Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kiment a divatból a jólnevelts...

Kiment a divatból a jólneveltség és a gyerekek többsége tegezi a felnötteket? Nincs már néni-bácsi se?

Figyelt kérdés

Én 38 éves vagyok, egy gyermekem van, de elötte is sok gyerekes ismerösöm, barátom, szomszédom volt. Most a gyerekesek között mégjobban átlátom a dolgot. Pl a szomszéd 8 és 4 éves a költözésük óta a keresztnevünkkel tegez minket és úgy beszélnek mintha a kisbarátaik lennénk. Szüleinket szintén lazán tegezik, ahogy a szomszéd 50 éves orvost is. A másik szomszéd 12 és 16 éves szintén. Nem ajánlottunk fel tegezödést senkinek, mások sem. Szüleik mosolyogva konstatálják a dolgot. XII. Kerület, Budapest. Állítólag most ez a divat, ez a 21. század. Általános iskolai tanár barátaim is ezt mondják, ök is tegezödnek a diákokkal, bár ott Szia Kati néni, Misi bácsi a megszólítás. Nekem ez elképzelhetetlen! A környékbeli gyerekek viszont nem használják még ezt sem, engem ugyanúgy le Tibiznek amit a szüleiknek megengedtem.

Nem vagyok maradi, de ez nagyon nincs rendben szerintem. Hol marad a tisztelet? Nem vagyunk haverok a kisiskolásokkal. Milyen felnöttek lesznek ök ha nem tudják mi a határ gyerek és felnött között? Munkahelyen is majd ilyen öntörvényüek lesznek, nem lesz határ munkáltató és munkavállaló között? A 8 éves kisgyereket kijavítottam, hogy a szomszéd Emese doktornéni, erre visszakontrázott, hogy “de öt mi Mesinek hívjuk”. Azért egy iskolásnak már tudnia kéne magázni a felnötteket. Irodai felsö vezetök gyerekei.

Ti is tapasztaljátok ezt? Engem nagyon elkeserít a dolog, föleg hogy ufóként néznek a gyerekemre amikor jó napot kívánokkal köszön. A játszón meg is jegyezte egy 40-45 körüli anyuka, hogy nem kellene egy nagycsoportost ilyen modorosan nevelni! Hát most mondja a majdnem nagymamája korú nönek, hogy szevasz Julcsika?



2021. máj. 10. 09:26
1 2 3 4 5 6
 1/51 anonim ***** válasza:
80%
Lehet, hogy kikopik ez a megszólìtàsfajta a magyar nyelvből is, ahogy az angolbòl is kikopott. Ez nem a tisztelet hiànya, csak a nylevnek ezt a rèszèt egyre kevesebbet hasznàljuk, ès ìgy egyre hianyosabban vagy kèsőbb tanuljàk meg a fiatalok. Annak a következmènye lehet, hogy egyre több magyar mozog angol nyelvkörnyezetben ès valamivel csalàfiasabb az òvodàk nagy rèsze. A csalàdokbòl màr kikopott, nagymamàm mèg magàzta a sajàt anyjà is.
2021. máj. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/51 anonim ***** válasza:
85%

A szevasz és a jó napot kívánok között van átmenet azért.

Én is pont 38 vagyok és utálom ha magáznak. Mi egy lakóparkban lakunk, itt sok a gyerek, de itt se magázzák a felnőtteket. Így ha így tetszik, igen ez egy trend. Az meg nézőpont kérdése hogy kinek tetszik kinek nem. Régen az ember a szüleit is magázta. Gondolom az a szülő aki még elvárta a gyerekétől hogy magazza, utána furcsán nézett az unokájára, aki meg már tegezte a szüleit. 🤷

2021. máj. 10. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/51 anonim ***** válasza:
73%

De, szerintem maradi vagy.

A tisztelet nem azt jelenti hogy magázódok, hanem hogy emberszámba veszem a másikat, elismerem az igényeit, jóindulattal fordulok felé. Ezt tegeződve is meg lehet tenni.

Ha Tibi bácsi akarsz lenni, akit magáznak, akkor ezt mondd meg a gyereknek meg a szülőjének is, mert jól látod: ma már a tegeződés és a néni-bácsi mellőzése az alap, ha mást akarsz, kérni kell. A doktornénit meg hadd szólítsák már úgy, ahogy a doktornéninek megfelel, ne te javítgasd ki őket.

