Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Nagyon gyenge, rossz fogazat...

Nagyon gyenge, rossz fogazat nektek kizáró ok lenne a gyerekvállalásra?

Figyelt kérdés
Úgy értem, ha tudnátok, hogy örökölné és rengeteget szenvedne ez miatt

2021. ápr. 21. 16:53
A kérdező szavazást indított:
nem érdekelne, ez legyen a legnagyobb baja
jó génekkel rendelkező partnert választanék, és reménykednék, hogy az utód szerencsésebb lesz
lemondanék a gyerekvállalásról
55 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
62%

A rossz fogazat nem csak genetika, hanem jelentős részben a szájban élő baktériumflórán is múlik. Arra kell figyelni, hogy ezt ne telepítsd át, vagyis ne egyél közös kanállal a gyerekkel stb.


De ha már a terhesség alatt rendszeresen szájvizet használsz (persze a fogmosás+fogselyem mellett), azzal jelentősen javíthatsz ezen a flórán és akkor már nincs is olyan nagy veszélyben a gyerek foga.


Ezért én nem tennék le a gyerekvállalásról, de megtenném, amit tudok, hogy a genetikain túl plusz rossz tényezőket ne adjak át.

2021. ápr. 21. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%
Egypetéjű ikertestvérem van, 38 évesek vagyunk. Mindketten rendszeresen ápolunk fogat. Mégis, nekem soha nem volt se tömésem, se húzásom. Neki mindkettőből több is. A fogorvos is a baktériumflórával magyarázta. Nem fogod tudni ezt befolyásolni...
2021. ápr. 21. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Ha ezen múlt volna nem lennék itt. Anyukámnak nagyon nagy távolság van az összes foga között, nem is nőtt ki neki mind, nagybátyámnak (anya testvére) ugyanígy. Könnyen is romlanak a fogaik. Mi ketten vagyunk testvérek, apukám fogsorát örököltük mindketten, neki bár szépek a fogai, de könnyen romlanak az övéi is. Sajnos az enyémek is. Unokatesóm nagybátyám részéről rosszabbul járt, olyan foga lett mint az apjának meg anyukámnak, neki volt fogszabályzója is, be is ültettek ki nem nőtt fogat, sokat szenvedett vele és sok pénz volt, de szép fogai lettek. Bevallom őszintén ez engem nem zavart a gyerekvállalásban. Ma már annyi lehetőség van helyrehozni egy fogsort.

De amúgy erről a kérdésről jut eszembe: anyukám mondta hogy milyen ironikus volt, mikor nagyapám és a három testvére együtt ettek a dédnagyapámmal, és az öregnek megvolt az összes foga, csak már majdnem ínyig lekopva, a négy fiának meg már műfogsora volt.

2021. ápr. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
62%

Jó lenne, ha kikopna végre az emberek fejéből az a butaság, hogy a rossz fogat lehet örökölni. Ez nem így van!

Amit tudunk örökölni pl.: az a fogforma, az állkapocs ív szélessége, de legfőképpen - és ez van legnagyobb hatással az egészre - életmódbeli, táplálkozásbeli szokásokat öröklünk. Hiszen a szülők a rossz szájápolási szokásaikat, táplálkozási szokásaikat adják tovább a gyereknek.

Tehát ha az apától mondjuk nagy fogakat örököl az ember, míg az anyától egy szűk állkapcsot, a gyereknek nagy vakószínűséggel torlódott lesz a fogazata, amit nehéz tisztán tartani, extra odafigyelést igényel, de ha szépen mossa, nem törvényszerű, hogy tönkre mennek.

Ha a szülő táplálkozási szokásai olyanok, hogy az kedvez a plakk-képződésnek, nyilván a gyerek tpálálkozása is kedvezni fog, hiszen ugyanazokat eszi. Ha a szülő nem mossa alaposan a saját fogait, a gyerekének sem tudja megtanítani, hogyan kell. És ami még fontos, hogy a szájra puszival, a gyerek cumijának/kanalának a nyalogatásával fertőzzük meg a szájüregét azokkal a baktériumokkal, amik a fogszuvasodásért felelősek. A baba steril szájjal születik. A fogszuvasodás pedig ily módon "fertőző betegség", mert a szülő adja át a szuvasodást okozó baktériumflórát a gyermekének.

