Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy beszélgetnétek el nagy...

Hogy beszélgetnétek el nagy igazságérzetű gyerekekkel? Egyáltalán belefolynátok ebbe?

Figyelt kérdés

A lányom általános iskolás, 11 éves. Jó tanuló, nincs vele probléma és magával az iskolával, osztályközösséggel sem.


Elég utazós család vagyunk, néha van, hogy hiányzik emiatt pár napot az iskolából. Nem heteket, hanem pl. tavaly volt olyan, hogy péntektől vasárnapig voltunk valahol, akkor a péntek délutáni óráról elkértük. De néha ez teljes napot is jelent. Mindent bepótolunk, a jegyein nem látszott soha, hogy éppen ezt velem, vagy a tanító nénivel tanulta. Szerencsére az osztályfőnöke sem problémázik ezeken a napokon, annyit kért, hogy minden út előtt jelezzük ezt az intézmény vezetője felé. Igen ám, de az utóbbi fél évben pár fiú az osztályából központi kérdést csinál abból, hogy a lányom mikor hiányzik, és éppen hol van. Utána ezt szóvá is teszik akár órán is a tanárnőnek, hogy mi az, hogy a lányom nem volt iskolában, amikor semmi baja nem volt. Ősszel már volt ebből egy bsezélgetésük osztályfőnöki órán, akkor a tanárnőjük elmondta, hogy a lányom nem lóg, nem igazolatlan a hiányzás. Utána nyugi volt, de most írtam megint, hogy 2 hét múlva utaznánk, legyenek kedvesek elengedni és a lányom ma itt hisztizett reggel, hogy ő ezt nem mutatja be, mert megint piszkálni fogják és inkább telefonáljak be, vagy ő inkább nem is akar jönni, marad itthon a mamáékkal. Ezen nagyon felhúztam magam, nem is az ő viselkedésén, hanem hogy pár gyerek miatt ő úgy érzi, hogy ez "ciki", és inkább csendben visszavonulna... Itthon sosem ezt látta.


Én elhiszem, hogy sok emberben túlteng az igazságérzet, hogy csak akkor hiányozzon valaki, hogyha beteg, de valljuk be, a való életben ez nincs mindig így... Mióta elvittem a suliba, ezen kattogok, hogy mit csináljak. Ahogy idősödnek, ez szerintem csak rosszabb lesz, és nem akarom, hogy elmérgesedjen a helyzet. Az osztályfőnöke egy tündéri kis nő, de még fiatal és mindent szép szóval próbál elintézni, kedvesen. Félek, hogy ide kevés lesz. Én sem az asztalt szeretném rájuk borítani, de szerintem más az, ha egy szülő beszél velük. A férjemnek röviden elmondtam, hogy mi volt reggel, ő azt mondta, hogy hagyjuk rájuk, most lehet a gyerek lesz porondon, két nap múlva meg el is felejtik.


2020. jan. 6. 10:34
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
77%
Ezt a suliban nem neked kell lerendezni. Az ofőnek kell újra kihangsúlyoznia, de inkább kiscsoportban a hőbörgőkkel, hogy az igazgató elengedte, ez jogos, szabályos, a tanulmányai is rendben vannak, lesznek szívesek befogni. A lányodnak meg mondd meg otthon, hogy csak irigyek rá, ne szomorkodjon miatta.
2020. jan. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 anonim ***** válasza:
64%
Nos, esszerubb lenne a szznetben utazni a gyerekkel. Mi nem Magyarorszagon elun, itt el se engedik a gyereket ilyen indokkal.
2020. jan. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
86%

A tanítónő, noha nyilván jó szándékú, de nem elég határozott.

Egy tapasztaltabb, keményebb tanító/tanár eleve helyre rakta volna a fiúkat az alábbiakkal.

1. Nekik semmi közük ahhoz, hogy más mikor miért hiányzik. Törődjenek a maguk dolgával!

2. Ezek igazolt hiányzások, tehát senki semmi szabályelleneset nem csinál.

3. Ha az ő szüleik hasonló gyakorisággal, hasonló okokból kérnék el a őket, ők is ugyanígy igazoltan hiányozhatnának. De ezt nem velük, hanem a szüleikkel fogja a tanár megbeszélni.


