Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyed mellett novembertől...

Jenny14 kérdése:

Gyed mellett novembertől vissza megyek dolgozni napi 6 órában. Ha újra eljövök CSED-re, GYED-re, stb. mennyivel fog kevesebb járni? Elbocsájthatnak ilyenkor, vagy védettséget élvezek ezalól? Hány hetesen kell szólnom a terhességről?

Figyelt kérdés
Tehát a GYED extrát veszem igénybe, azt is csupán egy hónapig, mivel első gyermekünk november végén tölti be a 2 éves kort. Viszont már pár hetes terhes vagyok, majdnem 2 éves gyermekünk kistestvérével.

2017. okt. 14. 11:51
 1/6 anonim ***** válasza:
29%

Egy hónapra minek vissza menni? Értelmetlen. 6 órára kb annyi munkabér fog járni, mintha tappenzre mennél. Gyed mellett ha dolgozol, abban a munkakörben nem vagy védett, elbocsathat a munkaado. Az eredeti munkahely eredeti munkakoreben vagy védett. Már nem kell bejelenteni a terhesseget, tehát akkor szólsz, amikor akarsz.

Magánvéleményem, hogy ha az én munkavállalóm akarna egy hónapra vissza jönni úgy, hogy tudja, terhes és abszolút nincs is nála tervben az, hogy tovább próbáljon dolgozni, csupán egy kis extra pénzt akar legombolni, amint lejárt a gyed, gyes és nem védett, már repül is.

2017. okt. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
85%

Köszönjük első, 1-es, leülhet.

Na, hogy a kérdésre is kapjunk választ. Először is nem 1 hónapra megy vissza, hanem novembertől kezd el dolgozni! Csak az értelmezés kedvéért.

Mivel gyes alatt szülsz, így érvényes rád a kedvezményszabály, vagyis a 2. babára nem kaphatsz kevesebb csedet és gyedet, mint az elsőre kaptál. Tehát hiába mész vissza csak 6 órában dolgozni kevesebb béréért, a 2. gyereknél is megkapod azt az összeget csedre és gyedre, mint amit az elsőre kaptál. Hivatalsoan összehasonlítják, hogy a 6 órás béred után mennyi csed, gyed jár és összehasonlítják azzal, amit az első gyerekre kaptál. Amelyik magasabb összeg, azt fogod kapni.

Mivel terhes vagy, nem rúghatnak ki!!! írásban nem kötelező már bejelenteni, elég, ha szóban közlöd. Én úgy gondolom, hogy legkésőbb a 12. hétig jelentsd be. Ha nem szólsz és kirúgnak, akkor sincs gond, mivel akkor is védett vagy, ha a munkáltató nem tud a terhességről. Ha kiakarnak rúgni, közlöd, hogy terhes vagy, ha nagyon kekeckednek kérj nőgyógyásztól igazolást v. papírt a terhesség tényéről, de úgyis kapsz ultrahangos leletet, ami hivatalos és igazából semmi köze a munkáltatónak hozzá, de mentsvárként be lehet mutatni.

2017. okt. 14. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Az első válaszolónak! Természetesen nem mennék vissza 1 hónapra dolgozni, nem most jövök a falvédőről. Novembertől kezdek el dolgozni, napi 6 órában, ahogy a második válaszoló nagyon jól értelmezte! Kislányom bölcsibe megy és így megyek vissza. Viszont,a mikor ezt eldöntöttem, még nem tudtam meg, hogy terhes vagyok, sőt, nem is voltam az! A második válaszolónak, nagyon szépen köszönöm a részletes választ! Szakértő vagy az ügyben? Vagy csak alapból tudod ezeket a dolgokat? Szeretnék még valamit kérdezni, ha szabad, csak addig vagyok köteles terhesen dolgozni, ameddig úgy érzem, hogy az nem megerőltető számomra, utána viszont mehetek terhességi táppénzre, egészen a legelső támogatásig, pl. az egyszeri anyaságiig, ugye? Nem vagyok egy erős testalkat, és érzem, hogy nem bírom majd sokáig a melót, még 6 órában sem, pláne olyan körülmények közt, amelyek a munkahelyemen uralkodnak...
2017. okt. 15. 11:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Hivatalosan akkor mehetsz terhességi táppénzre, ha veszélyeztetett terhes vagy, fennáll a vetélés lehetősége eü. probléma miatt. A gyakorlatban a nőgyóyászok ki szokták írni táppénzre a kismamákat, akkor is ha ez nem áll fent. Eredetileg a munkahelyednek biztosítani kellene olyan munkát, amit terhesen végezhetsz. Ha nem tud, akkor hivatalosan alapbért kell fizetnie, míg otthon vagy. Ezt nem ajánlom. A munkáltatók nem szeretik, hiszen fizetést ad nulla munkáért. Ezt elég rossz néven szokták venni. Ugyanakkor bérezett napnak számít, a csed, gyed összegébe beleszámít, bár ez nálad nem játszik a kedvezményszabály miatt, amit fentebb leírtam. Ha a nőgyógyászod táppénzre vesz, akkor nyugodtan mehetsz táppénzre. Mivel visszamész, így a felhalmozott szabikat is ki kell adnia a munkáltatónak. Ebből elég ha csak 2 napot veszel ki, majd a harmadik naptól táppénzen vagy, így megmarad a többi nap szabid és egy napot sem kellett dolgoznod. Kapod a gyedet és táppénzt egyszerre.

Csedre mehetsz a szülést megelőző 28 naptól legkorábban.

2017. okt. 15. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kedves Válaszoló! Köszönöm a sok-sok hasznos tanácsot! Legutóbbi válaszod alapján tehát, ha jól értelmeztem, egy napot sem kellene ledolgoznom. Viszont van egy kis bibi: mivel már előre kikértem az összes felhalmozódott szabimat, és a kislányom bölcsődei beszoktatása alatt, illetve, még mindig itthon vagyok szabin, így ellőttem az összes szabimat, és november 21-től vissza kell mennem dolgozni. Szóval ezek szerint már csak egy "mentsváram" maradt, a szülés-nőgyógyász, ha hajlandó lesz táppénzre venni?!
2017. nov. 11. 13:28
 6/6 A kérdező kommentje:
Ide vág még, hogy első gyermekünkkel, a kislányommal veszélyeztetett terhesnek sorolt be a doki a magam, és magzatom kis súlya miatt vszleg., de ez azóta sem derült ki egyértelműen. Ez 2 évvel ezelőtt volt, és akkor is terhességi táppénzen voltam elég sokáig, gyakorlatilag az egyszeri anyaságiig, és onnantól kezdve már tudod... Emlékszem, hogy a háziorvosomnak minden hónapban igazolást kellett vinnem nőgyógyásztól, hogy veszélyeztetett vagyok, és így minden gond nélkül táppénzen voltam elég sokáig, hivatalosan, minden lelkifurdalás nélkül. Sőt, majdnem koraszülött lett a kislányom. Most félek, hogy nem bírok majd dolgozni, mert jelenleg is majdhogynem egész nap rókáznom kell, plusz alig ütöm meg a 48 kg-ot vaságyastul, viszont ha kikértem az összes szabimat, nem tudom tudok -e majd végig (szülésig) táppénzen lenni...
2017. nov. 11. 13:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!