Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Teljesen tájékozatlan vagyok...

Teljesen tájékozatlan vagyok a témában, kaphatok így GYED-et? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

A helyzetem a következő:

Gyermekvállaláson gondolkodunk a párommal és elkezdtem gondolkodni, hogy ha sikerülne, akkor mennyi jövedelemmel számolhatunk majd.

Határozott munkaidejű szerződéssel vagyok jelenleg alkalmazva egy szintén gyermekkel otthon lévő anyuka helyén. A szerződésem valamiért csak 2015 júniusáig szól, de szóban arról biztosítottak, hogy (mivel akinek a helyén vagyok még csak 1 éves a pici és nem fog visszajönni) így biztosan hosszabbítanak majd.

Tehát a problémám az, hogyha sikerül a baba mondjuk a tél folyamán, akkor csak valamikor ősszel fogok szülni és attól tartok, hogy ha meglátják a pocakomat júniusban, úgy már nem akarnak majd annyira itt tartani. Ergo a szülés időpontjára már pont nem lesz munkaviszonyom így nem kaphatok csak GYES-t, ami ha jól tudom egy elég jelképes összeg. Egyébként folyamatos munkaviszonyban állok kb. két éve, csak idén márciusban volt egy váltás szerződéses munkahelyről egy másik szerződésesre, tehát állandó státuszom még nem volt.

Aki tájékozottabb nálam a témában és sikerült kibogoznia a szövegemet annak szívesen venném a véleményét, észrevételeit, esetleg nincs valamilyen módja, hogy mégis kaphassak GYED-et? Például ha már májusban kiírna az orvos, hogy otthon kell maradnom? Vagy a munkaviszonyt akkor is bontják júniusban?

Jobban járnék ha inkább már most felmondanék itt és keresnék másik helyet ahol ledolgozhatok 180 napot szülésig? Ha nem kapok csak GYES-t, azt a huszonvalahányezer forintot, akkor nagyon neccesen jönnénk ki anyagilag babával együtt... :(

Előre is köszönöm szépen az értelmes válaszokat!



2014. nov. 4. 11:37
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szakértő,de sokat olvasgatok itt és sokszor ajánlják azt a megoldást hogy ha nem hosszabítanak meg a munkahelyeden akkor elmehetsz munkanélkülire és onnan lehet Gyedre menni.
2014. nov. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Vicky anyu ***** válasza:

Csatlakozom az előzőhöz. A szülést megelőző max.45 napban még biztosítottnak kell, hogy legyél. Az mindegy, hogy munkahely vagy munkaügyi központ révén.Valamint a szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap munkaviszonynak is kell lennie.

Szintén ebben a cipőben járok! :( :)

2014. nov. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Vicky anyu ***** válasza:
Azt lefelejtettem, hogy munkaügyin úgy tudom, max. 3 hónapig lehetsz, tehát ha 6. hónapot még végig dolgozod, akkor már nincs gond. ;)
2014. nov. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ez így elég necces helyzet szerintem. Egyrészt ha kismama helyén vagy általában a szerződéseket úgy írják, hogy ha ő vissza szeretne menni megteheti. Nem tudhatod mikor szándékozik visszamenni. Munkanélkülire akkor lehet 3 hónapra elmenni ha előtte volt 3 év munkaviszonyod és nem használtad ki még a minkanélküli ellátást. Így elég nehéz tervezni, mert nem tudhatod mikor jön össze a baba és könnyen lehet hogy csak a gyes marad. Szerintem ha terhes leszel nem fognak hosszabbítani.
2014. nov. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!


Tehát azt mondjátok, hogy nem a munkaviszony számít, hanem csak az a lényeg, hogy biztosított legyek? Ez a munkanélkülinek bejelentkezés jó ötletnek tűnik ha tényleg működik, nekem eszembe se jutott.


