Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Miért érez késztetést anyám...

Miért érez késztetést anyám arra, hogy megpróbáljon "megtiltani", lebeszélni bizonyos dolgokról, mondván, hogy neki nem tetszik, vagy túl drága szerinte?18

Figyelt kérdés

És az ilyen dolgoknál rendszeresen az van, hogy az ő életét semmiben nem befolyásolja, és a saját pénzemből fizetném. Saját pénz alatt azt értem, hogy ünnepekre kapott pénz, zsebpénz azon része, amit félretehettem, olyan munka, aminek a kifizetése nem átutalással történik, illetve az elmúlt lassan egy évben (amióta nagykorú vagyok) online oktatás mellett vállalat munkából származó pénz. Nagyjából ilyesmikre gondolok.

Pl amikor két-három éve lecseréltem a telefonom, ő mindenáron rá akart beszélni, hogy inkább a helyi üzletben vegyek 15 ezerért telefont, garancia nélkül, ráadásul úgy, hogy az elavultabb lett volna, mint amelyik telefonomat cserélni akartam. És a tiltásának az volt az oka, mert ő még soha nem hallott arról a márkáról, amit kinéztem, ráadásul "ennyi pénzt nem szabad telefonért kiadni". Mármost ő ebbe úgy akart beleszólni, hogy egyáltalán nem ért a telefonokhoz, elolvassa a leírást, annyi következtetést vont le, hogy nem hallott a márkáról, szóval tuti nem jó. Ráadásul az összeget is úgy kifogásolta, hogy kb 45 ezerről volt szó, amit egyébként teljes mértékben én fizettem. Semmi havi előfizetés nem volt a képben, mindigis feltöltőkártyás voltam. Amúgy végül nem dumált bele a végső döntésbe, csak előtte jól körbekérdezett minden rokont, akikkel kb évi háromszor ha beszélünk, hogy ez jó ötlet-e...

A másik vitatéma a fülbevalók. Amikor az alap babakori fülbevalóimat cserélgetni kezdtem, 12-13 voltam, és ő nagyon ellenezte, hogy az arany fülbevalóm kivegyem és minden nap különböző bizsut hordjak. Sokszor a fejemhez vágta, hogy örüljek, hogy ő megengedi, hogy cserélhethessem a fülbevalóim, mert bezzeg más szülők nem ilyen engedékenyek. Ez megjegyzés akkor is feljött, amikor plusz lyukakat akartam még tizennyolc éves korom előtt. Ráadásul ezek rendszeresen problémásak voltak még kiskorúként, mert például ő megengedte, hogy legyen, de csak pár hónap múlva, aztán folyamatosan tologatta azt, hogy mikor, aztán ha megmondtam, hogy én ezt nem várom ki, kifizetem magamnak, csak jöjjön már el velem, mert 18 alatt nem csinálják meg az aláírása nélkül, akkor mindig megmondta, hogy márpedig ő fizeti ki, és akkor ezzel lehetett hónapokig, néha évekig tologatni, hogy én ki tudom fizetni, de szülő nélkül nem csinálják meg, anyám meg nem jön el velem, ha nem ő fizeti.

Az öltözködésembe is megpróbál ott beledumálni, ahogy csak lehet. De gyakran olyan szinteken, hogy, szerintem van olyan, amikor jobban néz ki a póló betűrve, anyám meg elkezd velem veszekedni, hogy ne tűrjem be a pólót, mert "kövérít". Ha hallgatok rá az azért rossz, mert szerintem meg pont úgy áll szrul, ahogy anyám mondta, ha meg nem hallgatok rá az max akkor jó, ha nem együtt megyünk, mert ha együtt megyünk akkor egész nap hallgathatom a megjegyzéseit, meg bámulhatom a fancsali pofáját egy betűrt póló miatt.

