Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért nem olvassák el a...

Miért nem olvassák el a kismamák a Munka Törvénykönyvét?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem,mert azt tapasztalom,hogy a kismamák nincsenek tisztában a jogaikkal a munkáltatóval szemben.

Pl.Nem tudják,hogy védettek,nem lehet elbocsájtani őket.

Hogy nem kell(és nem küldheti el a cége) elmenniük táppénzre ha nehéz munkát csinálnak... stb.

Minden törvénybe van foglalva.


2009. máj. 12. 11:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
84%

Szia!

Én sem tudom, hasonló kérdést írtam már ki én is.

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__terhes..


Szerintem egy megoldás létezne, ha a védőnő, amikor kiállítja a kiskönyvet, ad a kismamának egy munka törvénykönyve kivonatot, azokkal a paragrafusokkal, amik a kismamákat, gyermeküket (egyedül) nevelőket érinti. Szerintem nem lenne ennyi kétségbeesett vagy hátrányos döntésbe belekényszerített/beledumált várandós.

2009. máj. 12. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
85%
Hiába!Mindig vannak kiskapuk,és esetleg ha a Munka törvénykönyvére hivatkozva ottmarad,vagy visszamegy,de kikezdik stb..,úgy nem igazán szívesen megy senki vissza dolgozni,ahol "csak egy megtűrt valaki"!
2009. máj. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Első.Elolvastam,teljesen igazad van.Én is úgy vélekedem,ahogy te.A védőnős megoldás,jó lehet,ha a védőnő is tisztában van azzal,hogy a kiskönyv után védett lesz a kismama.Sajnos van amelyik ezzel sincs tisztában.Pl.a barátnőmnek azt mondta a védőnője,hogy a kismamát semmi sem védi...

Második.Azért ez nem teljesen így van.Nem kell félni megemlíteni a pert,mert félnek tőle mint a tűztöl,egyik cégnek sem hiányzik 1 munkaügyi per,mert utánna eláshatja magát.Utánna már lehet egyezkedni esetleg.Van ám olyan is,hogy állóbér...

Amúgy ha perre kerülne a sor akkor szinte biztos a kismama nyer és a perköltséget is a cég fizeti.

2009. máj. 12. 12:03
 4/14 anonim ***** válasza:
52%

Igazából szerintem vannak olyanok is akik tudják mit szabad a munkáltatónak és mit nem. De olyan helyzetbe hozzák őt ott bent, hogy nem tud mit lépni. Terhesen, pláne az elején amúgy is sok kismama küzd ilyen olyan érzelmi kicsapongással és nem biztos hogy a terhességét azzal tudja tölteni hogy bíróságra rohangál. Persze ha nyer jó. Na de addig sok idő eltelik. Az ügyvédet meg előre kell fizetni. Aztán mi van ha nem nyer esetleg mert valamiért. Akkor inkább sok anyuka a gyerekre költi előre azt amit ügyvédre költene. Aztán max szenved, de mit tud csinálni.

Igazából én sokszor mondtam már a páromnak hogy ez meg ez az ember, mikor hallok olyat, miért nem jelentette fel a cégét stb-t. Erre a páromnak az a válasza, hogy mert nem volt pénze ügyvédre. Ha lenne mindenkinek pénze ügyvédre, akkor más lenne. De igazából aki a kis béréből él és teherbe esik adott esetben, az nem tud ügyvédre kicsengetni előre sok-sok pénzt. Egy ügyvéd egy papírt 5e-nél alább nem csinál meg. De lehet még keveset mondtam. Meg terhesség legszebb hónapjait idegeskedéssel, pereskedéssel tölteni. Nehéz kérdés! Az biztos!

Jó ötlet amúgy hogy a védőnő adna egy tájékoztatót és tudná ő rendesen a dolgokat, vagy inkább ne mondana semmit és küldené a kismamát a megfelelő helyre érdeklődni.

De amúgy én már megtanultam, ha én megyek és én olvasok, kérdezek utána a dolgoknak annál biztosabb nincs. Megkérdezek magánembereket is, de a végső szó a hivatalos szervé.

De viszont én is elmondom nekem hogy volt, de mindenkinek azt javaslom menjen a megfelelő szervhez és érdeklődjön ott, ha lehet személyesen. Mert lehet neki más valami dolog is van és akkor már nem egyezik az enyémmel. Aki meg ott dolgoznak ez a feladata. Hagy dolgozzanak kicsit.

