Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy büntethetném a lányomat,...

Hogy büntethetném a lányomat, ha semmi nem hat rá, nem érdekli?

Figyelt kérdés

Mielőtt letámadtok, hogy nem most kéne nevelnem, közölném, hogy eddig nem voltak vele ilyen gondok. 16 éves lesz februárban, gimis. Válófélben vagyunk az apjával, a gyerekkel én költöztem új városba (vezető pozicióba kerültem itt). Alapból elég sok a gondom jelenleg (új munkahely, a nyakamba szakadt a házunk építkezése is, a férjemmel sem mennek simán a dolgok), mellé jött a lányom viselkedése. Teljesen kifordult magából. Amíg Budapesten éltünk, nem volt vele probléma. Jól tanult, illedelmes volt, tudtam bízni benne (pl ha megkértem, hogy vegyen valamit a boltban, és odaadtam a kártyámat, nem kezdte el költeni a pénzt róla). Otthon erős gimibe járt, tehát nem gyenge képességű, tavasszal elsőre meglett neki a felsőfokú angol. Itt mégis két tárgyból áll még mindig bukásra (mondjuk a kezdeti négyhez képest ez már javulás), közölte hogy nem hajlandó más nyelvet tanulni, ne fárasszam különórával, nem érdekli semmi. Folyamatosan visszabeszél, szarkasztikus megjegyzéseket tesz és véletlenül sem teszi azt, amit kérek. Nem nagy dolgokra kell gondolni, a "légyszi időben érj haza, vagy ha késel, írj egy üzenetet" problémát okoz. Most hétvégén mondtam, hogy hajnal 1-re legyen itthon, vagy szóljon és érte megyek. 4-kor még sehol nem volt, és az volt a kifogás, hogy a táskájában volt a telefonja és nem figyelte az időt... Ha az első ilyen lett volna, még el is nézném, de ezek minden hétvégén megesnek.


A probléma az, hogy semmi nem érdekli. Ha elveszem a telefonját, iPadet, laptopot, nem érdekli. Ha nem engedem, hogy elmenjen valahová, hidegen hagyja és fekszik/alszik itthon. Ha nem adok neki pénzt mozira, bulira, beülni valahová, közli, hogy akkor meghivatja magát valakivel. Semmi nem hat rá. Vasárnap már mérgemben közöltem, hogy jó, akkor lemondhatja a gimis síelést és Franciaországot, majd nézi a képeket, ahogy a többiek jól érzik magukat. Semmi reakció, csak vállat vont és közölte, hogy "ahogy érzem, de ne kiabáljak, nem ér ennyit". Iskolában is mondják a tanárok, hogy ha 15 percet késik az óráról, akkoris a legnagyobb nyugodtsággal megy a helyére, és ül le, mintha meg kéne köszönni, hogy egyáltalán befáradt. Ha valaki próbál vele beszélni, akkoris ugyanez a nyugodtság, semmivel sem lehet kizökkenteni.


2018. dec. 17. 19:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%
Elszakítottad az édesapjától, kiszakítottad a megszokott lakóhelyéről, elszakítottad a barátaitól, ismerőseitől. Költözzetek vissza az eddigi városba, az talán segít valamelyest.
2018. dec. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Nem hagyhatok mindent csak így itt, nekünk már itt van az életünk. De amúgyse beszél az apjával... Nem miattam, én sosem mondtam róla semmit neki, nem voltak előtte viták sem. Közölte, hogy nem kíváncsi rá, nem akar vele beszélni sem, nemhogy találkozni.

Hamar megtalálta a hangot az itteniekkel (nem ismeretlen neki a hely, rengeteget voltunk itt a költözés előtt is, itt élnek a szüleim), vannak barátnői is, nincs egyedül, kirekesztve. Kérdeztem most is, hogy melyik nap lesz a karácsonyozás az apjánál, eljön érte, vagy én vigyem el, stb. Közölte, hogy nem tudja, de ha tudná, akkor se menne.

2018. dec. 17. 19:35
 3/16 anonim ***** válasza:
91%
Egy válás soha nincs jó hatással a gyerekre.
2018. dec. 17. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
90%

Én is ilyen voltam és valamennyire vagyok is a mai napig.