Persze mindenki azt hiszi magáról, hogy "ó, hát én alaposan mosom a fogam, mégis rosszak". Hát ez az esetek döntő többségében nem így van. A fogmosásánál minden a technikán múlik, nem a csodafogkrémeken, meg szájvizeken.

Egy dentálhigiénikus

2021. ápr. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Az én anyámnak születésem utan nemsokkal kihullottak a fogai. 23 éves volt ekkor. Amikor szülte az öcsémet, 26 évesen, az összes többi foga kihullott. Valószínűleg ez várna rám is, mert az anyám es a nagyanyám is ezt örökölte, apám oldalán is van ilyen. Le lehet pontozni, de én csak akkor fogok gyereket vallalni, ha lesz majd pénzem baj esetén az összes fogamat helyrehozni, és nekem nem mindegy, hogy hogyan nézek ki.
2021. ápr. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
#4, azért a szájvíz jelentőségét ne becsüljük le. Mikor a terhességi fogápolásnak néztem utána, belefutottam egy cikkbe, ahol azt írták, a terhesség alatti fluoridos szájvíz használata jelentősen csökkentette az anyák szájában a baktériumflóra fajgazdagságát, és csökkent annak a bacitörzsnek az aránya is, ami nagyon hajlamosít a fogszuvasodásra. Szóval - a rendes fogmosás mellett - azért a szájvíznek is jelentős szerepe van, legalábbis én erre következtetek a tanulmányból. Viszont az eredmény szerint valóban nem kell csodaszájvíz, csak legyen benne a fluorid, ami az olcsó sajátmárkásban is ott van.
2021. ápr. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

6, a szájvíz a szájápolás egy kiegészítő eleme. Helyén kezelve hatásos lehet, azonban túlzott használatával pont azt éri el az ember, hogy a szájüreg egészséges mikroorganizmus egyensúlyát borítja fel. Nagyon sok pácienssel találkoztam már, akik ráadásul egy adott terméket nem a használati utasítás szerint használnak. Alapesetben, ha valaki minden nap legalább kétszer alaposan megmossa a fogát, illetve valamilyen fogköztisztító eszközt is használ, teljesen mind1, hogy öblöget-e utána. Valamint nagyon sokan hiszik sajnos tévesen, hogy a szájvíz egy csodaszer, az majd mindent megold, és ez sajnos a rendes fogmosás rovására megy, holott a szájvíz, a hatását csak tiszta, lepedékmentes fogazaton érheti el.

Csak azt szerettem volna elérni a kommentemmel, hogy egy kicsit eljusson az emberekig, hogy az egészséges fogazatért lehet tenni, csakis az egyénen múlik (gyermekkorban persze a szülőn) a fogainak az épsége. De ez sajnos olyan, mintha az ember az árral szemben akarna úszni 😄

Egy esetleges terhesség sem jelenti azt, hogy most tönkremennek az ember fogai. De ez már egy másik történet, naphosszat lehetne beszélni a várandósok szájüregi helyzetéről is.

2021. ápr. 22. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
49%

Én bevallom gyerekkorom óta ritkán mosom a fogam, van hogy 3 nap is kimarad.. nagyok, az álkapcsom nem fejlett eléggé, a fogszabályzóm 5 évig volt és visszaállt, a doki szerint persze, hisz az egyik álkapcsom túlfejlett, a másik alulfejlett, műtétet javasolt, amit 30 évesen nem vállaltam be, élek előreálló fogakkal inkább és mélyharapással. 3 tömött fogam van, és egy foghíjam(nem volt csíra a tejfog alatt). Tökéletesek a fogaim, fehérek, tavaly elmentem lepedékleszedésre ilyen rezgő cuccal csinálta a dentálhigiénikus, nagyon röhögtem magamban, mert megdicsért, hogy szinte semmi fogkövem nincs, biztos rendszeresen és helyesen tisztítom a fogam...


NAGYON röhögtem utána. Ez az egész egy olyan dolog, amiről MÉG nem tudunk eleget.


Lányom apjának egész jók a fogai, 4 lyukas van csak, ő is ritkán mos fogat, illetve erős dohányos, kávézik, teázik fekete és zöld teát..


Van tisztaságmániás apám, valami kegyetlen pedáns, olyan aki 5x mos kezet, kiszedi a legkisebb koszt a körme alól, amit gyakran csekkol, 3-5 percig mos fogat, gyakran cserél fogkefét, van olyan vízfújója fogakhoz, fogselymezik, 30 éves korára a legtöbb fogva elvásott?, korona kellett mindenhova, 45 évesen meg egészsoros műfogsora lett..


