Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy számolják a GYED-et...

Hogy számolják a GYED-et 2018-ban?

Figyelt kérdés
Van fent a neten kalkulátor, azzal ki is számoltam. Na de úgy tudom, változások vannak ezzel kapcsolatban. Ha a kismama elmegy táppénzre akkor a táppénzét veszik alapul a GYED-nek. Viszont ha veszélyeztetett terhes akkor veszik a fizetését alapul. Arra lennék kíváncsi, hogy milyen idős terhesen lehet elmenni úgy a melóhelyről, hogy a fizut vegyék alapul?

2018. nov. 27. 09:56
 1/6 anonim ***** válasza:

Minden esetben a fizetésed lesz az alapja. Ellátásból, mint a táppénz is, nem számolnak másik ellátást.

Amire gondolhatsz, az az, hogy ha nem vesz.terhesként vagy tp-n, hanem pl megfázással, akkor az első 15 munkanapot a munkáltató fizeti betegszabadságként, ez ugyanúgy működik mint a munkabér és ez lehet az alapja a GYED-nek.

2018. nov. 27. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló jövedelem meghatározása


1. Amennyiben az igénylő, a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos (a biztosítási idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs). A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.



Ezt találtam csak éppen nem igazán értem...

2018. nov. 27. 10:52
 3/6 anonim ***** válasza:

Nincs a számításban változás már régóta.

Ez arról szól, hogy beadod dec 1-el a kérelmed, ilyenkor visszamennem 3 hónapot, vagyis augusztustól keresnek 180 nap bérezett napot (ebbe a betegszabis napok beleszámítanak, mert járulékolsz utána, nem az oep hanem a munkáltató fizeti). Ha nem találnak, akkor 120 napot keresnek ha annyi sincs, akkor 30 nap, ha ennyi sincs akkor szerződés szerinti bér lesz az alap.

Mindig csak abban a jogviszonyban tudnak bért keresni ahol munkaviszonyban vagy. Ha ilyen nincs akkor az utolsó munkaviszony (ahol a csedet állapították meg), vagy az álláskeresési járadék.

Korábbi jogviszonyokra már nem mennek vissza, az talán a legújabb változás, de ezt is talán 2014-ben törölték el, de lehet korábban.

2018. nov. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
GYED-re jogosult (vagyis mikor beadhatom a kérelmemet) a CSed lejárata után van nem?
2018. nov. 29. 08:38
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem, a csedre és a gyedre való jogosultság a gyermek születése napján nyílik meg.
2018. dec. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Akkor kezdem kapiskálni. Ha a gyermek születése napjától kell számolni visszafele a jogszabályban előírtak szerint akkor ha jún. 15 re vagyok kiírva akkor március végéig dolgoznom kell mert onnan számolnak vissza 180 ledolgozott napot. Remélem jól gondolom.
2018. dec. 3. 15:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!