Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Munkanélküliből mennék tgyásra...

Merrrr kérdése:

Munkanélküliből mennék tgyásra és gyedre mennyi pénzre számíthatok?

Figyelt kérdés
Eddíg passzív gyeden voltam az első kisfiammal de azt javasolták hogy mondjam vissza és menjek el munkanélkülire mert most születik a második baba május 27-én a szülés előtt 2 héttel elmentem munkanélkülire ahol bruttó 75.000 Ft kapok.A kérdésem csak az hogy ezek után mennyi tgyásra és gyedre számíthatok?

2013. máj. 14. 15:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Gyedre nem hiszem, hogy számíthatsz, mert annak feltétele, hogy legyen munkahelyed, ahol a szülés napján is dolgozol.

De mindjárt jön valaki, és csak pontosabbat mond.

2013. máj. 14. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
2013. máj. 14. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Passzív gyed nem örökithető tovább. A nagyra kellene megigényelned a gyed-et amíg jár, utána pedig csak gyes fog járni.
2013. máj. 14. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Ha a szülést megelőző 2 évben megvan a 365 biztosított nap, akkor jár tgyás és gyed. Az álláskeresési járadékban részesült idő is beleszámít. Tehát, mennyit voltál passzív gyeden? Ha van 2 éven belül 365 biztosított napod, ami nem passzív gyed volt, hanem rendes gyed, illetve volt még munkahely, pl. 2011-ben, akkor jár tgyás és gyed, ha megvan a 365 nap így.

Azt veszik alapul, amiből az álláskeresési segélyt számolták. Mikor elmész tgyásra, mindenképp hagyj legalább 1-2 napot a gyed igénybevételére is, mert mikor a tgyást lemondod, akkor újból el kell menni álláskeresésire, hogy a gyedet meg tudd igényelni. De csak akkor jár, ha össze tudod szedni a 365 biztosított napot 2 éven belül. A passzív gyed időtartama nem számít bele, azt nem lehet továbbörökíteni.

Tehát tegyük fel, hogy meg is szülsz május 27-én. Akkor 2011.május. 27 és 2013. május 27 között kell lenni 365 biztosított napnak.

2013. máj. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
2008-2011 szeptember 30-ig volt munkaviszonyom,de 2011 augusztus 12-től tgyás-t kaptam 2012 február 12-ig onnantól meg a passzív gyed-et most május 13-tól meg munkanélkülin vagyok a szülésig.És a tgyás beleszámít a 365 napba?
2013. máj. 16. 11:51
 6/18 anonim ***** válasza:

Igen beleszámít a tgyás. Most azt nem tudom, hogy a 2011-es évedet, 2011.jan.1-től nézik-e, mert akkor így bőven meg van a 365 nap.

De én úgy értelmeztem a szabályt, hogy a szülést megelőző 2 éven belül, vagyis én ezt úgy gondolom, hogy ha szülsz május 27-én, akkor 2011.máj.27.-2013-máj.27. között. Végül is, 2011.máj.27-től 2012.febr.12-ig vagy biztosított. Ez sajna még nincs 1 év . Ez nincs teljesen 9 hónap. Ide még több mint 3 hónap kellene. Sajna az álláskeresési ugye 90 nap, szerintem nem lenne meg a 365 biztosított nap, mert a gyed igényléshez kell hagyni 1 nap álláskeresésit.

De ha a 2011-es évet jan.1-től nézik, akkor meg van a 365 nap, ezt nem tudom pontosan én se, az OEP-nél számoltasd ki a napjaidat, az a biztos!

2013. máj. 16. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
És az OEP-nél hogyan tudom kiszámoltatni a napjaimat?
2013. máj. 16. 16:53
 8/18 anonim ***** válasza:
A szülés napján is biztosítottnak kell lenned ahhoz, hogy ezeket megkapd! (Munka által, a munkanélküli nem elég). Amit előttem írtak a szülést megelőző 2 évről, azt tavaly vagy tavalyelőtt változtatták meg.
2013. máj. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Ne haragudj 8-as, de amit írsz, az nem úgy van!

Ha az illető kap álláskeresési segélyt, akkor álláskeresési alatt tud tgyást és gyedet igényelni, ha megvan a szülést megelőző 2 éven belül a 365 biztosított nap!!

2010-ben hoztak egy olyan új törvényt, hogy a 2010. május 1 után született babáknál a tgyás és gyed igényléséhez nem 180 biztosított nap kell, hanem 365 nap! Illetve a 2011. augusztus 1. után megkezdett fizetésnélküli szabadságnál nem a gyed első évére, hanem a gyed első félévére jár csak szabadság. Ezen kívül nem tudom milyen más változás lépett volna életbe.

"Az az anya, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt

vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a

terhességi-gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese (2012-

ben 186.000 Ft), de legfeljebb az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező

átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgys alapja nem haladhatja meg

az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét). "

Illetve kedves kérdező, méltányosság alapján is igényelhetsz gyest, lehet, hogy így megkapod, de ez se tuti:

"Abban az esetben, ha a biztosítottnak minősülő szülő nem rendelkezik a gyed folyósításához szükséges

biztosítási idővel, a társadalmi szolidaritás elve alapján az egészségbiztosítónak lehetősége van arra,

hogy meghatározott jogszabályi és költségvetési keretek között méltányosságot gyakorolva, az

általános szabályoktól eltérően megállapítsa a gyed-re való jogosultságot annak is, aki arra nem lenne

jogosult. Az egészségbiztosító e jogköre arra az esetre vonatkozik, ha a biztosítottnak minősülő szülő

gyed ellátásra való jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

A méltányosságból megállapítható gyed folyósításának idejét és összegét az egészségbiztosító az

általános szabályoktól eltérőn is meghatározhatja, de a méltányosságból megállapított ellátás alapja

nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbérnél. Ha azonban a biztosított

szerződés szerinti vagy tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el, a szerződés szerinti/tényleges

jövedelmet kell figyelembe venni.

A pénzbeli ellátás méltányosságon alapuló engedélyezése során figyelembe kell venni a kérelmező

egyéb körülményeit is, pl. azt, hogy az anyagi, jövedelmi viszonyai indokolttá teszik-e az általános

szabályoktól eltérő méltányosság gyakorlását."

Lényeg, hogy álláskeresési segélyről lehet igényelni tgyást és gyedet is, a lényeg, hogy kap segélyt is!!

Ha úgy vagy nyilvántartva, hogy nem vagy már jogosult álláskeresési segélyre, akkor nem tudsz tgyást és gyedet igényelni.

Mindenképpen menj be az OEP-hez és ott érdeklődj, bár sokszor ott se tudják mit is kell tenni!

2013. máj. 17. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Méltányosság alapján gyedet tudsz igényelni, nem gyest, bocsi, elírtam!
2013. máj. 17. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!