Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Létezik, hogy egy túlhordott...

Létezik, hogy egy túlhordott baba csak 2500g-al szülessen? Vagy lehet nem hordta még túl az anyuka?

Figyelt kérdés

Itt olvastam egyszer, hogy valakinek elszámolták a heteket, azt hitték túl van a 40. héten,beindították, aztán mivel nagyon pici volt a baba súlya utánaszámoltak, és kiederült, hogy csak a 37. hét körül járt.

Nem tudom ez hogy lehetett, de 3 hete szült a barátőm, elvileg ő is túlhordta 5 nappal a babát, beindították neki a szülést, és csak 2500g volt a pici, szóval nyugodtan nőhetett volna még.


2011. okt. 25. 18:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha elöregszik a méhlepény, rossz a keringése, már nem tude megfelelő oxigént és tápanyagot szállítani a magzatnak. Ez vezethet sajnos méhen belüli sorvadáshoz. Lehet, hogy a barátnődnél is ez volt, és a baba pár héttel hamarabb jóval nagyobb súllyal született volna.
2011. okt. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet nem táplálta megfelelően a méhlepény. Én időben szültem, mégis 2,4 kg volt.
2011. okt. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Tobb megoldas is van:

- ez lett volna a normal sulya igy is, ugy is, genetika, mehlepeny mukodese, stb miatt.

- a mehlepeny mar eloregedett hetekkel korabban, akkor a babat mar csak annyira taplalja, hogy az alap funkciokat ellatja a lepeny, de a suly mar nem no, sot, csokkenhet is

- valoban elszamoltak a baratnodet.


De!

Kiemelnem, hogy a tulhordast nagyon sokan rosszul ertelmezik. A 40-42. het kozott csupan terminustullepesrol beszelunk, ami egy teljesen normalis jelenleg. A terhesseg nem 40 hetig tart altalaban, hanem 40 het +-2 het, azaz egy 41 hetesen torteno spontan szulesnek pont olyan normalis dolognak kellene lennie, mint egy 39 hetesnek, de valamiert kis hazankban az orvosok nagyon turelmetlenek tudnak lenni es akkor is szeretik betoltott 40 het utan par napon belul inditani a szulest ha a babaval es az anyukaval minden rendben van.

Betoltott 42. het utan van szo tulhordasrol, akkor mar tenyleg nem erdemes tovabb varni, jobb kint, mint bent.


Masodik:

kis hazankban valamiert meg mindig gorcsosen ragaszkodnak ahhoz, hogy a terhesseg idotartamat az utolso menstruacio elso napjatol szamoljak. A nagykonyvben ez igy van es igy az egyszerubb. Csakhogy mi sem olyan nep vagyunk, akikrol a biologiakonyeket irtak, azaz nem mukodik egyforman, napra, hetre pontosan a szervezetunk. Eleg sok nonek nem pont 28 napos ciklusa van, igen gyakori az ismerettsegi koromben is a 35-40 napos ciklus, ez esetben a peteeres is 1-2 hettel kesobb van.

Ezert illene mar rutinszeruen a 12. het kornyeken uh alapjan pontositani a terhesseg korat, mert az ilyen ciklus eseteben sokkal megbizhatobb varhato szulesi idot ad, mint a mensi szerinti szamolas.

2011. okt. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

köszi a válaszokat, főleg neked kedves utolsó, nagyon hasznos volt!

Csak azért kérdeztem, mert elég durván beindították a szülést neki, ami után elég sok komplikáció volt.

Ja és pluszban a baba súlya is kicsi.

2011. okt. 25. 20:48
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szivesen valaszoltam.

Az inditott szuleseknel sok esetben van komplikacio sajnos. Sokkal nagyobb aranyu az inditott szuleskbol lett surgossegi csaszar, mint a termeszetesen indult szuleseknel. Es itt most nem arrol beszelek, amikor azert inditanak szulest, mert valami gond van (toxemia gyanu, vagy mehlepeny gond, vagy a szivhang rossz), hanem amikor "csupan" azert inditanak, mert jol van baba, mama, de mar lejart a 40 het, szulni kellene. Ilyen esetekben a mehtevekenyseg szules elott szinte nulla, a mehszaj zart, a baba nyugodt, nem kezdodott meg azoknak a hormonoknak a termelodese, ami termeszetes indulas elott szokott.

JOnnek a probalkozasok, laminaria felhelyezese, oxytocinos terheles (kis mennyisegben adagoljak es varjak a reakciokat), gyakori mehszajvizsgalat (erosebben, hatha a mehszaj enged kicsit), beontes, majd vegul eros oxytocin adagolas, burokrepesztes, ha mar engedi a mehszaj, stb.

Es ezekkel az a gond, hogy mig az Anya szervezete altal termelt oxytocinra a babak jol reagalnak (az oxytocintol lesznek eros fajasok), addig a mesterseges, adagolt oxytocint masabb kicsivel es ha hirtelen nagy dozist kapnak, akkor a bestresszelnek, belekakilnak a magzatvizbe, a szivhangjuk ugralhat, leeshet, ekkor meg irany a muto. De olyan is van, hogy hiaba csinal az oxytocin fajast, a mehszaj megsem enged, nem kezd nyilni meg fel napnyi vajudas utan sem. A csaszar alapban sem kellemes (legalabbis utana), de ugy meg foleg nem, ha mar elotte 3-4 napja szulest inditgattak az anyukanal, vagy mondjuk mar 20 orat vajudott elotte adagolt oxytocinnal.

Az is megfigyelheto peldaul, hogy inditott, oxytocinos szules utan kesobb indul be a tej.

De vegulis mindegy, utolag mar tenyleg nem kell ezen tul sokat gondolkodni, a lenyeg, hogy a gyermek jol van.

Elvileg mar itt is probaljak visszafogni az inditott szulesek szamat, bizzunk benne, hogy 10 ev mulva mar tenyleg csak akkor elnek ezzel a lehetoseggel, amikor szukseg lesz ra.


(Egyebkent nekem is volt egy inditott szulesem, de nalam tenyleg esszeru magyarazata volt, megpedig az, hogy streptococcus bakteriumom van, igy kozvetlenul szules elott antibiotikum kurat kellett kapnom, aminek a rendes hatoideje kb 4-5 ora. Ez nem lenne gond atlag esetben, mert a vajudas altalaban tart ennyi ideig, viszont nekem az elso spontan szulesem 3 oras volt, ebbol sejteni lehetett, hogy a masodik sem lesz 4-5 oras, majd a 39. heten a doki 1222-es, majd 1333-as, azaz tobb, mint felig nyitott mehszajat talalt vizsgalaton. Vilagosan megmondta, hogyha nem engedem inditani a szulest, hanem hagyom, hogy korhazon kivul induljon be, akkor jo esetben beerunk, de antibiotikumra biztosan nem lesz ido, mert nem fogok annyit vajudni.

Ugyhogy szepen felvettem az antibiotikumot, megvartuk, hogy elteljen 3 ora es inditotta a szulest. Neki lett igaza, 2 ora volt az egesz kompletten. Tenyleg nem lett volna jo, ha spontan indul. De nalam nem lett gond az inditasbol, mert nagyon gyorsan haladtunk, az en mehszajam nem makacsolta meg magat.)

Bocsi, hogy off-oltam.

2011. okt. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi!Sok hasznosat írtál most is, aminek én is hasznát veszem amjd a következő szüésnél:)

Amúgy én is kaptam oxit, de csak azért, hogy gyorsabban megszüljek, nem tágultam rosszul.

2011. okt. 25. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!