Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Helyesen cselekedni ebben a...

Helyesen cselekedni ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A barátnőm terhes, pénteken hívott fel sírva úgy hogy alig tudott beszélni, hogy menjek át mert baj van.

Fejvesztve rohantam hozzá.

32 hetes terhes, és kiderult hogy súlyos betegsége van a babának. Megkapta a papírt hogy szakitsak meg a terhességet mert nem elne sokáig, max gépeken de ennek ugye nem sok értelme van. Nagyon sokat vártak a férjével a babára. Tanácsot kért tőlem. Hirtelen nem tudtam mit mondani. Lefagytam. Megkerdezte tőlem hogy mit tennék. Megszakítsa most vagy szülje meg mikor jönni akar és lesz ami lesz? Én pedig gondolkodtam és azt mondtam hogy szülje meg, lesz ami lesz, és ha úgy van legyen donor. Sok baba var szervekre, sok babát tudnának megmenteni. Szerintetek jó hogy ezt mondtam?

Szegeny nagyon kivan, és magát okolja hogy beteg a kicsi (nem dohányzott soha, ritkán ivott, nincs betegsége sem)

Ti mit tennétek? Szerintetek mi a legjobb "döntés" már ha persze van tényleg jó döntés.


2020. okt. 18. 22:02
A kérdező szavazást indított:
Megszulni most
Megvárni lesz ami lesz
Fel ajánlani donornak
40 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
12%
Szóval, barátnőd terhes, és baja van a babának, és magától nem tudja milyen döntést hozzon meg, helyette téged kér meg, de te se tudod. Inkább kiírod ide gyakorira és megszavaztatod. Ez igen, szép. Döntésképek szülők és emberek vagytok. Miféle súlyos betegsége van? Amúgy ez a bnőd és férje döntése, ilyenbe én nem tudok segíteni, mert kevés infó van róla és nem én vagyok ebben a szituban, de ha én lennék akkor tudnék dönteni saját magamtól is.
2020. okt. 18. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Pelenkas korunk óta barátnők vagyunk. Inkább testvérek. Kitől kerjen tanácsot ha senkije sincs csak én és a férje, ja meg persze a beteg baba a hasában
2020. okt. 18. 22:13
 3/18 anonim ***** válasza:
88%

Ezt most nem értem. 32 hetesen már nem szakítják meg a terhességet.

Mindenképpen meg kell szülnie.

2020. okt. 18. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
24%

Szerintem is elég gáz, hogy a barátnőd nem a férjével kettesben akarja ezt eldönteni.

Ill. ha mégis barátnőként megkérdeznek téged, akkor nagyon szerencsétlen dolog egyértelmű igent (szülje meg) vagy nemet (vetesse el) mondani erre. Végül is a döntés felelőssége a házaspáré kell, hogy legyen.


Megszülni, hogy donor legyen? Hmhm. Egy megszületett kisbaba halála alighanem jóval nagyobb megrázkódtatás, mint egy terhesség-megszakítás. Ezt is mérlegelni kell. Pláne azzal a tudattal megszülni, hogy nem az életnek, hanem a halálnak szüli meg. Én emlékszem az első órákra, amit egészséges kisbabánkkal átélhettünk (apa vagyok). Namost ennek helyébe rakni azt az érzést, hogy "tudom, hogy rövid időn belül meg fog halni, de addig sem ölelhetem magamhoz", hát az szerintem borzalmas még az apának is, nemhogy az anyának.


Én mindenképp visszadobnám a labdát azzal, hogy azt tegyék, amit a szívük diktál.

2020. okt. 18. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Azért ez nem ilyen egyszerű, hogy valaki donor legyen. Nem tudom milyen betegsége van, de ha megszületik és utána szép lassan állnak le sorban a szervei, akkor az neki csak szenvedés és még donor sem lehet.
2020. okt. 18. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
93%

24. Hét után ilyen nincs...


Addig szakítanak meg szülés indikálással terhességet.

2020. okt. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Derjaderja ***** válasza:
65%

8 hétig hordja úgy, hogy a végén a halalnak szüli? Ez az anyát legjobban terhelő időszak, mindenféle maradandó károsodást lehet ilyenkor össteszedni normál terhességben is.

Meg a magzatmozgást erezni, kötődni a kisbabához...


