Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a kislanyom allampolgarsaga?

Mi a kislanyom allampolgarsaga?

Figyelt kérdés

A kislanyom ket hete szuletett Csehorszagban. En, az apukaja magyar vagyok, az anyukaja pedig szlovak. Csehorszagban elunk mar tobb mint fel eve. Szuletes elott es utan is megkerdeztunk hivatalos szemelyeket, de eltero valaszokat kaptunk. A rendorsegen azt mondtak, hogy ha itt szuletik a gyerek, akkor cseh allampolgar lesz. A tanacshazan a jegyzo azt mondta, hogy magyar es szlovak allampolgar lesz, de nem cseh.

Tegnap mentunk a szuletesi anyakonyvi kivonatert, amit gond nelkul kiallitottak itt Csehorszagban, cseh nyelven. Fel van rajta tuntetve a szulok allampolgarsaga, de a gyereke nem. Hol tudunk akkor most utlevelet csinaltatni a babanak. Ha tegyuk fel egy honap mulva ellatogatunk Magyarorszagra, csinaltathatok neki ott utlevelet? Esetleg kerhetek magyar szuletesi anyakonyvi kivonatot, vagy a kislanyom cseh es mindent itt el lehet intezni?



2017. jan. 24. 10:38
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Magyar állampolgársága biztos, hogy van, hiszen magyar állampolgár gyermeke megkapja a magyar állampolgárságot.

Szerintem érdemes lenne elmenni a magyar konzulátusra, mert ott állítják ki a magyar születési anyakönyvi kivonatát.

A szlovákról sajnos nem tudok érdemben véleményt mondani.

2017. jan. 24. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Magyar allampolgarsagot a te lakohelyed szerinti anyakönyvvezetönel Kell igenyelni. Eltart egy jo ideig, mire mindent kitöltesz, Meg Pestre küldik, stb... En Mar csak tudom, bar nalunk annyira nem bonyolult a helyzet. Nemetorszagban elek, viszont a ferjem is nemet es itt született a kicsi.
2017. jan. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom,de javítsatok ki ha tévedek, hogy ha Csehországban született, akkor cseh állampolgár, viszont a szülők után, amennyiben más állampolgárságúak kérvényezni lehet a kettős állampolgárságot, ebben az esetben a magyart is. (és meg is kapja)

Tegyük fel, van egy szülőpár akik amerikai állampolgárok, viszont a gyermek Magyarországon születik, tehát magyar állampolgárságot kap ezáltal. Viszont ha a szülők 2-3 év múlva úgy döntenek, hogy visszatérnek Amerikába, akkor nem fogják itthagyni a gyereket, vagy fél évre kivinni csak látogatási vízummal, mert ugye Amerikába a letelepedés stb. mizéria, sok engedély kell, de már csak az országba lépéshez is. Tehát ebben az esetben is, meg kell igényelni a szülők után az amerikai állampolgárságot, lehet, hogy nem 2 nap az átfutási idő, de meg fogja kapni a gyerek, és ezáltal kettős állampolgár lesz.

De lehet, hogy változtak a dolgok azóta, mert nem mostanában foglalkoztam ilyesmivel. :D

2017. jan. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az Európai Unión belül nincs ilyen, hogy a gyerek olyan állampolgár lesz, ahol született.

Magyar állampolgár biztosan lesz, mert te az vagy. Á cseh születési anyakönyvi kivonattal a magyar konzulátusra kell menned, ahol igazolják, hogy a gyermek magyar állampolgár. Ezzel a papírral lehet intézni a magyar hivatalos iratokat, taj kártyát, személyit, stb. Ezt lehet a konzulátuson keresztül is, de akkor több hónapra számits.

A szlovák oldalról nincs infom, de szerintem hasonlóan működik a dolog.

Én is külföldön szulok hamarosan, azért jártunk már ennek utána.

