Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Csak az anya dönthet a gyerek...

Csak az anya dönthet a gyerek életéről? Vagy az apa kényszeríthet egy nőt szülésre?

Figyelt kérdés

Kérdésem elméleti. Csak elgondolkodtam, hogy amikor kiderül egy terhesség, akkor ugye a nő eldönti, megszüli-e. Ha anya akarja, apa nem, akkor megszületik a baba. Ha apa akarja, anya nem, akkor meghal (abortusz). Vagy egy férfi kényszeríthet egy nőt szülésre, ha ő szeretné a babát?

Nyilván extrém eset lenne, mert a férfiak nem arról híresek, hogy ilyen esetben harcolnak egy még meg nem született babáért, majd a születés pillanatától ők látják el az anyai teendőket, de mégis eszembe jutott. Mi történik ilyen esetben? Vagy mivel nem bizonyítható az apaság még ilyenkor, akkor csak az anya dönthet?


2014. dec. 31. 11:34
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Mivel jogilag a magzat az anya testének a része, ő dönthet csak. A magyar jog szerint. Más országok ezirányú rendelkezéseit nem ismerem.
2014. dec. 31. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
Mivel az embrió anya testében van, ilyen értelemben csakis az ő döntésén múlik. Az anya alaptörvényből adódó önrendelkezési jogából fakad az a lehetőség, hogy a terhesség betöltött 12. hete előtt elvetethesse a magzatát. Az apa akarta jogi értelemben "mellékes", ha az anya nem akarja megtartani a kicsit, de nem azért mert nem bizonyítható az apaság, hanem mert nincs efféle joga az anya testére nézve egy "külső" személynek. Ha továbbgörgetjük az elméletet egy teljesen életszerűtlen példával, ha mondjuk lombikbaba van, ahol az első pillanattól orvosilag bizonyított, hogy XY az apa, az anya ugyanúgy elvetetheti, ha meggondolja magát.
2014. dec. 31. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%

Nem, senkit nem lehet kényszeríteni szülésre, ez szerintem teljesen érthetö dolog.


Még akkor is csak az nö dönthet, ha az apaság biztos, mert neki kell a terhességet meg a szülést végigcsinálni, ami nem gyerekjáték. (Mondom ezt négy gyerekes anyaként)


Én csak akkor szülnék, ha akarnék gyereket - viszont ha nem akarok, akkor megbízható módon védekezem.


Esetleg meg lehet beszélni, ha hajlandó rá a nö, hogy kihordja meg megszülje és attól kezdve az apa neveli, de ez sem egyszerü még így sem.

2014. dec. 31. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, én is így gondolom. Mármint hogy egy nő testével csak saját maga rendelkezhet.

Tehát akkor apa csak a születés pillanatától lesz "egyenrangú" szülő?

2014. dec. 31. 12:02
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az apa attól a pillanattól egyenrangú szülö, ahogy hivatalosan apának minösítik. Amíg nincs apaként megnevezve illletve bejegyezve, addig semmi köze (jogilag) a gyerekhez.
2014. dec. 31. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért sok egyéb problémát is felvetne.

pl az anya teljesen egészséges, apa rákényszeríti a szülést.Minden rendben, de utolsó pillanatban szanaszéjjel szakad az anya, élete végéig inokntinenciaproblémái lesznek. Akkor ő meg elkezdheti perelni az apát,h miatta lett ez, apuka fizesse élete végéig az inkonctinencia betétjét. stb...

De olyan alapdolgok is,h munkából való kiesés, ha korán táppénzre kell mennie, ki fizesse az ez által keletkezett hátrányát,ha mondjuk a táppénzből nem jut megfelelő minőségi étkezésre neki, amire ugye a magzatnak is szüksége lenne?

Szóval mivel beláthatatlanok a következményei, ez egy nagyon bonyolult kérdés, sokkal összetettebb mint a szülői jogok kérdése.

Ennek ellenére nyilván én is azt támogatom,h valahogy közös döntés legyen, ne csak egyik féltől függjön a gyerek jövője. Csak arra baromi nehéz megoldást találni,h egyenlő legyen ez a kérdés.

2014. dec. 31. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy sok minden az életben, ez sem igazságos. Igen, az apa csak a születés után lesz "egyenrangú" szülő (bár én ezt is idézőjelbe teszem, mert nézzünk meg váláskor egy gyermekelhelyezést, és máris látszik, hogy nem, még ott sem egyenrangú szülő). A férfi, legyen bármilyen elszánt, mély érzésű apa, a jog szerint csak másodrendű az anyához képest. Ő mindig csak a második, sajnos. Ilyen az élet.
2014. dec. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Igazából egy értelmes férfi-nő pár esetében nincs sok jelentősége annak, hogy kinek mikor mihez van joga. Ideális esetben közös a döntés a gyermek vállalásáról, közösen viszik végig a terhességet, a szülést is együtt élik át, ki-ki szerepe szerint, és így tovább végig a gyereknevelésen.


De az élet sok csúnyaságot hozhat, mint a nem-kívánt, besikerült gyerek, akit nem, vagy csak az egyik fél akar, na meg ronda válásokat, ahol a primitív anya visszaél azzal az anyai többletjogokkal, meg az anyákat védő joggyakorlattal... Vagy eszembe jutottak még az olyan szukák, akik teherbe ejtetik magukat a férfi tudta és akarata nélkül, hogy feleségül vegyék őket, stb.


Én félidős terhes vagyok és nagyon hálás vagyok a férjemnek, ahogy elismeri, és hangoztatja, hogy mennyivel jobban meg kell a női-szülőnek szenvednie a gyerekért, mint a férfi-szülőnek. Ez így is van egyébként, ezért én is úgy érzem, hogy bizonyos értelemben többletjogok "illetnek" meg minket, persze csak ameddig vissza nem élünk ezekkel.


30/N

2014. dec. 31. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!