Én azzal zártam volna a beszélgetést, ami a személyes véleményem is: hogy az irigység beszél azokból a fiúkból. Szó nincs itt "nagy igazságérzetről"! Egyszerűen arról van szó, hogy "ha én itt rohadok péntek délután, akkor nehogy bárki másnak jobb legyen".


Te viszont, mint szülő, ne szólj ebbe bele, mert azoknál a fiúknál semmi eredményt nem fogsz elérni, sőt, valószínűleg még jobban rászállnának a lányodra. A lányodat kéne megerősítened, hogy ne legyen benne túlzott megfelelési kényszer. Neki a tanárok elvárásait kell teljesítenie, nem a társaiét. Az életben máskor is lehetnek bosszantó kollégák, és nem lehet mindenhonnan elmenekülni.


Továbbá én azt tartom helyesnek, ha nem veri nagydobra a tanárnő, hogy "Kriszti ma azért nem jött iskolába, mert a Wörthi-tóhoz megy nyaralni a szüleivel". Hanem csak egyszerűen tudomásul veszi, amikor óra elején jelenti a hetes, hogy nincs itt. Csak utólag tőle nem kér igazolást, mert már előzetesen megkapta. A naplóba beírja, hogy igazolt hiányzás, de azt nyilván a gyerekek nem látják.

És természetesen a gyereknek se kell ezt reklámoznia, ha irigységet szül.


Amúgy évente hány ilyen alkalom van, hogy egyáltalán észrevették a többiek? Azt gondolnám, egész tanévben 3-4 pénteki hiányzás föl se kéne, hogy tűnjön. Van, aki elmegy síelni a szüleivel egy hétre igazoltan. Az kapásból 5 munkanap.

2020. jan. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
92%

Nem az igazságérzetét bántja a dolog, hanem az, hogy őt ezért kipécézték és piszkálják. Inkább ezen a vonalon lenne érdemes elindulni. Bántják őt ezek a fiúk más miatt is?

Teljesen megértem, hogy nem szeretné bevállalni. Te is voltál ennyi idős, tudod, milyen nyomorult dolog, ha az osztálytársaid bántanak, ráadásul egy olyan dolog miatt, amit el is lehetne kerülni.

Én biztos, hogy ha nem akar utazni, nem erőltetném. Végigszoronganá az egészet amiatt, amit ezért az osztályba kapni fog. Egy kismasznak ez rettenetes.

2020. jan. 6. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:
60%

"...most írtam megint, hogy 2 hét múlva utaznánk, legyenek kedvesek elengedni és a lányom ma itt hisztizett reggel, hogy ő ezt nem mutatja be, mert megint piszkálni fogják és inkább telefonáljak be..."


Ha csak ezen múlik: nem lehet megoldani, hogy olyan módon adja oda a tanárnőnek az irományt, hogy a többiek nem látják? Van még papír alapú ellenőrző és oda írtok? Vagy külön levelet írtok? Ha külön levél, akkor lehetne postán is küldeni, nem? Ha ennyivel meg lehet oldani, én próbálnám így elejét venni a problémának.

2020. jan. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 anonim ***** válasza:
55%
Egyébként hogy jön ide a gyerek igazságérzete? Max a többi gyereké kerül a kepbe: számukra valóban nagyon igazságtalan, hogy Katika hiányozhat, amikor csak akar, mert utazik anyuékkal, ellenben nekik csak a betegség marad, meg a szülői 3 nap
2020. jan. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
87%

Ne akard más gyerekét "megnevelni" (elképzelem, amint a gyerekekkel beszélnél erről, hogy nektek mit miért szabad és ők miért rosszabbak nálatok, mert ez zavarja őket...), csak elmérgesítenéd a helyzetet és a lányod fogja jobban megszívni. Ha az említett gyerekek kifejezetten kipécézték a lányodat, állandósult a dolog és csak nem erről az egy-két alkalomról van szó, amit felemleget, mert tüskét hagyott benne, akkor ezt a viselkedést, vagyis a szóbeli bántalmazás tényét jelezd a tanárnak.

Egyébként én nem venném ki sokszor az iskolából olyasmi miatt, amit az igen sok szünetben is lehet... más ha versenyre, fellépésre kéred ki többször, még az is más ha egyszer egyben egy hétre, de nem jó, ha kevés a szabály, és sok a kivétel.