A számítógépes játékok is örök vita köztünk. Szerintem ésszerű keretek közt költhetek rá, pláne, hogy a saját pénzemből teszem, anyám meg előszeretettel hangoztatja, minden hozzáértés és ésszerű gondolkodás nélkül, hogy, aki ilyenekre ad ki pénzt az idióta, és én ne legyek hülye, simán le tudnám tölteni más ingyenes oldalról is. Csak azt nem fogja fel, hogy az egy dolog, hogy most valaki letölti a játékot illegális forrásból, akkor annak jobb esetben is folyamatosan vadászni kell a frissítéseit, bizonyos funkciók (pl többjátékos mód) nem működnek, rosszabb esetben meg összeszedtél egy remek vírust, ami zseniális módon tönkrevágja az eszközt, amire letöltötte az ember.

A másik gyakori vita a bankkártya. Szerinte nekem nem kell, mert nincs rendszeres keresetem, nem fedezném a költségeket (nem mintha nem létezne junior számla, aminek tök mások a feltételei), ha nyáron dolgozok akkor arra tök elég, hogy majd utalják az ő számlájára a fizetésem és majd ő odaadja. Én meg ezért inkább nem dolgoztam a 18 éves korom előtti nagyrészében, mert anya nem jött el velem számlát nyitni, én meg azok után, hogy a nyolcadikos ballagásomra kapott pénzt ellopta/vagy apám lopta el és anyám fedezte őt(erről volt bővebb kérdésem, ha érdekel valakit), én valamiért nem voltam hajlandó úgy dolgozni, hogy "majd anyám odaadja a fizetésem". Aztán amikor a 18. szülinapom után elkértem tőle olyan iratokat, amik kellenek a számlanyitáshoz, elkezdett velem veszekedni, hogy márpedig ő ezt megtiltja, mert hülyeség, nem adja oda az adókárytám. Konkrétan nekem kellett itthon áttúrni a szekrényt, hogy meglegyen minden szükséges iratom, ami kellett.

Illetve a netes rendelésbe is folyton bele akar szólni. Konkrétan ha látja, hogy nézek egy weboldalt rögtön kijelenti, hogy ő nem engedi meg, hogy rendeljek. Aztán van, amikor jelentéktelen, számomra nem sürgős dolgoknál ezt ráhagyom, de akkor hetekig-hónapokig tart meggyőzni arról, hogy engedje, hogy rendeljek valamit a SAJÁT PÉNZEMBŐL. Nyilván, ha olyan dologról van szó, ami nem tűnne fel neki ott nem várok "engedélyt", de ha ilyen rejtegethetetlen, ne adj isten drágább dolog van szóban, akkor inkább megvárom az "engedélyt", mert bár még nem volt rá példa, én kinézem belőle, hogy eldugja előlem az adott dolgot, vagy tönkreteszi, vagy kidobja. Hangsúlyozom, még nemmvolt ilyenre példa, de amilyen betegesen próbál beleszólni a dolgaimba, én nem tartom elképzelhetetlennek.


Mit gondoltok, mi válthatja ki belőle ezt a viselkedést? Hogy tudnám erről legalább kicsit is leszoktatni, mérsékelni, legalább elviselhető szintre, addig, amíg nem megoldható az, hogy elköltözzek és soha a büdös életben nem szóljak hozzá emiatt és az egyebek miatt?



2021. júl. 12. 11:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
99%
Idegesito anyad van. Ennyi jott le. Minel elobb valj le rola koltozz el mert nem fogja abbahagyni.
2021. júl. 12. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
11%
Nyugalom, ez csak egy sima generációs szakadék közted és anyukád között. Legyél türelmes anyukáddal. Aggódik érted, mert nem érti a világodat. Ahogy te sem az övét... próbáljatok sokat beszélgetni. Esetleg kérdezd meg, ő hogyan élte meg, hogyan oldotta meg, amikor nem értett egyet a szüleivel.
2021. júl. 12. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Ha nagyon nagyon optimistán nézzük a helyzetet, és azt feltételezzük, hogy érettségi után, a jövő tanév végén minden adott a költözéshez, akkor annál hamarabb sehogy se tudok költözni, úgy, hogy ne kelljen minden hétvégén hazajönnöm. Addig meg szeptembertől marad a középiskolai koli, de onnan meg hétvégente hazajárok. Kolisnak meg kötelező lennem, mellette nem tudok dolgozni, illetve heti két napra nem érné meg albérletet fenntartani
2021. júl. 12. 12:23
 4/15 anonim ***** válasza:
99%