2021. máj. 10. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/51 anonim ***** válasza:
68%
Hogyne lennél már maradi? Legalább vállald be! Nem baj ha valaki az, de ne takarózzon azzal, hogy nem az. Én használom a nénit, bácsit ha gyerekkel beszélek, de a szomszédot, aki már gyerekkoromban is itt laktok, sose néniztem, mert nem igényli, igaz már közel van a hatvanhoz. Ha neked ez az igényed mondd meg és ennyi. Nekem nincs bajom a magázással, de a tetszikezést és a csokolomot utálom. Valószínűleg kiveszik majd a nyelvből a magázás, ahogy az angolban sincs.
2021. máj. 10. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/51 anonim ***** válasza:
60%

Szerintem ezzel semmi gond nincsen, tűnik el, ahogy a tekintélyelvű nevelés is hála az égnek. Szerintem pl egyenesen borzasztó amikor egy kisgyerek engem lenéniz, nyilván ha nem tudja a nevemet az más, de ismerős gyerek ne csókolomozzon meg nénizzen már, ez nekem rendkívül taszító, és nem is a kisebbektől várom el a tekintélyt, számomra ezt a felnőttektől cél kivívni, de kinek mi, a gyerekem pedig hiába nem ilyen modoros, igenis tiszteli a felnőtteket mert erre nevelem, de nálam ennek nem része a csókolom meg a dominánskodás.

Ettől függetlenül ha te elvárod a hajbókolást, akkor nyugodtan torkolld le a gyerekeket, hogy te néni vagy és csókolomot vársz el mert nem vagy a haverjuk.

2021. máj. 10. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/51 A kérdező kommentje:
Aki támad az USA hasonlattal, most lyukra futott. Az Egyesült Államokban éltem 3-12 éves korom között. Méghogy nincs magázás-tegezés az angolban! Ezt itthon honnan szedik az emberek? Nagyon közkedvelt butaság. Ha bármelyik tanáromnak azt mondtam volna, hogy pl. ‘Hi John’ akkor az igazgatónál kötöttem volna ki a szüleimmel együtt. Itthon ez “Szia János”, ti azt állítjátok ez elfogadott manapság, ez a normális. A tanár pl Mr. Smiths volt, a szomszéd fiatal 30-as nö meg pl Miss Davis, nem pedig Emma a keresztnevén. Igenis van magázás!
2021. máj. 10. 10:08
 7/51 anonim ***** válasza:
82%
Nem a név szerinti megszólításra gondoltak, akik azt mondták, hogy nincs különbség a magázódás és a tegezés között, hanem, hogy az angol nyelv nem különbözteti meg mint itthon. Nàlunk ugye van külön "te" illetve "ön", az angolban viszont mind a kettő " You".
2021. máj. 10. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/51 anonim ***** válasza:
66%
Khm, az angolban nincs magázás. A you te és ön is egyben, nincs semmilyen megkülönböztetés. A Hi John helyett ha magázódni akar az ember, akkor a Hi Mr.Smith lesz a megfelelő, és valóban, a tanítónő, vagy az idegen is Miss, de a beszédben nincs magázódás, csak a megszólításban.
2021. máj. 10. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/51 anonim ***** válasza:
92%
Amúgy itthon is letegezed simán azt, akinek a neve után nénit/bácsit teszel. Az óvodában is néniznek a gyerekek, de nem magázódós formában, hanem azt mondják: " Julcsi néni segítesz nekem?"
2021. máj. 10. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/51 anonim ***** válasza:
90%
Egyébiránt én Hollandiában élek és itt kb alap a magázódás. A nagyanyját is magázza az ember, sőt, a szüleit is az "u" megszólítással. De a Magyarorszagi csendorpertutol eltérően a tanárok 90%-a ugyanúgy magázza a gyerekeket is, mint ahogyan a gyerekek őt. Amit te elvársz az pont a felsobbrendu baromsag, hogy a gyerek adja meg neked a tiszteletet a magázással, de te ugyan még nem adnád ugyanezzel ugyanazt a tiszteletet.
2021. máj. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!