Sehogy nem fogod tudni megbüntetni, pont azért mert nem hat rá semmi.

Nálunk az működött, hogy nagyon jó kapcsolatunk volt anyuval. Veszekedtünk rengeteget, igen, de mindig támogatott, mindig ott volt, hogyha kellett. Nem buta a lányod, ez kiderült a leírásból, csak lázad. 16 évesen ez alapból is normális, de nála még közrejátszik az is, hogy felborult a jól megszokott világa.

Ne várj el tőle túl sokat, és mond el neki, hogy ott vagy ha szüksége van rá. Ne fog hülyeséget csinálni, de muszáj leszel kicsit ráhagyni a dolgokat. Kell pár pofáraesés, mert csak ebből fog tanulni, a büntetésből nem. Kicsit próbáld meg ráhagyni, ki fogja nőni, hidd el.

Ez most tényleg saját tapasztalat.

2018. dec. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
18%

Vazze!


1. mi az, hogy feltétlenül büntetnéd, ámde meg se érted


2. szétcssztétek eddigi életét, elszakítottátok a környezetéből, iskolájából, barátaitól, szétment a család, stb... és akkor te elvárod tőle, hogy mosolyogjon azért, amit TI bsztatok el


3. ezek után még fenyegeted, büntetgeted, beleszólsz a dolgaiba, elveszed a telefonját, erősködsz, zsarolod, fitogtatod az erődet, zsarnokoskodsz, stbstb..... hát qrvára nem csoda, hogy ezek után nem túl elégedett veled, és magas ívből le is szr téged és amiket mondasz...


+ fel se merül benned, hogy esetleg nem így kéne hozzáállnod és a dolgokhoz se? vagy hogy esetleg benned is vannak komoly hibák és hogy te/ti vagytok ezeknek az oka? és hogy nem annak kéne lennie a fő kérdésnek, hogy hogyan büntessed...

2018. dec. 17. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
68%

Hát szerintem meg igazad van! És pontozzanak le csak nyugodtan! Az én szüleim is elváltak, "ne várj tőle sokat", ez m*rhaság!

Mi is az a "túl sok"?

- ne bukjon meg a suliban

- értesítsen, hogy mikor jön-megy, főleg az éjszaka közepén


Sajnos nem tudok érdemben segíteni.

Értem én, hogy rossz passzban van, de

1. NEM a te / ti hibátok, egy gyerek miatt NEM szabad együtt maradni!

2. Valami minimumot akkor is teljesíteni kell, ha rád szakad a ház! Neked is nehéz lehetett új életet kezdeni, elég nagy már ahhoz, hogy ezt megértse!


Adj neki egy kis időt (nem tudom, mióta zajlik ez), próbálj beszélni vele, de LEGYENEK szabályok. Esetleg beszélj szakemberrel! NEM azt mondom, hogy vidd el, csak kérj tanácsot!

2018. dec. 17. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Nem várok tőle sokat. Mondtam, hogy nem kell kitűnő bizonyítvány, nem kell különórára járnia, hanyagoljuk a nyelvvizsgát. De ne bukjon már meg, könyörgöm. Irodalomból és földrajzból feltornáztuk a jegyét úgy, hogy témazáró előtt én kiírtam neki a lényeget, és leültem vele megtanulni, plusz az irodalomtanárnál kikönyörögtem én, hogy felelhessen, javítson. Matekból is kérdeztem, hogy mit nem ért, segítek, vagy ha én nem tudok, akkor kerítek neki különtanárt. Mondta, hogy érti az egészet, de délelőtt vannak a matekórái és olyankor még fáradt. Ráadásul két dolgozatra azért kapott egyest, mert be sem ment rá.


Elhiszem, hogy megviseli a válás, de már tarthatatlan a viselkedése, az, hogy hazudik, és hülyének is néz mellé.



71%-os, neked elgurult a gyógyszered.

