Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan számolják ki a CSED-et?...

Hogyan számolják ki a CSED-et? Ha valaki két gyermeket szül egymás után, és otthon van velük, akkor nagyon megszívja a másodiknál?

Figyelt kérdés
Szóval ha valaki otthon van az első gyerek után és már csak GYED-et kap, és munkába való visszaállás nélkül jönne a második gyerek, akkor hogyan számolják a CSED-et? 3hónap, vagy egy év? És bruttó vagy nettó alapján?

2015. júl. 15. 21:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Bocs az offért, de ez engem is érdekelne
2015. júl. 15. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

A "három hónap vagy egy év" részét nem értem a kérdésednek.

a második gyereknél vagy az első ellátás alapja lesz újra az alap, vagy a szerződés szerinti bér.


ugyanúgy számolnak. Mindig bruttó alapján.

2015. júl. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
en ugy tydom hogy ellatas nem lehet ellatas alapja, tehat mialatt cseden-gyeden es gyesen voltal, azt a reszt egesz egyszeruen nem nezik, tehat ugyanaz lesz az alapja mjmint az elso gyermek utan kapott csednek. de remelem nem mondok huleseget.
2015. júl. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
eddig még senki nem mondott nekem biztosat, és a 2. válaszolót most nem értem teljesen
2015. júl. 15. 22:25
 5/14 A kérdező kommentje:
eddig azon gondolkodtam, hogy félállásba visszamennék pár hónapra, hogy ne járjak olyan rosszul, azaz nagyobb összegből számoljanak, de akkor ezek szerint ezzel éppenhogy rosszul járnék, azaz jobb ha nem megyek vissza?
2015. júl. 15. 22:27
 6/14 anonim ***** válasza:
júliustól él, hogy ha gyed, gyes lejártát követő egy éven belül szülsz, akkor az ellátásod alapja lehet az előző ellátásé, ha az kedvezőbb.
2015. júl. 16. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
ha tehát CSED,GYES,GYED sorrendben kapom az ellátásokat és nem dolgozok, akkor a következő gyereknél pontosan ugyanezek az összegek lesznek a CSED,GYES,GYED összegei. Attól eltekintve hogy második gyerek? De ez csak akkor igaz, ha az első GYED és a második CSED között nem telik el idő, azaz közvetlenül egymás után jön?
2015. júl. 16. 08:14
 8/14 A kérdező kommentje:

nem tudom, szerintem nincsen igazatok:

A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.

Az ellátásra való jogosultság alatt gondolom a 2. CSED kezdőnapját kell érteni, ha annak a kiszámolásáról van szó, és nem az elsőt.

Tehát ilyen esetben ez lép életbe, nem?

Amennyiben nem lehet a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani, akkor azt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell meghatározni.

Ez brutálisan kevésnek tűnik egy normális fizetésből számolthoz képest.

2015. júl. 16. 08:35
 9/14 anonim ***** válasza:
Nem olvastam az összes hozzászólást, DE a lényeg, hogy vagy a szerződés szerinti béred lesz az alap vagy ha az előző alap kedvezőbb a kedvezményszabály miatt akkor a mostani alapod lesz az alap. Ez most azért fontos változás mert eddig csednél nem volt kedvezményszabály. Egyébként "visszamenni" (megszakítani a fizu nélküli szabit) azért jó (ha nem konkrétan dolgozol is), mert ha veszélyeztetett terhesként tp-re jössz, akkor kaphatod a 2 ellátást (gyed/gyes+tp együtt), ami ugye a mai világban anyagilag nem mindegy. Ill. ha volt időközben béremelés azzal is jól járhatsz. A konkrét munka csak akkor lenne érdekes, ha a minimálbér 2x-esénél többet keresel, vagy ha alapbér+pótlék, prémium stb-ben dolgozol.
2015. júl. 16. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Miért lenne kevés a minimálbér kétszerese brutálisan kevés? Azért van ott a harmincad, mert napra számolnak. Tehát ezt a fizetésed harmincad részével hasonlítsd össze. Így is kevesled???

és amit leírtál, az a számításnak csak nagyon nagyon kis része. Rengeteg eset van, amikor máshogy kell számolni. Pl amikor azért nincs a számítási időszakban bérezett nap, mert cseden/gyeden/gyesen volt a kérelmező. Ekkor vagy a szerződés szerinti bér az alap, vagy az ellátás alapja (ami nem lehet több a min.bér kétszeresénél).

2015. júl. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!