Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Apa GYED igénylés munka...

Apa GYED igénylés munka mellett, mikor, hol, hogyan?

Figyelt kérdés
6 hós lesz a kislányunk ebben a hónapban, én jelenleg GYES-en vagyok. Férjemmel úgy beszéltük, megigényelné a GYED-et munka mellett, ugye erre a baba 6 hónapos korától van is lehetősége. Elöljáróban viszont szeretném megtudni, hol kell kezdeni az intézést? Munkáltatónál? Vagy az OEP-nél? Vagy már előre be kellett volna adnom a GYES megszüntetésére a kérelmet? És ha 19.-én tölti a baba a 6 hónapos kort, pontosan mikortól is nézik a fizetést? Igen, nagyjából tudom, de aki jobban jártas a témában, segíteni nekem? Apuka havi fizetése eléggé változó, így jó lenne tudni pontosan mikor érdemes, vagy mikor kell benyújtanunk a kérelmet. Köszönöm, ha valaki segít.
2017. dec. 15. 11:16
 1/10 anonim ***** válasza:
34%

"Elöljáróban viszont szeretném megtudni, hol kell kezdeni az intézést? Munkáltatónál? Vagy az OEP-nél?

Munkáltatónál kell leadni a papirokat


"Vagy már előre be kellett volna adnom a GYES megszüntetésére a kérelmet?"

Már beadhattad volna, de még mos is megtehetted, 19-I datummal


"És ha 19.-én tölti a baba a 6 hónapos kort, pontosan mikortól is nézik a fizetést?"

A születés napjától visszamenőleg 2 évet neznek


"Igen, nagyjából tudom, de aki jobban jártas a témában, segíteni nekem? Apuka havi fizetése eléggé változó, így jó lenne tudni pontosan mikor érdemes, vagy mikor kell benyújtanunk a kérelmet."


A gyerek születése előtti jövedelmet nézik úgyhogy nem tudtok ezzel jatszani

2017. dec. 15. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló val egyetértek. Azzal egészíteném ki, hogy ha te maradsz otthon, akkor a NAVnál be kell jelentkezned tb fizetésre.
2017. dec. 15. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Munkáltatónak kell leadni a gyed igénylőt.

A gyes megszűntetésére most is beküldheted, de egy nappal korábbi dátummal szüntesd meg, mint ahogy a gyedet igénylitek.

És annyit helyesbítenék, hogy nem 6 hónapos kortól igényelhető a gyed, hanem a CSED időszaka után (akkor is ha csak gyesre voltál jogosult), ez szülés, vagy csed igényléstől számítva 168 nap, megközelítőleg 5,5 hónap.

2017. dec. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor elkezdjük intézni. Első válaszoló írta, hogy 2 évet néznek, de apuka esetében nem! Ott csak 3-4 hónap átlagkeresete azt hiszem. Megvan, hogy az igénylés beadásától visszamenőleg mikor nézik. Ezért gondoltam, ha például 1 hónappal később adjuk majd le, akkor lehet bele esik egy "jobb" fizu is, így értettem...
2017. dec. 15. 14:37
 5/10 anonim ***** válasza:
Mivel születés előtti fizut néznek így nincs értelme.
2017. dec. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
De, kérdező, apuka esetében is a 2 évet nézik a gyerek születése előtt. Épp azért, hogy aki pl úgy gondolja, hogy akkor most megbeszélem a főnökkel, hogy emelje a fizetésemet 3-4 hónapra jó magasra a gyed miatt annak ne is legyen lehetősége csalni.
2017. dec. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

. A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló jövedelem meghatározása


1. Amennyiben az igénylő, a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.


2. Ha az igénylőnek az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelme, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.


Ezt a szabályt akkor lehet alkalmazni, ha az igénylőnek van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – Tbj. 5. § szerinti – biztosítási jogviszonya.


3. Amennyiben az 1. pontban meghatározott időtartam alatt az igénylő sem 180 napi sem 120 napi figyelembe vehető jövedelemmel nem rendelkezik, azonban van a jogosultság kezdő napját megelőzően 180 nap – Tbj. 5. § szerinti –  folyamatos biztosításban töltött ideje, akkor a gyermekgondozási díj naptári napi alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 napnyi - tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.


4. Ha az igénylőnek az 1. 2. és 3. pontban leírtak szerint nem lehet megállapítani az ellátás összegét, akkor a gyermekgondozási díj naptári napi alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része, kivéve, ha a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb. Ez esetben a tényleges, ennek hiányában a sz

2017. dec. 15. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló nem teljesen jól írta, nem 2 évet néznek, és nem a szüléstől.

Hanem a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától visszaszámolt 180 napi átlagjövedelemből számolják.

Tehát mindegy mikor igénylitek, mert nem az igényléstől számítják, hanem attól a naptól amikortól jogosult rá. Ez a ti esetetekben a szülést követő 169. nap, mert onnan jogosult rá az apa.

2017. dec. 15. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 ibolya84 válasza:
Ha a fèrjem vàllalkozònàl dolgozik ,hol kell igènyelni?
2018. máj. 15. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 ibolya84 válasza:
Mivel èn gyest kapnèk a fèrjem vennènek igènybe.
2018. máj. 15. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!