Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Kamaszok, fiatalok szülei!...

Kamaszok, fiatalok szülei! Győzitek egyetemre/főiskolára járatni a gyerekeiteket?

Figyelt kérdés

Fizetős vagy államilag finanszírozott helyre? Hogyan oldjátok meg a költségeket? Dolgozik a "gyerek" is, vagy teljesen eltartjátok? Esetleg diákhitel? Mennyibe fáj ez így havonta per "gyerek" manapság?


"Győzitek" helyett "tudjátok" lett volna, de ez az okos szűrő kiszűrte... :I



2016. szept. 26. 15:25
1 2
 1/18 anonim válasza:
100%

Én államilag támogatott képzésen vagyok és mivel nagyon sokat kell tanulni így nem dolgozok. Nem vettem fel diákhitelt sem, kb 80000 forintból jövök ki havonta Budapesten, tehát egyenlőre mindent a szüleim finanszíroznak.

(Nem szülő vagyok, hanem egyetemista)

2016. szept. 26. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
93%

Államin van Keszthelyen a Georgikonon.

Ballagására kapott ott egy lakást. Egyedül lakik ott havi 60ezer ft a reszi + a hitel amit fizetünk. Emellett kap pénzt tőlünk, ruhát eltartjuk teljesen. Nem dolgozik de oösztöndíjat kap. Már kétszer kapott köztársasági ösztöndíjat is.

Dolgozni nyáron szokott, de mindig nekünk akarta adni. Úgy néz ki a gyakorlati helyén felveszik diploma után teljes állásba így minimálbért kap.

Sosem volt gondunk vele, itthon mindenben segít, kis lelkis szeret tanulni. Ha nekünk szűkös is ami marad de támogatjuk ahogy tudjuk.

21 éves lány

2016. szept. 26. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
53%

Fizetős

Anya fizeti a rezsit, apa adja a költőpénzt.

Nem dolgozok, a suli mellett elég nehéz lenne. Így is van olyan nap, hogy 9-re megyek be és este 8-ra érek haza.

A rezsi+közösköltség kb. 50 ezer, a költőpénz változó. Van, hogy 5-10 ezer között költök egész héten, máskor ennek a többszörösét elköltöm pár órán belül.

Most 30 ezret adott apa a hétre, de ebből veszek még pár könyvet a suliba, meg akarok nézni egy új táskát is valamelyik plázás boltban, amit tudok nyúzni napközben.

2016. szept. 26. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
90%

Az én lányom államin másodéves.

Sajnos anyukám hozzánk van bejelentve (előrehaladott Alzheimeres, otthonban él, ahova nem jelentkezhet be), magas a nyugdíja, így hiába lakunk 250 km-re, kolira nem jogosult, pedig a havi bevételünk 200 e... Albérletben lakik, eddig 40 volt, most egyik napról a másikra kiköltözött a lakótársa, lett 80. Ezt mi fizetjük, plusz az utazását, diákhitelből pedig él (ha majd dolgozni kezd, az albi helyett a pénzt mi a diákhitelre fordítjuk, ha már összespórolni nem tudtuk előre, nem az ő nyakán lesz a hitel). Ezen kívül nagyobb kiadásokra (cipő, kabát - nyilván nem egy pólóra, azt megoldja - adunk neki külön.

Dolgozik is félállásban, munkaviszony, nem iskolaszöv, 70-80 között keres, rakja félre, nem nagyon használ el belőle.

Nem könnyű, de megoldjuk.

2016. szept. 26. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
87%
Én Dániában tanulok egyetemen, az iskola itt ingyenes, eltartani egyelőre a szüleim tartanak el. A barátommal élek, a lakbér (egyszobás, konyhás, fürdős albérlet) vízzel és fűtéssel együtt 120, a net és az áram körülbelül 15 lesz majd, de még nem kellett elkezdjük fizetni. Ez így egész jó az itteni árakhoz képest, ha majd vállalhatunk diákmunkát, akkor kapunk az államtól támogatást és abból teljesen önállóan ki fogunk jönni úgy, hogy egy szebb összeget félre is tudunk majd tenni. De amíg megy a papírmunka meg nem találunk munkát, addig a szülők küldenek pénzt. Mivel sokat takarékoskodtunk és jó állásuk van, nem kell aggódnunk, miből fizetjük a rezsit meg ilyenek, de mindenképpen szeretnék munkát vállalni amint lehet.
2016. szept. 26. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
83%

Most kezdte az egyetemet a lányom, vidékről ment Pestre.


