Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szülési szabadság megigénylése...

Szülési szabadság megigénylése a szülést követően hogy megy? CSED-del egyszerre folyósítható?

Figyelt kérdés

Április óta táppénzen vagyok, a CSED-et csak a szülés utántól kérném meg. Mi a helyzet a szülési szabadsággal? Azt olvastam, hogy azt a munkáltató fizeti, 100%-os bér, 2 hét kötelező, de akár 24 hétig kérhető, mint a CSED. Ennek mi a folyamata? Futhat együtt a kettő? Sajnos a munkahelyemen, aki ezeket intézi, inkább csak amolyan közvetítő, ennyire specifikusan nem ért ezekhez, a védőnőhöz irányított a kérdéssel, de ő sem tudott segíteni. Nekem pedig nyilván nem mindegy, hogy a 100%-os bért, vagy a 70%-os CSED-et kapom...

Köszönöm szépen!



2020. júl. 9. 17:19
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
A szülési szabadság, az fizetés nélküli szabadság, melynek idejére az állam a fizetésed 70%-át, a CSED-et folyósítja. Nincs olyan, hogy CSED-től különböző szülési szabadság és 100%-os bér - vagy akkor ez egy cégspecifikus dolog és mi itt nem fogjuk tudni neked megmondani.
2020. júl. 9. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
A szülési szabadság, az a fizetés nélküli szabadság, ami alatt fél évig CSED-et kapsz, a gyerek két éves koráig pedig GYED-et. A CSED nincs maximalizálva, a fizetésed kb. 70%-a lesz, a GYED ettől kevesebb, kb. 60%. Ha magas a bruttód, fél évtől akkor is max. 160-170, amit kaphatsz.
2020. júl. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
92%

A szülési szabadság és a fizetés nélküli szabadság két egészen más munkajogi kategória, 1-2. Ne rakjátok össze. Attól, hogy egy időszakban nem kap fizetést, ez még nem lesz fiznélküli.


Kérdező, a szülési szabadság 24 hét, amit úgy kell kiadni kérésed szerint, hogy max 4 hét a szülés várható időpontja elé essen. Te a szüléstől leszel szülési szabin, ha onnantól kéred a csedet, addig táppénz. A szülési szabadság idejére attól függően jár ellátás, mire jogosult a kismama.


A szülési szabadság lejártát követően kell kérned a fizetés nélküli szabadságot. Erre megint aszerint jár ellátás, mire vagy jogosult.

2020. júl. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%
Igen, de a lényegen ez akkor sem változtat. Nincs olyan, hogy 24 hétig a munkáltató 100%-os fizetést ad. A szülési szabadság idejére a CSED jár.
2020. júl. 9. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A szülési szabadság idejére a CSED jár.


Vagy nem. CSedre nem jogosultak is vannak, stb.

2020. júl. 9. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm! De akkor ezen az oldalon mit írnak a 100%-os bérről? Nagyon zavaros ez az egész ezek alapján.


www.penzcentrum.hu/karrier/szulesi-szabadsag-2020-szulesi-szabadsag-idotartama-igenylese-ki-fizeti.1094974.html%3famp

2020. júl. 9. 21:00
 7/10 anonim ***** válasza:
50%
Én is ebben a helyzetben vagyok, nem soká szülok, és én is a szülés napjatol szeretném csak igénybe venni a Csedet. Abban tudtok segíteni, hogy ebben a helyzetben elég, ha a csed igénylővel a szülés után küldöm el a szülési szabadság igenylesrol a kérelmet a munkáltatónak? Tehát tegyük fel, július 25en szülok, a csed igénylot és a szükséges iratokat július 30an küldöm el a munkáltatónak, mert addigra jönnek még a baba iratai is, akkor elég ha a szülési szabi kérelmet is július 30an küldöm el azzal, hogy július 25tol szeretném kérni? Tehát lehet visszamenőleg pár napra kérni a kezdetét? Valaki, ha ehhez ért, kérem írja meg, mert fontos lenne. Köszönöm szépen!!
2020. júl. 9. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Mivel nem lehet megnyitni, nem olvastam, de az a lényeg, hogy pénzbeli juttatás csak a CSED lesz, ami kb. 70%. Meg családi 12 ezer és egyszer az anyasági valami 65 ezer. Ennyi, nincs más, amit kapsz. (Fél évtől ez GYED lesz, utána GYES). 100% néha a táppénznél szokott lenni, amikor a terhesség miatt más munkakört kellene felajánlani bizonyos munkahelyeken a kismamáknak, de sajnos ezt nem tudják teljesíteni mindenhol. Ilyenkor jár a távolléti díj, ami a fizetésed 100%-a tulajdonképpen. De ez terhesség alatt kizárólag, amikor szülsz (vagy 28 nappal előtte), és igényled a CSED-et, ez nyilvánvóan megszűnik. Nem ezzel kevered?
2020. júl. 10. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez a cikk fság. Nem értem hogy írhattak ilyet.

Nem jár "kétféle pénz" erre az időszakra.

A szülési szabadság csak az az időtartam, amit a munkáltató köteles kiadni, de ő nem fizet rá semmit. Csed járhat rá, amennyiben jogosult vagy.

Ha lejár a szülési szabadság, akkor fizetés nélküli szabadságot lehet igényelned a munkáltatótól, amit a gyerek 3 éves koráig köteles megadni. De kérheted rövidebb időre is.

A különbség a szülési szabadság és az utána következő időszak között, hogy a szülési szabadság idejére nem kell "eltávot" igényelned a munkáltatótól, mert az adott, míg 24 hét után be kell adnod formailag egy papírt, hogy legyen szíves engedélyezni, ő pedig köteles engedélyezni.

2020. júl. 10. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%
Az szép lenne ha a 24 hét szülési szabi alatt a munkáltatóm valami oknál fogva adná nekem a 100%-os béremet, és még a CSED-et is igényelhetném, ami meg a fizu 70%-a. Nem tudom a pénzcentrum hogy érti ezt a dolgot, rajtuk kívül sajnos sehol nem találtam hasonlót, csak azt amit az előttem szólók is írtak, hogy a szülési szabi alatt a CSED jár. Épp ezért emelik 2021. júliustól a CSED-et 70%-ról a bruttó bér 100%-ára.
2020. júl. 10. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!