Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tb-ben, GYED-extrában jártas,...

Tb-ben, GYED-extrában jártas, hozzáértő anyukák, kismamák elolvasnátok?

Figyelt kérdés

Szóval. Januárra várom második gyermekünket. Csak GYES-t tudok rá igényelni.

(Azért csak GYES-t, mert az első gyermekem születése előtt lejárt a hat. idejű munkaviszonyom, viszont több éve dolgoztam, így az álláskeresési segítségével kaptam akkor még TGYÁSTés GYED-et.)

Így a 2. Babára csak GYES lenne, de ahogy beleolvastam a témába, lenne egy olyan lehetőség, hogy a férjem a pici 1 éves korában igényelje a munkabére mellett a GYED-et. Nekem természetesen le kellene mondanom a a GYES-ről, illetve mivel nincs biztosítotti jogviszonyom, fizetnem kellene magam után a TB-met. A férjemnek jó fizuja, biztos m.helye van, szóval számításaim szerint még úgy is jobban járnánk, hogy a GYES kiesik és fizetnem kell a TB-t.


Jól gondolkodtam vagy van valami amit nem vettem számításba? Légyszi olvassátok el és várom az észrevételeiteket.



2015. dec. 2. 13:03
 1/9 anonim ***** válasza:

1.) mikor szűnt meg a GYED-ed/GYES-et az előző gyermek után? azért kérdem hogy megnézzük biztos nem vagy e jogosult

2.) igen, van ilyen lehetőség, a gyermek 1 éves korától, ha te az általános szabályok szerint nem vagy jogosult GYED-re, ő viszont rendelkezik a jogosultság feltételeivel (meg van a 365 napon belül a 2 éve).

3.) Ha nincs jogviszonyod, egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned (januártól ez 7050 Ft/hó).

4.) igen, szerintem így jártok a legjobban

2015. dec. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szia! Az első gyerkőccel már GYES-en vagyok, ő 2016. júliusban tölti a 3. évét.
2015. dec. 2. 13:24
 3/9 A kérdező kommentje:
A férjem már évek óta dolgozik, rendes, bejelentett, stabil munkahelyen.
2015. dec. 2. 13:26
 4/9 anonim ***** válasza:
mert elvileg aki gyes alatt vagy azt követően szül megkaphatja az előtte levő gyerek utáni ellátást, ha a jogosultság idejében ugyanaz a jogviszonya van mint előtte...tudom, hogy neked nem ugyanaz van mert akkor álláskerső voltál most meg nem vagy. de azért jó volna ennek utána kérdezni az OEPnél, mielőtt elmulasztod az igénylést beadni
2015. dec. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Mivel nincs munkahelye több mint 2 éve (hiszen az elsővel már csak gyesen van, és még kapott gyedet), így nincs miről beszélni, tényleg nem fog neki járni csak a gyes.


Kérdező! Ez az elképzelés teljesen kivitelezhető! Így jártok a legjobban.

2015. dec. 2. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, neked is utolsó. Én már annak is örültem, hogy az első gyerkőccel kaptam TGYÁS-t, GYED-et. Közalkalmazottkènt dolgoztam, szóval nem voltak nagy összegek, de legalább kaptam. A férjem viszont kapna max. GYED-et, szóval mindenképpen több folyna be a családi kasszába.
2015. dec. 2. 17:31
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen, jól gondolkodsz. Viszont tényleg csak gyesre lesz a Kérdező jogosult. Párod elmehet gyedre majd a kicsi 1 éves kora után és dolgozhat mellette. Te lemondod a gyest, a TB-d még 42 napig élni fog, utána kell fizetned.

Vagy, ha el tudsz menni esetleg FHT-re (aktív korúak ellátása), akkor nem kell TB-t fizetned és kapsz havi 22 ezret. Ezt akkor tudod igényelni, vagyis akkor adják meg, ha az 1 főre eső jövedelmetek nem éri el, ha jól tudom a 25.650 Ft-ot (öregségi nyugdíjminimum 90%-a) és mivel gyes megszűnése miatt igényelnéd, így a gyes megszűnése után rögtön igényelheted, nem kell 1 évet együttműködni a munkaügyi hivatallal. Bár, ti lehet túllépitek majd a határt, a férjed munkabére, gyed és csp mellett, de egy próbát megér. Erről az önkormányzatnál tudsz majd érdeklődni.

2015. dec. 2. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
54%

hát munkabér és gyed mellett nem fog FHT-t kapni az hót ziher hogy több lesz a kereset egy főre nézve mint a nyugdíjminimum 90%-a...

egyébként 45 napig marad fent a jogosultság az egészségügyi szolgáltatásra (de gyógyszeresektől tudom hogy 90 napig nem jelez a lámpa) és ezt követően kell fizetni az EÜ járulékot, NAV-nál kellett annak idején igényelni mikor én ilyet fizettem

2015. dec. 2. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
igen, valószínű, hogy nem kapja meg, de egy próbát akkor is megér, addig vátloztathatnak még a jogszabályokon, sose tudni és nem kerül semmibe, csak egy kis időbe.
2015. dec. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!