Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » A gyermeki "gonoszság" nevelés...

A gyermeki "gonoszság" nevelés kérdése vagy belülről jön szerintetek?

Figyelt kérdés

Kisiskolás gyerekemnek elég „érdekes” osztálytársai vannak, akik simán lehülyézik a másikat, ha valamit lassabban/nem úgy csinál, ahogy szerintük kéne, akik csúfolódó beceneveket találnak ki a többieknek, csinálnak valamit, amit nem szabad, és szemrebbenés nélkül másra kenik, és egyéb kis „gonoszkodásokat” űznek.

(Nem arról van szó, hogy kiközösítették a gyerekem, és most ezen kesergek, jól elvan a többi gyerekkel, csak hallok ilyen sztorikat, és csodálkozom rajtuk.)


Mivel az óvodában ilyesmiket sosem hallottam, csodálkozom a dolgon, és nem tudom, én (és a gyerekem) éltünk eddig „burokban”, mert ezek szokványos dolgok a gyerekek közt, vagy vajon ezek a gyerekek otthonról hozzák a rossz szokásaikat (nyilván nem feltétlenül úgy, hogy a szüleiktől látják, csak egyszerűen a szülők nem foglalkoznak ezzel).

Mit gondoltok?


Nem mondom, az én gyerekemnek is megvan a véleménye némely más gyerekről (sőt, tanárról), de mi úgy neveltük, hogy fogadja el, hogy minden ember másban jó, pl. az egyik ügyesebb, a másik viszont okosabb, a harmadik meg messzebre lát, mittudomén :), szóval hogy olyasmiért csúfolni valakit, amiről nem tehet, buta dolog (azzal hencegni pl., hogy valaki idősebb/magasabb a másiknál).

Másrészt pedig igyekszünk arra nevelni, hogy ne tegyen olyat másokkal, ami neki magának nem esne jól.

Nem vagyunk vallási fanatikusok vagy valami elszállt „jótétlelkek”, de szerintem ezek alapvető kellékei annak, hogy együtt tudjunk élni másokkal…



2012. okt. 9. 11:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindenki neveli így a gyermekét sajnos, nagy része ennek otthonról hozott tulajdonság. Biztos van benne genetika is, de amit a gyerek otthon lát, abból építkezik. Szvsz. a genetika és a "hozzáadott érték" együttesen határozzák meg a személyiséget, szerintem ha megnéznéd azoknak a gyerekeknek a szüleit, akiknek a gyerekei "gonoszak", egyből nem is lenne annyira meglepő.
2012. okt. 9. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2012. okt. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Én egyetértek a nevelési elveiddel. Hasonlókat alkalmazok én is a kétéves fiamnál, persze az ő szintjén. A gyermeki "gonoszság" (inkább kritikai hajlamnak nevezném) egyrészt életkori sajátosság, valahogy megnyilvánul mindenkinél, mert rájönnek, hogy ők különböznek a többiektől, van amiben jobbak, mint mások. Az viszont, hogy hogyan tör felszínre, az már nevelés kérdése. Ha otthon elmondod neki, hogy Pistike ugyan nem rajzol szépen, de van amiben ügyesebb, mint te, és nem szép dolog lehülyézni, mert neked is rosszul esne, akkor ő is toleránsabb lesz gyerekként és később felnőttként is. Ha a szülő ráhagyja, vagy még biztatja is erre a viselkedésre, mert ezt a mintát mutatja (mindenki hülye csak én nem) akkor maga a gyerek is hajlamosabb lesz sokkal kritikusabban szemlélni társait és ennek nem mindig elfogadható formában hangot is ad majd. Sajnos nem mindenki gondolkodik úgy mint ti, sok kevésbé elfogadó és nyitott ember él, akik ezen tulajdonságaikat a gyerekeikbe is beleplántálják. Én arra biztatnálak, hogy csak így tovább, mert ilyen szemlélettel értékes embert neveltek a gyereketekből. Én is igyekszem ezt tenni a fiammal, a férjemmel karöltve.
2012. okt. 9. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és a linket, kár, hogy nem találtam rá előbb, hiszen épp arról szól, amit itt írtam.

Akkor már csak az a kérdés, hogyan vértezheti fel az ember a gyerekét az ilyen gyerekekkel szemben. Felnőttként már nyilván könnyebb, megtehetem, hogy nem állok szóba azzal, akit nem akarok, de gyerekként összezárva lenni évekig egy osztályban pl., nem lehet valami jó.

Bár, most hogy ezt leírtam, eszembe jutott, hogy nekem is volt egy gonoszkodó osztálytársam, aki alsóban folyton szekált, és az volt a kedvenc játéka, hogy csapatot gyűjtött, és valakit kiközösített az osztályban… engem nem, és végül felsőben tök jóban lettünk. De elevenen él bennem, hogy a „gyengéket” folyton piszkálta.

Talán a nevelés adhat némi vértet ezellen, mármint, ha egy gyereknek van elég otthonról hozott önbizalma, akkor nem válik áldozattá.

2012. okt. 9. 12:42
 5/5 Alaque ***** válasza:
Én már kiskoromban észrevettem ezt, és bár nem voltam kiközösítve, sosem vettem részt mások kiközösítésében, sőt a kiközösítettekkel általában jó kapcsolatban voltam. Ha a gyereked maga nem gonosz, akkor nem kell félteni szerintem, megtalálja a maga útját, vagy hogy mondjam.
2012. nov. 12. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!