2020. jan. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
26%

6:

"számukra valóban nagyon igazságtalan, hogy Katika hiányozhat, amikor csak akar, mert utazik anyuékkal, ellenben nekik csak a betegség marad, meg a szülői 3 nap"


Ha ők hasonló esetben ugyanígy igazoltan távol lehetnének, akkor mi ebben a "valóban igazságtalan"?


Az, hogy az ő szüleik otthonülők?

Vagy az, hogy az az ő szüleiknek erre nem telik?

De akkor az igazságtalanság az anyagiakat jelenti! Ami abban is jelentkezik, hogy ki, mennyire menő cuccokban jár, van-e méregdrága okostelefonja, nyáron a Tisza-tónál kempingezett a család, vagy Thaiföldre repültek nyaralni. És tapasztalatom szerint az efféle különbségeknél inkább a gazdagok, felvágósok bántják, gúnyolják a szegényebb társaikat (vagy azokat, ahol egyszerűen nem akar a szülő a rongyrázási versenybe beszállni).

2020. jan. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
70%

Goldmund!


Gyerekekről van szó, feltűnt? A gyerekek azt látják, Katika nincs ott, Katika nem megy iskolába, Katikának szabad utazni. Lehet hogy ők is mehetnének, de az ő szüleik komolyan veszik az iskolát és nem akarják a gyereket kivenni iskola idő alatt. Lehet Pistike szülei mennek jövő héten a nagymamához Pozsonyba, Pistike meg megy a nagynénihez, hogy ne maradjon le a suliban. Pistike bizony ezt igazságtalanságnak fogja látni.

2020. jan. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 A kérdező kommentje:

A többi gyerek igazságérzetére céloztam a kérdésben.


Pár felmerült kérdésre, problémára reflektálnék:

"Nos, esszerubb lenne a szznetben utazni a gyerekkel."

Nem biztos, főleg hogy nem tudunk mindig akkor. De mint írtam, a hiányzásokból sosincs baj, kitűnőek a jegyei, nincs hiányzó házifeladat soha.Mi nem Magyarorszagon elun, itt el se engedik a gyereket ilyen indokkal.

"Mi nem Magyarorszagon elun, itt el se engedik a gyereket ilyen indokkal."

Nálunk viszont igen, nem is értem, ez most hogy jön ide?! Ha nem engednék, nyilván nem mennénk.

"Amúgy évente hány ilyen alkalom van, hogy egyáltalán észrevették a többiek?"

Változó, mert néha tényleg 1-1 nap/délután, de ha pl Ázsiába utazunk, akkor van, hogy másfél-2 hét is (hétvégékkel együtt). Ez csak egy példa most, meg nyilván nem havonta megyünk ekkora utakra. Előző félévben (szeptembertől decemberig) volt két olyan hét, novemberben 4 nap, és még két péntek. Meg sok kis osztálytársa évek óta ismerőseink a Facebookon, engem pl. más közösségi oldalon is követnek, ott is látják, ha utazunk, nem itthon vagyunk, vagy akár a szüleik is láthatják.

"Bántják őt ezek a fiúk más miatt is?"

Nem hiszem, ha bántanák, azt már biztosan mondta volna. Meg alapvetően szeret iskolába járni, minden társaságban jól érzi magát, népszerű igazából.

"Katika hiányozhat, amikor csak akar, mert utazik anyuékkal, ellenben nekik csak a betegség marad, meg a szülői 3 nap"

Ők is hiányozhatnának, ez nem csak az én gyerekemre érvényes. Barátnőm kislánya másik osztályba jár, náluk sem volt probléma abból, hogy nem a szünetben, hanem utána indulnak síelni és emiatt kikérték a gyereket.



Félreértéss ne essék, mi is komolyan vesszük az iskolát, tanulást! De nem attól lesz ám okos a gyerek, hogy ott van a mindennapos tesin, vagy hogy matekórán befejezi a színezőjét, mert egyszerűen nem haladnak a tananyaggal semmit... Ráadásul ő így is tanul minden út alatt, csak éppen szerdán nem a matekot, hanem egy másik ország kultúráját. És nagyon élvezi. Ez sosem ment a tanulás kárára, mert figyelünk erre, nincs elhanyagolva sem a gyerek, sem az iskola.

2020. jan. 6. 11:55
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!