2-es, nehogy már, ez nem egy generációs különbség, annál sokkal több. A kérdező anyja konkrétan olyan dolgokat akar kontrollálni, amikre értelmes szülő maximum legyint.

Kérdező, kitartás, menj egyetemre egy jó messzi városba, akkor beköltözhetsz a kollégiumba.

2021. júl. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Anyukad total vak, a leirasod alapjan ertelmes vagy es pl nem 100ezres iphonera gyursz, ugy tunik teljesen jol osztanad be a penzed. Nem azt mondom hogy neha nem csuszik be barkinek egy hulyeseg akarhany eves :)


Sajnalatos hogy nem latja be, pedig buszke lehetne hogy ertelmes gyereket nevelt. Gondolom control freak alapbol. Kemeny dio, szerintem nem erdekes par evre megvaltoztatni csak vita lenne, az ilyen tipusu emberek marhara sertodekenyek. Tologasd ki a hatarokat amennyire tudod.

2021. júl. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
19%
Én ezt el nem olvasom végig, főleg mert 18 évesen nem kamasz vagy, hanem elvileg felnőtt.
2021. júl. 12. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
98%
Ebben nem fog változni nagymértékben. De többször megpróbálnék vele beszélni, osszességében, és higgadtan, nem egy újabb felmerülő eset kapcsán hogy már önállóság jár neked és korlátoz. Ne akarja hogy hanyatt homlok menekülj otthonről akkor változtasson
2021. júl. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
5%

Nézd, ha nem tetszik, otthagyhatod a sulit, elmehetsz dolgozni, és eltarthatod magad. Akkor minden úgy lesz, ahogy Te akarod.


Micsoda problémák. Beleszól mindenbe. De felnevelt és keresett rád. Fogalmad sincs mennyi munka és energia van egy gyerekben. Ha lenne fogalmad, befognad a szád és hálás lennél, hogy egyáltalán van neked. Majd megtudod...

2021. júl. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

#8

Nem gondolom, hogy normális azt gondolni, hogy rendben egész nap vitatkozni például egy betűrt pólón, pusztán azért mert önszántából gyereket vállalt és ellátta az ezzel járókat. Senki nem kötelezte rá. Had ne legyek már bszott hálás azért, mert anyagilag lehetőségekhez mérten minden megvolt, ha ezért cserébe érzelmi zsarolást és manipulációt kaptam többnyire, meg indokolatlan dolgokba való felesleges beledumálást. Komolyan, szerintem én jártam volna a legjobban, ha anyuék nem csinálnak meg engem...

2021. júl. 12. 14:34
 10/15 A kérdező kommentje:

Neked tulajdonképpen mi bajod van? Szerinted mi baja lenne anyámnak, ha a saját, nem tőle származó pénzemet arra költeném, amire akarom, és mondjuk nem tőle kérek olyasmire, ami szerinte hülyeség, hanem megoldom magam? Ez olyan szr dolog lenne? Szerintem ez lenne a normális. Nagyon szívesen elhúznék innen, csak a nyolc általánossal kitörölhetem, a.... Szerintem anyám és én közülem nem ő az, akinek nincs nyugta a másiktól. Kevesebb lenne a vita, ha nem akarná minden nem őt nem egyáltalán érintő dologba beleütni az orrát.....

Remélem nincs gyereked....

2021. júl. 12. 14:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!