Meg sokat olvasok a neten, nézek fórumokat. De nem hiszek el mindent egyből, hanem keresek, keresek és érdeklődök.

2009. máj. 12. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Egyetértek veled,azt azért jó ha tudjátok,hogy van olyan ügyvéd aki sikerdíjjas és semmit nem kell fizetni,ha veszít(esz)(természetesen,ha úgy látja,hogy nem nyeri meg a pert,el sem vállalja).Nekünk volt autóval kapcsolatos ügyünk és ez az ügyvéd így dolgozik(szerintem az egész iroda is).Elég korrekt dolog így ,nem?
2009. máj. 12. 14:20
 6/14 anonim ***** válasza:
84%

Egyetértek a másodikkal. Én sem szivesen mennék vissza oda, ahol csak megtűrnek. Ilyen érvvel, meg nincs az az ügyvéd aki pert nyerne egy céggel szemben.

Arról nem is beszélve, ha visszamegyek és hipp-hopp, ilyen meg olyan indokkal elküldenek, akkor elég nehéz bizonyitani, hogy tulajdonképpen azért küldtek el, mert gyeden, gyesen voltam és nem akarják, hogy havonta üljek otthon betegállományban, mert a gyerek beteg. Sajnos ilyen világot élünk.

Szerintem azért a kismamák nagy része tisztában van a jogaival, de mégis félnek, a már előbb emlitett kiskapuktól.

Ja és terhesen, vagy egy ujszülött csememővel a karomon én sem szivesen szaladgálnék havonta a biróságra.

2009. máj. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Egy munkáltató simán talál bármilyen indokot egy visszatérő nem kivánatos munkavállalóval szemben ami miatt köszönik, nincs szükség tovább a munkájára.

A barátnőm kismamaként rohangált bíróságra, totál kikészült, mert annyi "empátiával" találkozott hogy húúúha.

Az ügyvédje ingyen ügyvéd volt ennek megfelelően sajnos el is bukták a pert.

Nem azt mondom, hogy ez a törvényszerű (hogy ami ingyen van az olyan is).

Ja és nem minden cég ijed ám meg a per hallatán...:(

2009. okt. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Most minden rosszindulat nélkül, de sajnos rengeteg olyan ember van, aki elveszik a hivatalos ügyek világában! És hiába olvas el akármit, legyen az egy kitöltési útmutató, vagy a Munka Törvénykönyve, nem tudja értelmezni! Persze nem ez az általános, de sok van ilyen.

És sokan vannak olyanok is, akik utólag tájékozódnak bármiről is. Én szeretek előbb a lehetőségekhez képest mindennek utánajárni, és utána dönteni.

2009. okt. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Ne haragudjatok,hogy megint kiirattam a kérdést,de megint olvastam itt egy pár olyan kérdést,amire benne van a munka törvénykönyvébe a válasz.

Miért nem néztek utánna,hogy mik a jogaitok kismamaként?

Utolsónak:Köszönöm a választ.Persze van olyan cég aki nem "fél" ,de ő is tisztában van azzal,hogy nem jönne jól neki egy per...

Természetesen az,hogy kiirattam újra a kérdést,nem vitaindítónak szántam,csak hátha segítek vele!

2009. okt. 7. 13:07
 10/14 A kérdező kommentje:

Ebben igazad van,hogy nem mindenki tudja értelmezni,de ha itt valaki ír valamit(belinkelés nélkül)azt elhiszi?És ha rosszat írnak neki?

Hát a nyomtatványokkal meg az adóügyi dolgokkal én is bajban szoktam lenni :-),de a munka törvénykönyve elég emberi módon írva szerintem.

Többször elolvastam,ha valamit nem értettem és megbeszéltük a párommal.Én is úgy éreztem,hogy a cégem felé tisztában kell lennem a dolgokkal,mert nem sok bizodalmam volt ezirányból felájük.Mondjuk normálisak voltak.A barátnőmnél "szemétkedni"akartak,de segítettem neki.A végén visszahallotta a kolléganőjétől,hogy attól "féltek" hogy per lesz és nem nézték volna ki belőle,hogy kiáll magáért.Viszonylag jól sült el a dolog.

2009. okt. 7. 13:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!