Amit tanítanak az még valami hiányos tudás, szerintem se nem baktériumflóra(ugyanazt ettük, ittunk egymás után 20 évig, sőt néha most is), se nem ápolás, inkább genetika, vagy valami külső hatásra valaki jobban érzékeny, vagy mittudomén kisgyermekkorban kevesebb kalciumtartalmú ételt ettek vagy fogalmam sincs, de hogy ennek köze nincs a fogmosáshoz az tuti.


Tudom undi vagyok, de a fogaim szépek, a lehelletem meg jó a rágótól.

2021. ápr. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az a baj ezzel a gyakoris “pontozó rendszerrel”, hogy sokan tetszik/nem tetszik gombként használják. Fogorvosként csak alátámasztani tudom a 4-es válaszolót, mégis lepontozták. Tudom, ez sokaknak nem tetszik. Mert valóban rengetegen vannak azok a páciensek, ahol gondok vannak a szájhigiéniával, táplálkozással, fogorvosi vizitekkel. Kiemelném, hogy előbbi kettőben vhol a fogorvosok is hibásak, mert sokszor nem mondják el, hogy mi is a gond valójában, hogy mi a szerepe a fogselyemnek pl, vagy hol lehet elrontani a táplálkozást (nem a csokival). Ugyanakkor nagyon gyakori például az a jelenet, hogy behoznak egy kisgyereket, 3-4 évest, az összes tejfoga elszuvasodva, de ha valós képet akarnék festeni, helyesebb lenne azt mondani, hogy elrohadva. Mit iszik a gyerek? Vizet, semmi mást! (Mindeközben kandikál kifele a zöld löttyel teli cumisüveg a táskából). Mossák a fogát rendszeresen? Noelke egyedül mossa minden reggel és este! (Miközben Noelke a fenekét egyedül sem tudja kitörölni és egyébként azon finommotoros funkciók, amik a fogmosáshoz kellenek, olyan 7-8 éves korban alakulnak ki legkorábban). És mindennek a végén anyuka beközli, hogy akkor Noelke megkapja a Kinder tojást, mert olyan ügyesen viselkedett (értsd: fél óra könyörgés után esetleg sikerül eljutni a kezelés feléig), miközben 15 perccel korábban anyuka mindenre megesküdött, hogy a gyerek csokit sem látott egész életében.

A fogszuvasodás multifaktoriális betegség, ami azt jelenti, hogy több tényező játszik szerepet a kialakulásában, melyből egy a genetika, egy a baktériumflóra, egy a táplálkozás és egy a szájhigiénia. Mindegyik együttesen hibás, nincs olyan, hogy valaki mindent jól csinál, de “ezt örökölte”. Igen, sajnos vannak olyanok, akik nem jártak jól, mert van egy iszonyat torlódott fogazatuk, ami nem lett megfogszabályozva. Nem sok embert tudok felmenteni a szájüregi állapotának felelőssége alól, de vhol ez az egyik, hiszen a fogszabályozás - sajnos - elsősorban pénz kérdése, ráadásul bizonyos kor felett már nem lehet ugyanazt az eredményt elérni, hiába akarná a gyerek, ha a szülőnek nem telik rá, vagy hiába fizetné a szülő, ha a gyerek nem akarja (és amiért nem hibáztatható!).

De sajnos nem ez a többség, sokkal több ember szájából hangzik el az “ezt örököltem”, mint ahányan valóban rosszul jártak.

Afelől pedig a legtöbb embernek kétsége sincs, hogy mindent jól csinál szájápolás terén, miközben örülök, ha napi 20 pácienssel számolva hetente 1x találkozom olyannal, akitől úgy válunk el, hogy csak így tovább.

A legjobban azt sajnálom, hogy a válaszomhoz hasonló reakciómat szinte mindenki támadásnak veszi. Pedig legyünk vhol őszinték: nem nekem fontos. Én jól alszom akkor is, ha egy 20 éves, amúgy reprezentatív megjelenésű lánynak azt kell mondanom, hogy 10 fogát már csak húzni lehet és kivehető pótlásban gondolkodjon, és akkor is jól alszom, mikor a szülő úgy hozza be a 4 éves gyerekét a fent leírt fogazattal, hogy “egy hete nem alszunk”, annyira szenved az ártatlan.

2021. ápr. 22. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!