"1. mi az, hogy feltétlenül büntetnéd, ámde meg se érted"

Eddig sosem volt büntetve, semmiért. Minden el volt nézve, meg volt beszélve, el lett felejtve. De mikor nem tudom, hogy hol van hajnal 4-kor, aztán hazajön részegen, és úgy csinál, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne, akkor igenis felmegy bennem a pumpa. Vagy amikor odaadom neki a kártyámat, hogyha úgyis megy moziba, menjen már be a plázába venni salátát és öntetet hozzá, és mellé elkölt még egy minimálbérnyi összeget, akkor sem tudom megdicsérni (igen, tudja a kódját a kártyának). Pedig mindent megveszek neki, nem tudok olyan dolgot mondani, amit ne kapott volna meg.


"2. szétcssztétek eddigi életét, elszakítottátok a környezetéből, iskolájából, barátaitól, szétment a család, stb... és akkor te elvárod tőle, hogy mosolyogjon azért, amit TI bsztatok el"

Nem kell mosolyognia, mondtam neki is, hogy tudom hogy ez nem könnyű, és ha úgy érzi, jobban érezné magát attól, ha hetente eljárna/eljárnánk pszichológushoz, akkor állok elébe, menjünk. A budapesti barátaival rendszeresen találkozik, havonta 1-2 alkalommal biztosan viszem hozzájuk.

"3. ezek után még fenyegeted, büntetgeted, beleszólsz a dolgaiba, elveszed a telefonját, erősködsz, zsarolod, fitogtatod az erődet, zsarnokoskodsz, stbstb..... hát qrvára nem csoda, hogy ezek után nem túl elégedett veled, és magas ívből le is szr téged és amiket mondasz..."

15 ÉVES! Jóhogy beleszólok a dolgaiba, könyörgöm. Vagy majd hagynom kéne, hogy bukjon meg, ismételjen osztályt, könyveljék el a tanárok idiótának?! Csodás kilátásai lennének a továbbtanulásra, mondhatom.

2018. dec. 17. 20:09
 8/16 anonim ***** válasza:
33%
De nem fogod fel, hogy ezt nem büntetéssel és zsarolással kell elérned és nem érted meg, hogy te is a problémának a része vagy??!? És nem csak neki kéne pszichológus, hanem neked is...
2018. dec. 17. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Kamasz. Ez önmagában magyarázat sok mindenre.

Plusz neki nincs egy biztos nyugodt háttere most.

Hogy mi a megoldás azt nem tudom, de ha megpróbálsz belehelyezkedni az ő szemszögébe az már fél siker lehet.

Kitartás. Én 13 voltam, amikor elváltak végleg a szüleim (előtte pár év huzavona volt), legrosszabbkor jött...

2018. dec. 17. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, kétféleképp lehet nézni ezt a problémát.


Az egyik nézőpont az, hogy kívülről nézve mi lenne elvárható a lányodtól. Jó képességű, a lehetőségekhez képest mindent megkap. Nem csak annyi lenne elvárható tőle, amit te alapkövetelményként állítasz, hanem jóval több. Ha nem akarja, akkor kényszerítsük rá, büntessük meg. A kulturált büntetési módszerekre nem reagál, akkor valahogy facsarjuk ki belőle mégis azt a minimális szintet - szerintem ha beszerzel egy korbácsot, annak lesz eredménye .....



..... rövid távon. Attól eltekintve, hogy az ilyesmi törvényellenes, és én is nyilván szélsőséges példának írtam, ha jobban belegondolsz, semmi értelme nem lenne. Hosszú távon sokkal nagyobb kárt okoznál, mint hasznot. Oké, nem bukna meg, lenne egy épkézláb érettségije - és? Mire megy ezzel, ha azt a súlyos, belső lelki baját, ami az általad felvázolt változást hozta, nem orvosoljuk?


