Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ahhoz hogy kapjam a gyedet...

Ahhoz hogy kapjam a gyedet mennyi idöt kell eltölteni munkában? Vagy mennyi idő után mehetek gyedre? Nekem nettó 70 ezer a fizetésem a gyedem kb. mennyi lesz?

Figyelt kérdés
Köszönöm a válaszotokat elöre is!
2009. jan. 28. 11:04
 1/4 anonim ***** válasza:
A gyed illetve a Tgyás folyósításnak feltétele, hogy a szülést megelőző két évben legalább 180 nap munkaviszonynak kell meg lenni, illetve a szülés időpontjában biztosítottnak kell lenni. Mind két ellátás alapja a jogosultságot megelőző év naptári napi átlag keresete. A tgyásból csak adóelőleget vonnak, a gyedből tb-t is.
2009. jan. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Kihagytam még azt, hogy a Tgyás illetve gyed is az előző évi kereset 70%-a.
2009. jan. 28. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Én is éppen gyed-re készülök, már utána jártam, megkérdeztem a TB-ben, hogy milyen feltételekkel kaphatok gyedet. Ezek a következők: A szülés napján biztosítottnak kell hogy legyél. Ami azt jelenti, hogy munka viszonnyal kell rendelkezned. Vagy olyan tanfolyamra, oktatási intézménybe kell hogy járj ahol fizeti az intézmény a TB járulékot utánad. Ez lehet munkaügyis tanfolyam is, a lényeg, hogy valaki fizesse a TB-det. A másik kikötés az, hogy a szülés napjától visszamenőleg számított 2 éven belül meg kell lenni minimum 6 hónap biztosítási időnek. (munkaviszony, tanfolyam, iskolai gyakorlat, AM kis könyvvel ledolgozott idő, stb.)Az nincs kikötve, hogy a 2 éven belül hány munkahelyről vagy tanfolyamról jön össze a 6 hónap. Ha van most munkaviszonyod, de nem tudsz a szülés napjáig végig dolgozni, kérhetsz táppénzt. Ekkor megmarad a munkaviszonyod, tehát a támogatási időd, de nem kell bejárnod dolgozni. Ezt a házi orvosoddal vagy a nőgyógyászoddal kell megbeszélni. Ha veszélyeztetett terhes vagy mindig a nőgyógyászoddal kell megbeszélni ezt a dolgot. A házi orvosod, csak akkor vehet hosszabb időre táppénzbe, ha a nőgyógyászod vagy a terhesgondozóban a kezelő orvos ír egy indoklást a háziorvosnak, ebben leírja, hogy mi a problémád, mért kell a táppénz. Ezt bármikor kérheted, ha nehezen viseled a terhességet, rosszul érzed magad, vagy a munkahelyeden olyan körülmények közt dolgozol ami nem egy várandósnak megfelelő, nehéz fizikai munkát végzel, stb. Ezzel én is így voltam, ezért indokoltnak találta az orvosom a táppénzt. Nekem nem kellett a nőgyógyásztól indoklást kérni, mert csak 3 hét táppénzt kértem a házi orvostól. Ilyen rövid időre nem szükséges indoklás, a háziorvos kiírhat táppénzre, ha ő is úgy látja, hogy megterhelő munkát végzel vagy nem megfelelő az egészségi állapotod. Már nem bírtam tovább dolgozni a munkahelyemen, sokat kellett emelgetni, ráadásul összeszedtem egy gombás fertőzést is. A munkaszerződésem 3 hét múlva jár le, ezért kértem csak 3 hét táppénzt.

Remélem sikerült segítenem. Jó babavárást, könnyű és gyors szülést kívánok!

2009. jan. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Enikő Nagy válasza:
sziasztok,olvastam az előzményeket,remélem,nem baj én is okosodni probálok
2012. nov. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!