Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Csináltatnál-e gyerekvállalás...

Csináltatnál-e gyerekvállalás előtt vagy terhesség alatt hordozóság szűrést?

Figyelt kérdés

Aki esetleg nem tudja, hogy mit jelent a hordozóság szűrés:


Egy genetikai vizsgálat, amely azt mutatja ki, hogy az ember hordoz-e valamilyen recesszíven öröklődő betegséget. Ezekre az a jellemző, hogy az adott személynél nem okoz betegséget (tehát nem is tud róla), azonban ha olyan párral akad össze, aki hozzá hasonlóan ugyanazt az eltérést hordozza, akkor annak az esélye, hogy a gyerekük beteg lesz, 25%

Kb. 400 ilyen betegséget tudnak szűrni (pl. Cisztás fibrózis vagy a manapság eléggé felkapott SMA).


Viszont az ára elég borsos, 250 ezer forint. Ebben benne van a pár mindkét tagjának a vizsgálata, illetve pozitív esetben a magzat genetikai vizsgálata is (pl. Magzatvíz mintavétellel).


Tehát ha mind a két szülő hordoz egy adott gént, akkor a terhesség alatt megnézik, hogy a magzat beteg-e vagy sem, és ennek függvényében lehet dönteni a terhesség sorsáról is.


2021. ápr. 4. 14:55
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor, ha a családi anamnézis indokokja.

Ebben az esetben nem is vállalnék másképpen

2021. ápr. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%
Kutyákat tenyésztek, ahol a gyakori betegségekre, pl örökölhető vakság (CEA) és még csomó betegség, nem csak hogy vannak ilyen szűrések, de kötelező. Senki nem szeretne beteg kutyát se tenyészteni direkt, se venni. Saját gyereknél ez hatványozottan igaz. Nem tudtam, hogy pl az általad említett betegségekre lehet szűrni, de ezek után utána nézek és ha aktuális lesz biztos hogy megcsináltatom.
2021. ápr. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Én sem hallottam még erről, de jó tudni, hogy van ilyenre lehetőség. Ha majd babát szeretnénk, biztosan megcsináltatjuk.
2021. ápr. 4. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Igen, mindenféle képpen.
2021. ápr. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Ha valakit bővebben érdekel:

[link]


:) egyébként igen, sejtettem, hogy sokan nem tudnak róla, bár nem is régóta van ilyen vizsgálat.

2021. ápr. 4. 15:33
 6/14 anonim ***** válasza:
45%
ha valakinek nincs 250ezer pénze arra, hogy megtegyen minden, a mai tudománytól telhetőt, hogy egészséges gyermeke legyen, akkor inkább hagyja a francba, mert felnevelni egy sérült gyereket nem 250 lesz... szerintem ez az a téma, ahol nem számít a pénz.
2021. ápr. 4. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Most legyek szemét, és mondjam azt, hogy a beteg gyereknek utána össze tudják kalapozni a 700 milliót is?....
2021. ápr. 4. 16:20
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha tudtam volna róla, hogy van ilyen, elgondolkodtam volna rajta, bár kétlem, hogy akkor, amikor még csak terveztük a gyerekvallalast, lett volna kimondottan erre ennyi pénzünk.
2021. ápr. 4. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Van jelentősége? Ezeknek egy jó részét sokan hordozzák, de lehet ettől még egészséges gyerek (75% az esély az egészséges gyerekre akkor is ha mindkét szülő hordozó).


Ha a családban van beteg, akkor leszűrettettem volna a magzatot(!). Így viszont csak felesleges lelki teher.

2021. ápr. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Semmit nem jelent hogy a családban van e beteg, ha a két szülő hordozó 1:4hez, hogy a gyerek beteg lesz. Ennek nincs köze ahhoz, hogy van-e beteg másik ágon vagy nincs. Max annyit hogy ott is összejött két hordozó plusz a behúzták a 25%-ot is.


Ha maradunk a kutyás példánál, ott is ha két hordozót összeraksz, akkor simán lehet hogy nem lesz beteg kutya az alomban, de azt is lehet hogy az egész alom beteg lesz. Attól még a statisztika ésa genetika alapján 25-25% esély az egészséges és a beteg egyedre és 50% a hordozóra. De valóságban nem így oszlik meg.

Embernél is, oké hogy csak 25% esély van a beteg gyerekre, de két hordozótól simán kijöhet hogy esetleg mindkét gyereke beteg lesz, és akkor annál az adott párnál már 100%nál tartunk, ha feltételezzük hogy két gyerek van csak.

2021. ápr. 4. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!