Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hány éves kortól fordulhat a...

Hány éves kortól fordulhat a gyámhivatalhoz a gyermek, ha azt szeretné, hogy a másik szülőhöz kerüljön?

Figyelt kérdés

2020. aug. 2. 16:50
 1/5 anonim ***** válasza:
85%
Ha jól értem a másik szülődhöz szeretnél kerülni, mint akihez kerültél váláskor. Ezt nem a gyermeknek hanem a másik szülőnek kell kérvényeznie, hogy szeretné ha megváltoztatnák a gyermekelhelyezést. Beszélj a szülőddel, hogy hozzá szeretnél kerülni, és ha ő is akarja, akkor beadja a kérelmet a bíróságra.
2020. aug. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
91%
Így van, a masik szülő kérheti a gyermekelhelyezes felülvizsgálatát, ha már eltelt 2 év az előző ítélet jogerőre emelkedésétől. Ennél korábban csak akkor lehetséges, ha valami kirívó, a gyermeket súlyosan veszélyezhető helyzet áll hirtelen elő.
2020. aug. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
50%

14 éves kortól, de ez nem szentírás, egyénileg is nézik, hogy úgymond: ítélőképessége birtokában van-e. Tehát ha már mondjuk 12 évesen láthatóan képes a gyermek felmérni és megérteni a helyzetét, és érthetően meg tudja világítani a kérése okát (a gyámhivatalnak), akkor annak megfelelően fognak a kérésé viszonyulni. Egy ponton bevonják a szülőket/nevelőket is, és ez egy komoly konfrontáció, komoly teher mind gyermeknek, mind szülőnek/nevelőnek. Onnantól talán semmi sem lesz már ugyanolyan.


A gyermek felhívhatja a helyi gyámhivatalt vagy bemehet személyesen érdeklődni, én az utóbbit javaslom. Ha a története alapján ők úgy látják, talán javasolhatnak más megoldásokat is, szóval bemenni és tájékozódni mindenképpen érdemes.


16 éves kortól egyébként kiszélesednek a gyermekek jogai, ekkor válik úgynevezett (röviden ún.) cselekvőképtelenből ún. korlátozottan cselekvőképessé a törvény előtt.


Ha a gyermek 14 éven aluli, akkor is bemehet a gyámhivatalhoz, és segítséget kérhet. Kérheti, hogy beszélhessen valakivel a helyzetéről. Már az is sokat segíthet lelkileg, hogy valakinek elmondhatja, mit érez, mi történik, de ők indokolt esetben tenni is tudnak valamit, általában a gyermek beleegyezésével, de létezhet olyan komoly helyzet, amikor mondhatni megszólal náluk a vészcsengő, és akkor beindul a gépezet – mondom ezt úgy, hogy ugyebár semmit sem írtál a gyermek helyzetéről (azt sem tudni, hogy te vagy-e a gyermek, vagy más részére érdeklődsz :) ), így aztán bármi lehet a háttérben, meg az ellenkezője is. :)


De ha van pl. iskolapszichológus (kell lennie), akkor akár érdemesebb lehet előbb ahhoz fordulni. Titoktartás kötelezi, és indokolt esetben ő is bevonhatja a gyámhivatalt, és ez annyiban jobb, hogy már akkor ott áll a gyermek mellett egy felnőtt, aki ráadásul szakember. Én mindenképpen ezzel kezdeném.


Gyámhivatalokat pl. így érdemes keresni a térképen, írd be a térkép keresőjébe a település nevét is: [link]

2020. aug. 5. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
79%

3!


Nem a gyereknek kell kérelmeznie, soha nem neki kell, hanem a masik szülőnek. A gyerek max védelembe vételt kérvényezhet, illetve betöltött 16 éves kortól a szülői ház elhagyását.

2020. aug. 5. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm 3. válaszoló!
2020. aug. 5. 17:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!