#4-es: én úgy olvastam, hogy 3 éven belüli 365 bedolgozott napra adják a munkanélkülit, tehát elvileg járhat nekem. A kismama akinek a helyén vagyok pedig már a 3. gyerkőccel van otthon kb 6-7 éve, úgyhogy nem gondolnám, hogy épp most vissza akarna jönni. Bár sosem lehet tudni...


Az tény, hogy ez így necces, de legalább van remény, hogy ha elég hamar összejön a baba (mondjuk januárig), akkor még kaphatok GYED-et.


Szívesen fogadnék még válaszokat, ha valaki tud hozzáfűzni valamit!

2014. nov. 4. 14:24
 6/10 A kérdező kommentje:
Vicky anyu, köszönöm a válaszod, örülök, hogy nem csak én vagyok ilyen helyzetben... :) Ti is még csak gondolkodtok babán, vagy már sikerült is? Neked meddig van szerződésed?
2014. nov. 4. 14:29
 7/10 anonim ***** válasza:
Elvileg úgy van a munkanélküli hogy 10 nap után jár 1 nap ellátás. Ennyivel számolhatsz, ha a szülés időpontjára be vagy jelentkezve akkor kaphatsz tgyást és gyedet.
2014. nov. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Akkor kb. két és fél hónapot kaphatok elvileg. Ez is jobb, mint a semmi. :)
2014. nov. 4. 15:22
 9/10 Vicky anyu ***** válasza:

Én már a 4.hónapban járok. :)

Augusztusban kezdtem egy új munkahelyen, ahol mindenkivel 3 hós szerződést kötnek, mivel a főnökasszony-aki nagy családos- nem szereti a kismamákat, és így könnyen letudhatja ha valaki terhes lesz, mert csak azt mondja: bocs, de lejárt a szerződés! Természetesen néhány nap múlva kiderült, hogy babát várok. Azon a helyen csak 1 hónapig voltam, nem csak ez miatt, hanem borzalmas volt a munkahelyi légkör!

Októberben kezdtem egy másik helyen.Nem árultam el az állapotom. Őszintén szólva arra hajtottam, hogy a 1 hó próbaidőt simán kibírok, nem látszott még a pocakom sem. A próbaidő lejárta után, ha közlöm az állapotom a főnökkel, akkor már nem rúghatnak ki, mivel az állapotom miatt védettséget élvezek.Igen ám, csakhogy itt 3 hó a próbaidő.Próbálom még kicsit rejtegetni, de azért oldalról már látszik, hogy ez nem "meghízott has".Tudom, hogy szólnom kellett volna vagy legalább most szólnom kellene (elég kellemetlenül is érzem magam a "kis csalásom" miatt) de sajnos most minden egyes ledolgozott nap számít!

A munkámmal nagyon meg vannak elégedve, bízom benne, hogy megengedik, hogy legalább január végéig dolgozzak, akkor már nem lesz gondom.

Természetesen ha ez miatt azt mondják, hogy nem foglalkoztatnak tovább, azt is megértem. Csak ilyen helyzetben sajnos nincs más választásunk! :(

2014. nov. 5. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
És ezen a munkahelyen is határozott idejűvel vagy? És úgy gondolod, hogy a 180 napot le tudod dolgozni szülésig? Plusz a munkanélküli? Vagy beleszámít az augusztusi munkahelyed is, mert folyamatosan munkaviszonyban voltál? Bocsánat a sok kérdés miatt. :) Egyébként tényleg rossz, hogy így "ügyeskednünk" kell a pénzünkért... engem is megszerettek itt a mostani munkahelyemen úgy gondolom, szerettek volna sokáig "megtartani" de mivel úgyis csak szerződéssel vagyok nincs mire várnom a babával, hiszen úgysem véglegesítenek, csak esetleg évek múlva. Viszont ha megtudnék, hogy terhes vagyok biztos nem fognak hosszabbítani ez teljesen logikus, úgyhogy remélem nem futok ki az időből.
2014. nov. 7. 09:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!