Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » 14 hónap munkaviszony + 10...

Zabmester kérdése:

14 hónap munkaviszony + 10 hónap hallgatói jogviszony = GYED kétéves korig? Jól gondolom?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy most terhes vagyok (remélem, hogy így van, de ez csak pár nap múlva derül ki). Azt azt jelentené, hogy februárban születne meg a babám. Tudomásom szerint a gyed-re való jogosultság kiszámításához figyelembe vesznek egy év hallgatói jogviszonyt is, ha utána van munkaviszony. Na most: én tavaly november óta dolgozom főállásban, így februárra nagyjából 14 hónap munkaviszonyom lenne. Ehhez akkor még hozzászámítanak 10 hónapot a jogviszonyomból (ami jelenleg is fennáll még egy hónapig)? Így akkor én jogosult leszek kicsi kétéves koráig GYED-re?
2014. jún. 4. 14:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem.

Ha nincs meg az 1 év biztosított idő, akkor közép-vagy felsőfokú tanulmányok idejéből figyelembe vesznek 180 napot, ha nappalin tanultál és több mint 1 évig.

De, neked van 14 hónap munkaviszonyod, amivel jogosult vagy gyedre, ha lesz a szüléskor is munkaviszonyod. De, nem fogod a kicsi 2 éves koráig kapni, mert ahhoz legalább 562 biztosított nap kell. Az 1 évnél hosszabb tanulmányokból akkor vennének figyelembe 180 napot, ha pl. csak 200 biztosított napod lenne munkaviszonyból és a 180 nappal meglenne a tgyáshoz és gyedhez szükséges idő. De neked megvan, ugyanakkor, ha csak 10 hónapot tanultál, akkor nem is vennék figyelembe, mert több mint 1 éve kell tanulni.

Diplomás gyed: 2 lezárt félévvel kell rendelkezni nappali főiskola vagy egyetemi tagozaton, illetve ha diplomázás után 1 éven belül szülsz, akkor jár. Ennek a minimálbér az alapja és 1 évig jár.

Te jobban jársz, ha a munkaviszonyod után mész el tgyásra és gyedre, sőt szerintem csak így is mehetsz el. 168 napod kapod a tgyást, majd utána a biztosított időben eltöltött napok számától függően a gyedet. Vagyis, ha 400 biztosított napod lesz, akkor a tgyás lejárta után még 400 napig kapsz gyedet.

Nem tudom hol hallottad, hogy figyelembe vesznek 1 év hallgatói jogviszonyt is, ha dolgozol mellette. Alapból 180 napot vesznek figyelembe, ha nappalin tanulsz és több mint 1 éve.

A diplomás gyednek, meg ugye valóban 2 lezárt félévnek kell lennie, de ezt nem lehet összevonni a rendes gyeddel.

2014. jún. 4. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem csak 10 hónapot tanultam, 2009-óta folyamatosan van aktív hallgatói jogviszonyom. Azért 10 hónapot írtam, mert így a 10 hónap jogviszony plusz a 14 hónap munkaviszony együtt két év, de ennél jóval hosszabb a hallgatói jogviszonyom.
2014. jún. 5. 08:42
 3/3 A kérdező kommentje:

De most akkor továbbra sem értem a dolgot. A diplomás GYED-et most ne keverjük bele, mert az engem nem érint, meg annak a feltételeivel amúgy is tisztában vagyok, nekem viszont ugyebár van munkaviszonyom.

A törvényben az szerepel, hogy a nappalin folytatott tanulmányokból beleszámítanak 180 napot. Én ezt úgy értelmeztem, hogy ezt mindenképp beszámítják, ha ez a szülést megelőző két éven belül történt, más kérdés, hogy én az utolsó félévemben már elkezdtem dolgozni, de a z 562 napom úgy tevődik össze, hogy abból a nagyobbik rész megvan munkaviszonyból, de az azt megelőző időszakban volt hallgatói jogviszonyom. Ha ezt így nem számítják bele, akkor mégis mi értelme van az egésznek?

2014. jún. 5. 08:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!