Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » GYED, GYES, illetve veszélyezt...

GYED, GYES, illetve veszélyeztetett terhesség miatti táppénz alatt megszüntethető a közalkalmazotti jogviszony?

Figyelt kérdés

Jelenleg GYED-en vagyok, január végén tölti be a 2 évet a gyerek. Újra terhes vagyok, még nem jelentettem be a munkahelyen. 10 éve dolgozom itt határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyban.


A probléma, hogy elképzelhető, hogy átszervezés miatt januárig (vagy esetleg 1-2 hónapon belül) megszüntetik a státuszom.

Úgy tudom, ilyen esetben ezt GYED-GYES alatt megtehetik. Ha veszélyeztetett terhesként táppénzre vesznek, az alatt is felmondhatnak?

Táppénz esetén a felmondási idő a keresőképtelenség megszűnte után kezdődik, de mi a helyzet, ha a TP után indul a GYED?


Tudom, hogy sok volt most a változás, a személyzetisünket nem merem megkérdezni, nehogy gyorsan megszabaduljanak tőlem tudván, hogy úgysem megyek most vissza dolgozni.



2012. nov. 26. 16:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
48%
Felmondhatnak, mert ugye megszűnik a munkahelyed, a munkaköröd, az új munkakörhöz pedig nem biztos hogy elég, vagy megfelelő a végzettséged.
2012. nov. 26. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Abban az esetben is felmondhatnak, ha a munkahely nem szűnik meg (Rendőrség egyébként), de az én beosztásomból összesen 2 db van a szervezetben, és a másik státusz megmarad, csak az enyémet szüntetik meg?

Reménykedtem, hogy legalább a GYED vagy a TP ideje alatt van vmiféle védelem.


Ha megszűnik a státusz, és felmondanak, utána x időn belül nem hirdethetik meg újra azt a munkakört, ugye? (Attól félek, csak azért szüntetnék meg a státuszt, mert magára a munkakörre szükség van, viszont aktív dolgozó kell nekik, aki effektíve dolgozni is tud. Amit én még évekig nem tudok megtenni a GYED/GYES-ek miatt.)

2012. nov. 26. 18:26
 3/11 A kérdező kommentje:
Illetve most jut eszembe: Terhesség alatt is megtehetik, hogy felmondanak? (Lehet, hogy a régi törvények adtak csak védelmet ebben is?)
2012. nov. 26. 18:33
 4/11 anonim ***** válasza:
Jelentsd be hogy terhes vagy, mert csak akkor van védettséged! Vedd ki a szabikat majd menj el betegre, és az idő alatt nem bocsájthatnak el.
2012. nov. 27. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszi! Ezt fogom csinálni mindenképpen!
2012. nov. 27. 15:02
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Jelentsd be (legjobb írásban, legalább nyoma van), akkor nem tehetnek ki. Amúgy akkor sem tehetnek ki, ha fizetés nélküli szabin vagy, így a gyed is védettséget ad. Ha viszont megszakítod a fizetés nélküli szabadságot, és rendes szabadságodat kezded tölteni, akkor csak úgy leszel védett, ha már bejelentetted a terhességedet.


Összegezve: te jelenleg védettséget élvezel. De hogy maximálisan bebiztosítsd magad, még a leépítések megkezdése előtt jelentsd be írásban a terhességedet.

2012. nov. 30. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Megteszem, amiket írtatok. Találtam egy cikket, lehet, hogy rosszul értelmezem, de itt leír védettségi kivételeket. Megszüntetheti a munkaviszonyt, ha nincs olyan munkakör, ami a végzettségemnek megfelelő. Tehát sajnos elbocsáthatnak, függetlenül attól, hogy az írásos bejelentés után megilletne a védettségi jog.


[link]


Ez alapján igaza van az első válaszolónak!

2012. nov. 30. 09:50
 8/11 anonim ***** válasza:

Nincs igaza. Amit írtál, az akkor igaz, ha visszamégy dolgozni, és a kicsi még nincs 3 éves.


A te esetedre a Munka törvénykönyve 65§ (3) bekezdés vonatkozik:

65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.


Amikor megszüntetheti:

66§ 4-5-6 bekezdés:

(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.

(6) Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a gyermek hároméves koráig a (4)–(5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot (128. §) nem vesz igénybe.

2012. nov. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget! Azt hiszem, végre megértettem; olyan nehéz értelmezni ezeket a kivételeket, kitételeket. Így egészében látva a paragrafusokat tényleg jobban összeáll a kép. El is mentettem a Munka törvénykönyvét, még majd nézegetem.


Remélem a legjobbakat, mert így ahogy elmondtad, biztatóbb a helyzet.


Köszi még egyszer!

2012. nov. 30. 11:57
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem látom át teljesen a helyzetedet, de azt ne felejtsd el, hogy közalkalmazottakra nem a Munka Törvénykönyve vonatkozik, hanem a Közalkalmazottak Jogállásáról szóló Törvény. Több esetben is ezzel érveltek nekem, amikor a Munka Törvénykönyvére hivatkoztam, és több ponton eltér ám a kettő! Már ha csak a szabadságok számolását nézzük, ott is! Nálunk pl. nem az életkor számít a szabinál, hanem a szolgálati idő. És persze hivatalosan nem érinthet hátrányosabban a Közalkalm. Törvény, mint a Munka Törv.könyve, de valójában mégis... :(((

egy szintén közalkalmazott

2013. jan. 4. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!