A másik nézőpont, minden bizonnyal neked is az alapállásod, és csak elkeseredésedben gondolsz az előbbire, az, hogy mindent abból a szempontból nézel, hogy mi lenne a lányod érdeke. Nyilván az, hogy egyrészt túljusson ezen az érzelmi krízisen, másrészt hogy a képességeinek megfelelő iskolai eredményeket érjen el, harmadrészt hogy téged se kergessen az őrületbe az aggodalom (ez a te érdeked és a lányodé is - ép elmével van rád szüksége). Ehhez jól is indultál el: elfogadtad, hogy most el kell engedni a plusz terheket, szakköröket. Elfogadtad, hogy lejjebb kell tenni a lécet, ha egy darabig gyengébben teljesít a suliban, még nem dől össze a világ. Megpróbáltál beszélni vele, segítséget, pszichológust felajánlani. Komoly erőfeszítést teszel, hogy a régi kapcsolatai, barátai, édesapja ne tűnjenek el teljesen az életéből.


De nem jött be. Nem volt elég. Erőfeszítést tettél, de nem működött. Látod, hogy a lányod bajban van, és nem tudod, hogyan segíts rajta. Ez persze érthetően megvisel téged is, de fontos, hogy maradj meg ebben a nézőpontban. A lelked mélyén biztosan azt szeretnéd, hogy a lányod élete ne fusson zátonyra, és ebből a szempontból egy cseppet sem segít, ha azt latolgatod, hogy mi lenne elvárható vagy normális. Azt kell meggondolnod, hogy mit tudsz megtenni.


Nekem a következő ötleteim vannak.

Egyrészt ha a lányod nem akar pszichológushoz menni, elmehetnél azért te magad. Lehet, hogy segítene, ha egy hozzáértővel elbeszélgetnél magadról is, meg a lányodról is. Lehet, hogy értelmes ötletei lennének, tudna mondani valamit arról, hogy mi lehet a lányod lelke mélyén. Mivel egy 15 éves önismerete még nem olyan alapos (sőt, a legtöbb felnőtté sem az), egyáltalán nem biztos, hogy a lányod tisztában van a saját bajával.

Másrészt megpróbálhatnál beszélgetni a lányod barátaival, tanáraival is. Elmondhatnád nekik, hogy úgy látod, a lányod nagy bajban van, de nem tudod, hogyan segíts neki. Lehet, hogy a barátaival beszélgetve jobban a felszínre kerül, hogy mi az igazi probléma, és hogy mit lehetne tenni.

A harmadik lehetőség, hogy azt mondod a lányodnak, hogy mostantól felnőttként kezeled. Látod, hogy az eddigi szülő-gyerek kapcsolatotok meghalt, nem működik. A gyereknek megmondja a szülő, hogy mit csináljon, de a lányodnál ez már nem működik. Mostantól nem a felettese szeretnél lenni, hanem a segítője. Nem elvárásaid vannak vele szemben, hanem csak lehetőségeket szeretnél biztosítani neki. Végtére is az ő életéről van szó, magának kell felelősséget vállalnia érte - és ha nem hallgat rád, akkor végképp nem tudsz felelősséget vállalni őérte. Ez így elég vadnak tűnhet elsőre, de ha jobban belegondolsz, nincs más lehetőséged: nem tudod kényszeríteni a lányod, mert nem hat rá semmi. Mivel jogilag még kiskorú a lányod, bizonyos szabályokat tartsatok meg: iskolába kell járnia, nem maradhat ki a megbeszélt időponton túl - az üzenet inkább az, hogy ő maga felelős saját magáért elsősorban. Ha még nincs, akkor szerintem menjetek el junior bankszámlát nyitni neki, ez valamennyire jelképezi a felnőttséget szerintem (meg megoldja a kérdésben vázolt bankkártyaproblémát). Semmiképp ne úgy add elő a dolgot, hogy a lányod úgy érezze, kihátrálsz mögüle: valójában csak a fennálló helyzet kimondásáról van szó. Fontos még, hogy depressziós állapotban nem szabad életre szóló, súlyos döntéseket meghozni. Csak akkor kövesd ezt az utat, ha úgy ítéled meg, hogy a lányod el fogja bírni az önállóság tudatának a terhét.


Te tudod, hogy mire van erőd, mennyit akarsz ebbe az ügybe beletenni, és te ismered a lányod, nálam jobban meg tudod jósolni, hogy mire hogyan reagálna.

2018. dec. 17. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!