2017. jan. 24. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 pantha rhei válasza:
100%

A 4-es válaszadó helyesen írta. Európában a ius sanguinis(vér szerint) elv és nem pedig a ius soli (terület szerint) elv érvényesül az születéskori állampolgárság megszerzésekor. Utóbbi az amerikai kontinensen jellemző (USA, Kanada, Brazília, stb.), de nálunk nem.


A ti esetetekben a kislány - az édesapja miatt - magyar állampolgár lesz. A fent említett elv alapján pedig - az édesanyja miatt - szlovák állampolgár is lesz egyben. A cseh állampolgárság itt szóba sem jöhet (más lenne a helyzet például, ha olyan Csehországban született, talált gyermekről lenne szó, akinek ismeretlenek a szülei, de esetetekben nem erről van szó, így nincs cseh állampolgárság).


Ami esetetekben különösen fontos: a feleséged nézze meg az 1993-as szlovák állampolgársági törvényt, hiszen Szlovákia nem ismeri el a kettős állampolgárságot azokban az esetekben, amikor egy szlovák állampolgár önkéntesen lépést tesz egy másik ország állampolgárságának (jelen esetben magyar) megszerzésére. Én sajnos nem tudok szlovákul, viszont bizonyára van a törvényben olyan rész, ami az ilyen esetekre (születéskor máris van egy másik állampolgársága a szlovák állampolgárságú gyermeknek) vonatkozik. Amennyiben nincs, először a magyar részt papírozzátok le, mert fordított esetben gond lehet.


Sok sikert!

2017. jan. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Anyja miatt a szlovák biztos, de a magyar áp-t szerintem nem kapja meg automatikusan.

De Szlovákiában már ezt a kettös állampolgárság-dolgot nem lehet (konkrétan vagy csak szlovák, vagy egyáltalán nem áp.)

Cseh az tuti nem (ahhoz kell x feltétel, de én csak a svájcit ismerem), mert nem területi állampolgárság van.

2017. jan. 25. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Hello!


Magyar biztosan, szerintem szlovák is. Anyakönyveztetni kell a gyerek születését, ez 2 módon lehet:

- konzulátusra bementek és kitöltitek, együttesen, ekkor útlevél is kiállításra kerül elvileg

- Magyarországon BÁRMELYIK anyakönyvvezetőnél kérhető. Oda a hivatalos fordítással (OFFI) ellátott anyakönyvi kivonat és Ti kelletek.

Hajrá!

2017. jan. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

A szülők állampolgárságára jogosult a gyermek. Csehre nem.


Viszont magyar állampolgárságot a cseh szervek természetesen nem állapíthatnak meg, csak a magyar állam megfelelő hatóságai.

Ezért nem szerepel semmi állampolgárság a születési anyakönyvi kivonaton.


A kivonat alapján a prágai magyar konzulátus vagy ha hazajöttök az itthoni kormányhivatal állapíthatja meg, hogy a gyermek magyar állampolgár.

Hiába jogosult rá a születése pillanatától, a magyar állam nem tudja, hogy világra jött.


A szlovák is nyilván ugyanígy működik, viszont a kettős állampolgárságot ott részlegesen korlátozzák, ezért bonyolultabb. Ezt mindenképpen a szlovák konzulátusnál vagy Szlovákiában a megfelelő hatóságnál kell intézni.


Mérlegeljétek, hogy esetleg a szlovák állam elöl eltitkoljátok-e a magyar állampolgárság meglétét! A magyar állam diszkréten segítséget szokott nyújtani, hogy ne érje hátrány a szlovák állampolgársági törvény miatt a magyar állampolgárokat.


Nem ismerem a szlovák szabályozást, de talán ha előbb a magyart szerzi meg, akkor megkaphatja a szlovákot is. Fordítva viszont utólag megfoszthatják a szlovák hatóságok.

21. század?Európai Unió. Tűrhetetlen amit művelnek.


Jó lenne a magyar konzullal vagy itthon a hatósággal ezt megbeszélni. Segítenek, persze szépen csendben.



Tudom, hogy már régebbi a kérdés, de most láttam meg és hátha van akinek jól jön a válasz.

2017. febr. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!