Szerintem nem is kérdés, indítsák meg a szülést, legyen vége mielőbb. Ez a donordolog rettenetesen ízléstelen volt Tőled. Alapból se kellett volna állást foglalni, de ennél borzalmasabb tanácsot...


Megjegyzem, Magyarországon nem lehet senkit felajánlani donornak, mert alapból donotjelölt mindenki, aki agyhalott és alkalmas rá és életeben nem tett hivatalos tiltakozó nyilatkozazot, felnőttnél a családtagok véleménye nem is számít.


A donáció feltétele mindenesetre a bizonyított agyhalàl, ez nem úgy van ahogy Te gondolod, hogy "felajánlod".

Ha a babát gèpre teszik, akkor ő egy páciens, akit el kell látni. Kezelni a szívelégtelenségét, veseelégtelenségét, bármit. Hetekig haldoklik a gépen, de vélhetòen az agya lesz az utolsó, ami felmondja a szolgálatot, illetve addigra semmilyen szerve nem lesz beültethető.

Ha nem teszik gépre, az egyfajta, ez esetben törvényes passzív eutanázia, akkor viszont nem tudnak belőle semmilyen szervet kioperálni, mert a keringésmegállas után perceken belül minden egyes szerve tönkrement.

2020. okt. 18. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
64%
én kívülállóként (mint amilyen te is vagy ebben a szituációban) nem mondanék semmit. ha én lennék ebben a helyzetben, gondolkdás nélkül megszakítanám. ha lenne is élete szerencsétlennek, az nem lenne se jó se hosszú. és a szülőket is nagyon megterhelné lelkileg (esetleg anyagilag is)
2020. okt. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Azért kérdezett engem mert voltam nagyon hasonló sztoriban

Nálam a fiam súlyos összetett szívbetegséggel született, és csak a szívtranszplantáció segített volna neki (igen, ilyen pici korban) ami nem volt meg, így elvesztettuk őt.😪

Ha úgy dönt hogy a babat ne tegyék gépre, csak úgy csendben menjen el akkor is kB max pár órája van. De ha megszuletik kézbe veheti, és csak aztán rakják gépre, de szinte biztos a halála. Nagyon nagy csoda kellene ahhoz hogy akár csak fel napot is éljen. Az én példámbol kiinsulva mondtam azt ha elkell mennie, akkor legalább más babát mentsenek meg. Rengeteg baba van akinek nem működik a szíve, veseje, Maja stb stb. Ezért gondoltam erre. Nagyon a terhesség vége felé van. Ha meg kB 20 hetes lenne szerintem ő is úgymond "gondolkodás nélkül" megszulne. De így? Alig 1 hónap és már nem kora szülött... :(

2020. okt. 18. 22:46
 10/18 Derjaderja ***** válasza:
100%

De nem érted, hogy a transzplantációhoz agyhalottnak kell lennie, úgy hogy közben működik a szervezete?

Olyan nincs, hogy ott van egy beteg, aki mondjuk szívelègtelen, de amúgy ép idegrendszere van, vagy bármilyen központi idegrendszeri működése, és csak úgy kiveszik a veséjét.


Olyan személy lehet donor, akinek lényegében CSAK az agya van "tönkremenve" például egy súlyos koponyatrauma vagy agyvérzés miatt.

Az agy halála amúgy percekem belül a légzésmegállás révén a szervezet halálához vezet, ha nem kerül az illető lélegeztetőgèpre. Vagyis a klinikai halál beálltakor már nem lehet emiatt gèpre tenni, nem lehet valakit újraéleszteni azért hogy donor legyen (sem etikailag sem a szervek károsodása miatt), amíg meg nem agyhalott, addig nem donor és nem is lehet donorként kezelni, hanem páciensként kell.


Ha van egy beteg lélegeztetőgèpen, és valószínű, hogy minden központi idegrendszeri működés véglegesen megszűnt, de egyébkènt a szervezete realtíve egészséges, akkor mesterségesen biztosítani lehet az alapvető életműködéseit pár napra maximum, amíg lezajlik egy nagyon szigorú procedúra, amiben egy bizottság végül jóváhagyja az agyhalál tényét, és elvégzik a szervkivételt.


Nem tudom, mi baja ennek a magzatnak, ha nem anencephal (agy nélküli lényegében), akkor nem kerül olyan helyzetbe, hogy donor lehessen, anencephalt meg nem tesznek gépre.

2020. okt. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!