Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Bölcsődék » Gyes mellett munkavállalás 4...

Gyes mellett munkavállalás 4 órában, mi a helyzet a szabadsággal?

Figyelt kérdés
Kislányommal gyesen vagyok, 2,5 évesen bölcsibe megy, én vissza a munkahelyemre 4 órába. Elvileg 3 éves koráig jár a gyes. A szabikkal miújság? Ki kell fizetniük a 2 éves tgyás+gyed alattikat, (vagy letölteni?), +még egy félév gyes alattit? Vagy mindent egybe a 3. év után, mikor lejár a gyes is? Akkor vehetem ki, vagy fizetik ki? Azért bajos a kérdés, mert szeptembertől bölcsi, nekem meg munka, tanítok, nem kezdhetem szabival a tanévet. Elveszni meg nem hagyhatom. Mi a megoldás?

#GYED #munkaviszony #szabadság #GYES #bölcsőde #szülés utáni szabadság
2012. jún. 24. 11:03
 1/10 anonim ***** válasza:
Fizettesd ki ami eddig jár, hiszen nemrég óta van erre lehetőség. A gyest főleg nem érinti a szabi, nem kell várni semmire. Szóval fizessék ki.
2012. jún. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A munkahelyedet hívd fel, meg fogják mondani, mennyi a felhalmozódott szabadságod, amit a tényleges visszameneteled előtt ki fogsz majd venni. Azt 8 órában fizetik ki. Utána tudod elkezdeni a 4 órás munkaviszonyodat.

(azt tudod ugye, hogyha a 4 órás munkaviszonyod közben mész szabira, akkor csak 4 órás munkabérre kapod a szabipénzedet?)


Ezt nem is hallottam, hogy ki is fizethetik a felhalmozódott szabadságot! De a Te esetedben nem rossz ötlet!

2012. jún. 24. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Lehet, hülyeséget írok, de a tanár munkaviszonya is egész éves, nem? Akkor mondjuk aug. 1-én is visszamehetsz szabit letölteni, nem?

Vagy határozott a szerződésetek?

2012. jún. 24. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
Első válaszolótól kérdezném, mivel egy cipőben járok a kérdezővel, a teljes 1 év fiz. nélküli szabi kifizettethető a munkáltatóval?
2012. júl. 1. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
1. vagyok. Kifejtenéd kicsit bővebben? Nem igazán értem, hisz ha fizetés nélküli szabi, akkor nem jár rá fizetés. Vagy te is gyes-gyedre gondolsz?
2012. júl. 1. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Igen, gyed alatti fiz. nélküli szabira járó szabadságot, a teljes 1 évet kifizettethetem-e?
2012. júl. 1. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Esetleg ha kifizethető, erre vonatkozó jogszabályt hol találok, hogy legyen mire hivatkozni?

Köszönöm.

2012. júl. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Munka Törvénykönyve



130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.


(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:


a) a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;


b) a szülési szabadság tartamára;


c)34 a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első hat hónapjára;



Tehát ez a rész mondja ki azt a változást, mely szerint csak fél évre jár a szabi


136. § (1)53 A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani. A gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság megszűnését követően, ha a munkavállaló a gyermek ápolása, gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára járó szabadságot nem kapta meg, azt a felek megállapodása alapján pénzben is meg lehet váltani. Egyéb esetben a szabadságot pénzben megváltani nem lehet; ettől érvényesen eltérni nem lehet.


Ez pedig azt, hogy pénzben meg lehet váltani.


Rád ez vonatkozik, tehát nem az új Munka Törvénykönyve, hisz nincs visszaható hatály. Amikor te gyedre mentél, ez volt a hatályos törvény.


Ezt is változtatták az elmúlt években, mert előtte 1 évre járt a szabi. Attól függ, hogy mikor mentél gyedre, hogy mennyi szabi jár, fél év, vagy 1 év. Erről rendelkezik a törvény átmeneti rendelkezése:


EGYES ÉS ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK


203-205. §108


206. §109


207-210. §110


211. §111 (1)-(4)112


(5) A 130. § (2) bekezdés c) pontja szerint a szabadságra jogosító idő szabályait a Módtv. hatálybalépését követően kezdődött fizetés nélküli szabadság esetében kell alkalmazni.


tehát a 2011. augusztus 1 után kezdődött gyedekre vonatkozik. Aki előtte ment gyedre, annak 1 évre jár szabi, de az átmeneti rendelkezés (a tv. végén) kimondja, hogy ha évre jár szabi, akkor is csak max. fél év fizethető ki.


(6a)114 A 2011. augusztus 1-je után kezdődő és az azt követően lejáró fizetés nélküli szabadságok megszűnésekor a (6) bekezdés szerint köthető megállapodás alapján a fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára járó szabadságot lehet csak pénzben megváltani abban az esetben is, ha az igénybevett fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére jár a munkavállaló részére szabadság.


[link] itt a régi Mt. linkje, ez vonatkozik rád.

2012. júl. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tehát 1 évre kapsz még szabit, ezt mind ki is veheted, ha viszont fizetni akarnak, csak fél évre járót fizethetnek+fél évre járó szabit ki kell venned.
2012. júl. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Köszönöm szépen.
2012. júl. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!