Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Valaki érthetően letudná...

Valaki érthetően letudná nekem írni, hogyan van a gyes/gyed/gyed extra/CSP/magzati vagy családi adókedvezmény igénylése, elintézése?

Figyelt kérdés

Az első gyermekemet várom, kb 1 hét és megszülezik, legalábbis papír alapján :) a férjemmel pár hónapja házasodtunk össze. Olyan problémám van, hogy nem értem hogyan, mikor és kinél kell egy összegben igényelni a magzati adókedvezményt. Igazolás már rég van erről, de eddig nem vettem igénybe. Mivel férjem br fizetése magasabb, gondoltuk ő igényelné egy összegben. Ezt az igazolást a munkáltatójának kell leadni a baba születése után vagy a Nav-nál? Vagy januárban egy új nyomtatványt kell kérnie a munkáltatójától és azt leadni, aztán majd májusban vagy azután egy összegben kifizeti a Nav? Vagy olvastam olyat is, hogy az adóbevallásban kell igényelni egy összegben. És azt most hogyan kell, mivel a Nav csinálja meg most már a bevallást? Be kell menni emiatt a Navhoz januárban vagy már most?

Gyed Extrát is szeretném, ha a férjem igényelné. Olvastam, hogy a baba születése után fél évvel lehet azt igényelni a munkáltatótól. Ilyenkor nekem le kell mondani róla a munkaadómnál, hogy igénybe vehesse a férjem?

Bocsi, hogy zavarosan fogalmaztam, de nekem ezek a dolgok nem egyértelműek, mivel mindenki mást mondott eddig.



2018. dec. 3. 14:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Az adókedvezményt a munkáltatónál kell igényelni. EGy nyilatkozatot kell kitölteni, az alapján fog számfejteni a könyvelő, és a fizetésnél figyelembe venni a kedvezményt.

Mindegy melyikőtök veszi igénybe, 10 ezer ft az adókedvezmény 1 gyerekre.

Amit nem kértetek, azt visszamenőleg az adóbevallásban tudjátok kérni. AMit a NAV készít, azt is módosíthatjátok.

A CSED lejártát követően mehet a férjed GYED-re. Viszont ha van munkaviszonyod, akkor a CSED után kérned kell fizetés nélküli szabadságot, ha a férjed lesz gyeden. És fizetned a TB-t.

2018. dec. 3. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És azzal az igazolással kell valamit kezdeni, amit az orvos adott korábban? A nyilatkozatot elég, ha januárban, vagy a pici megszületése után tölti ki a férjem és adja le a munkáltatójánál, mivel ezt egy összegben kérjük.
2018. dec. 3. 15:15
 3/5 anonim ***** válasza:
Azt az igazolást 5 évig meg kell őrizned. Ha a NAV kéri, be kell tudni mutatni nekik.
2018. dec. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nehéz a felfogásom ezeknék a dolgoknál :D de már nagyjából értem.

Szóval a nyilatkozatot ehhez (ha egy összegben kérjük is), akkor januárban kell a munkáltatónál kérni és leadni.

A Csed-et pedig csak én vehetem igénybe? Mert azt nem intéztem el még, mert volt aki azt mondta, hogy elég ha a szülés után adom be a munkahelyemre a kitöltött nyomtatványt, amit valahonnan le lehet tölteni hozzá.

Az egyszeri anyaságot pedig a Kormányablakban kell igényelni, miután minden papírja megjött a picinek? Ehhez kaptam egy igazolást a védőnőtől, csak éppen nem szólt arról, hogy mi az a papír, itthon vettem észre, hogy beletette a kiskönyvembe...

2018. dec. 3. 15:37
 5/5 anonim ***** válasza:
80%

Ha egy összegben kèred az adókedvezm3nyt, akkor azt nem a munkahelyen kell intèzned, hanem azt majd jövőre az adóbevallással tudjátok visszakèrni. Az igazolást a betöltött 90 napról csak el kell tenni és 5 èvig megőrizni.

Akkor kell nyilatkozatot kitölteni ès leadni a munkahelyen, ha havi szinten kèred az adókedvezmènyt, mert akkor a munkahely úgy bèrszámfejt.

A csed-et ráèrsz szülès után igènyelni, úgy is kell hozzá a baba tb száma, azt még jó 3 hèt múlva küldik.

Azt még hogy aztán az apa vegye át a gyedet jól gondoljátok meg, mert addig neked szünetel a biztosításod, ès ha szeretnètek mèg egy babát, rá csak gyesre leszel jogosult.

2018. dec. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!