Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan számolják ki ilyen...

Hogyan számolják ki ilyen esetben a csed, gyed mértékét? Fizetés nélküli szabadság hogyan befolyásoljatja?

Figyelt kérdés

2 egymástól független kérdésem lenne.

Jelenleg még csak 8 hetes várandós vagyok, de kicsit bonyolult a helyzetem ezért elkezdtem gondolkozni hogy hogyan is lesz ez.


Először is, a jelenlegi munkahelyemen alapbér+óradíj alapján kapom a fizetésem (ami br. 300e ft+ br 200-300e ft körül van)

Ez havi átlagban nálam kb nettó 350-400e ft-ot jelent kb (ekhozom, de az most szerintem mindegy).

Mi alapján számolják ki a csed, gyed mértékét?

Csak a fix alapfizetésem fog számítani vagy a mozgóbér is, ami viszont attól függ mennyit dolgozom. ?!

Ezen kivül ez nekem egy 6 órás állás. Van mellette egy fél állásom, ahonnan közel 1 éve eljöttem fizetés nélkülire, ami augusztusban jár le. Ott szülés után tudok menni csed, gyedre, bármire?! Vagy mivel szabadságon voltam ez egyáltalán nem számít? (Itt arra gondolok hogy automatikusan 0 ft lesz és mellette folytatódik a fizetés nélküli? Nem fognak elbocsájtani ez biztos!)


2023. febr. 20. 07:26
 1/7 anonim ***** válasza:

ekhozom, de az most szerintem mindegy


baromira nem mindegy, az ekho-s béred nem alapja az ellátásnak.

Csak ott kapsz ellátást, ahol élő biztosítási jogviszonyod van (fiznélküli alatt szünetel a biztosítás, kérdés, hogy terhesen foglalkoztatnak-e aug után)

2023. febr. 20. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Az ekho szabályai szerint adózó bevétel, ellenérték a pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokra (mint például a gyed, táppénz) számításakor nem vehető figyelembe. Tehát, ha egy tevékenységre az ekho szabályait választották, de a jövedelem egy része az általános szabályok szerint viseli a közterheket (adó- és járulékterheket), akkor

• az általános szabályok szerint adózott jövedelemrész a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot teremt,

• azonban az ekhoval adózó jövedelemrész nem számítható be a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások összegének kiszámításakor, mivel az ekho adózási mód nem alapoz meg jogosultságot ezen ellátásokra."


Magyarul ha csak ekhoval adózó jövedelmed van a szülés előtti 3 hónapot megelőző 180 napban akkor semmi mást nem fogsz kapni csak havi bruttó 28.500 Ft gyest.

2023. febr. 20. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Magyarul ha csak ekhoval adózó jövedelmed van


Nem lehet, ha tisztában lennél a szabályokkal, nem csak a kontrollcé működne, tudnád. Ekhos jövedelme csak akkor lehet, ha legalább az arányos minimálbér után általános szabályok szerint adózik.

2023. febr. 20. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az államkincstárt kéne felhívnod, ők lehet biztosabbat tudnak erről mondani.
2023. febr. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
4, az államkincstárnak semmi köze a tb pénzbeli ellátásaihoz.
2023. febr. 20. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszi a valaszokat! Én is most szembesültem az eckho ezen részével. Nem csak ekhos jövedelmem van. A mozgóbérem viszont teljesn mértékben ekhos sajnos. Ami viszont elég sok. De lehet hogy szülésig módosítok rajta. Úgy tudom lehet. És akkor hátha lesz valami jobb számítás.

2023. febr. 20. 09:44
 7/7 anonim ***** válasza:
igen, bármikor adhatsz év közben új nyilatkozatot az ekho esetén.
2023. febr. 20. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!