Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Erkölcstan vagy hittan?

Erkölcstan vagy hittan?

Figyelt kérdés

A 10 éves kisfiam esetében vetődött fel a kérdés. Eddig erkölcstanra járt és a nővére és a bátyjai is etikára járnak, de most felvetette, hogy mi lenne, ha hittanra járna, mert a legtöbb barátja hittanra jár és ameddig ők csak folyton arról beszélgetnek, hogy nem szabad bántani senkit, addig a társai jópofa történeteket hallgatnak, színeznek, rajzfilmeket néznek és utána átbeszélgetik a dolgokat.


A gond csak annyi, hogy egyáltalán nem vagyunk semmilyen szempontból vallásos család és szerintem hasznosabb az erkölcstan, de ugyanakkor szerintem is fontos, hogy megismerjen ilyen dolgokat is, mivel ezzel is növeli a tudását. Se nem vagyunk keresztények, se nem semmik. Lenne lehetőség több világvallás által tartott hittanra. Már most is van keresztény, zsidó, muszlim (elit magánsuli és járnak ide olyan gyerekek is, akiknek a szülei ideiglenesen vagy akár véglegesen itt dolgoznak, például egyetemen tanítanak vagy máshol) és buddhista hittan, a többit nem tudom, de az elsőből több felekezet is tart hittant. Egyébként a keresztényt értesüléseim szerint egy fiatal, kb. 25-30 éves, kedvesnek tűnő pap vagy lelkész (?) tartja, a zsidót egy középkorú rabbi, aki maga is apuka, jól kijön a gyerekekkel és az sem baj, ha nem tud héberül a kicsi, a muszlimot és a buddhistát, nem tudom ki, mert csak néhány iskolatársa jár oda, de szeretnek oda járni. Legutóbbin tudtommal az imádkozáson kívül értelemszerűen meditálnak is. Aztán lehet, hogy van más lehetőség is, én csak ezeket hallottam az osztályfőnöktől.


Mit tanácsoltok? Maradjon az erkölcstan? Vagy menjen át hittanra? Nálatok hova jár a gyerek? Ha szerintetek menjen át, akkor melyikre? Vagy van valami olyan lehetőség, hogy akkor se erkölcstanra, se hittanra ne járjon?



2021. okt. 21. 21:26
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:
Amúgy az erkölcstant az etikatanár tartja, aki egyben a suli pszichológusa is.
2021. okt. 21. 21:33
 2/31 anonim ***** válasza:
79%

Az szerintem nem baj, ha nyit ilyen dolgok felé, ettől lesz széles a világlátása. Vallásos meg ennyitől nem lesz, ha attól kicsit is tartotok.

Én engedném, hogy hadd tartson a barátaival.

2021. okt. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
64%
Inkább erkölcstan.
2021. okt. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
19%
Az jobban ráfér erre az országra.
2021. okt. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
56%
Átiratnám hittanra, a keresztényre, mert egy magyar környezetben ez passzol a legjobban. Zsidó: ha zsidók lennétek. Muszlim: tőlem távol áll. Buddhista: akár szimpatikus is lehet.
2021. okt. 21. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
89%
Rahagynam, hogy ő válassza ki.
2021. okt. 21. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
88%
Válasszon ő szerintem.
2021. okt. 21. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
38%
Csak erkölcstanra járhatna
2021. okt. 21. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
83%
Ha nem vagytok keresztények is járhat nyugottan hittanra, maximum ilyen téren is művelődik kicsit. Ha nem is vagytok/lesztek vallásosak, akkor is jó értékrendet közvetítenek hittanon is, úgyhogy baja nem lesz tőle. Szerintem keresztényre hárjon, mert Európa kultúrájához az áll a legközelebb, de az sem baj ha megismerkedik más vallásokkal, lehet olyat is talál amiben később elkezd hinni, tud majd azonosulni vele.
2021. okt. 21. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
52%

Attól,hogy te nem vagy hívő még ő miért ne járhatna hittanra?

Nem te fogod megszabni neki,hogy miként gondolkozzon és éljen.Ne érts félre én sem vagyok hívő,de ha bármelyik gyerekem úgy dönt,hogy ő érdeklődik ilyesmi iránt meg sem fordulna a fejemben,hogy ráerőltessek valami mást vagy ne engedjem meg neki,hogy egyáltalán megnézze érdekli-e az adott dolog.


Amúgy,szerintem csak azért akar oda járni,mert ott ahogy írtad sok az osztálytársa,jobb az óra hangulata és több a szabadidős foglalkozás.Egy 10 éves gyerek (amellett,hogy már képes önmagával kapcsolatban döntést hozni) jobban is jár,ha inkább a szocializációt választja és a barátokkal lenne egy órán mintha egyedül ücsörögne és unatkotna etikán,csak mert te azt láttad jobbnak.

Sokáig szüksége lesz még arra,hogy legyenek barátai.Ha most nem hagyod,hogy közösségbe illeszkedjen minél jobban,és húzzon a többiek felé később lehetnek gondjai.Ilyenek miatt alakul ki a sok visszahúzódó,problémás gyerek.Előbbre tartja azt,hogy anyának mi tetszik mint azt,hogy ő mit akar,egy idő után pedig gátlásai lesznek másokkal szemben,mert a te utadat járja a sajátja helyett.Egyedül.


Persze nézhetjük onnan is,hogy barátkozhatna az etikásokkal,de nem velük fog még 8.osztályig napi szinten 9 órát eltölteni.Velük kell,hogy isten igazából jóban legyen,ez neki is sokat segít majd.Rengeteg gyerek nem szívesen jár be az osztályba és rengeteg hátrányt szed össze az életben azért mert kirekesztve érzi magát.


És végső soron,tényleg..ha érdekli a hittan hát had hittanozzon,az ő szabad ideje.Ahogy én szoktam mondani,arra cseszi el amire neki jól esik.Az etikával se fog semmire menni később,és a hittannal se. :D

2021. okt. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!