Mi félévente 200-300 ezret nem tudtunk volna a fizetős képzésre költeni, ezért előre megmondtuk neki, hogy csak akkor tudjuk támogatni, ha államira megy, de ezt magától is tudta ő is. Nem volt gond, nagyon jó érettségit írt és bekerült támogatottra.


Így konkrétan az oktatásra nem kell költenünk, persze néhány könyvön, füzeten kívül.


Kollégiumot sajnos nem kapott, ezért albérletbe költözött. Összeállt három volt osztálytársával, négyen bérelnek egy kétszobás lakást összesen 100 ezer forintért. Szerencsére sikerült találni egyet reális áron, és tágas is, ketten vannak egy szobában, de van elég helye mindenkinek. A rezsi sem túl magas, egy főnek 10 ezerre kijön, elvileg télen 15-re, szóval az albérlet megvan 35-40 ezer forintból havonta.


Ezen kívül kell még BKV bérlet (havi 3450 ft), plusz ő kéthetente hazajár vonattal hétvégére, ez körülbelül havi 8000 ft-ból van meg.


Tehát a fix, állandó költség havonta (a téli rezsivel számolva) 40 ezer + 3450 + 8000 = 51 450 ft.


Ezen felül ugye még a bevásárlások (kaja, ruha, háztartási/tisztálkodási szerek), plusz szórakozás, illetve egyéb alkalmi kiadások.


Mi tényleg nem vagyunk anyagilag eleresztve, 100%-ban nem tudnánk minden hónapban az összes költségét fedezni, de a lányunk ezt nem is várná el. Mindenképpen szeretett volna diákmunkát vállalni, és talált is, így az egyetem mellett heti háromszor (összesen 16 órát hetente) eljár dolgozni.


Abban egyeztünk meg, hogy mi havonta fixen 50 ezer forintot adunk neki, a többit kiegészíti a keresetéből. Nagyon hálás ezért, még soknak is tartja. Ugye még csak az első hónapban járunk, de nagyon úgy tűnik, hogy a diákmunkával keresett pénzével együtt így ki fog jönni, sőt ő félrerakni is szeretne belőle.


Amúgy ő nem egy bulizós, költekezős lány (persze az egyetemen ez lehet hogy változik kicsit), sokaknak nagyon sok pénz elmegy csak a bulikra, alkoholra, koncertbelépőkre.

2016. szept. 26. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
42%

Győzték párom szülei. Ugyanis ösztöndíjjal volt végig párom. Kollégiumba lakott,az is futotta belőle és a tandíj is. Kapott x összeget minden hónapra,azt kellett beosztania.

Épitömérnökként végzett msc-vel a bme-n.

Gyerekeink csak akkor mennek egyetemte vagy föiskolára majd,ha úgy is tanulnak,hogy ingyenesre mehessenek. Az a tudás kell is ,ha az adott helyre akar menni. Ha nincs meg neki,akkor tanul szakmát,vagy elmegy dolgozni és abból fizetheti a felsőbb iskolát magának. És kollégium,mert nem fizetek neki albérletre 40-60ezreket. Hogy miért? Mert az élet nem habostorta,tudja meg,hogy az életben maradáshoz pénz kell,ami nem a fán terem. Persze ha ingyenesre jár,ösztöndijjal,támogatom őt és kap ételre meh mindenre.

Öcsém is külföldre készül,tanul is érte,hogy ingyen mehessen,tudja jól,hogy sokba kerül,de ő bizonyitani is akar a tudásával.

2016. szept. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
77%

ELTEre járok államilag támogatottra.

Rendszeres szoctámban részesülök (33/hó) plusz diákmunkázok mellette (65-70e)

Felvettem a diákhitelt is (30e/hó)

plusz Bursa ösztöndíj (10e/hó)

Kollégista vagyok mivel albérletet nem tudta volna Anya fizetni, ketten éltünk az ő nettó 66ezer forintos keresetéből...

Anya próbál havonta 1-1 tízest adni, mert szeretne hozzájárulni a tanulmányaimhoz de tudom hogy ez rengeteg pénz neki és nem tudok elég hàlás lenni neki hogy rengeteget áldozott/áldozik értem.

Nem nem zavar hogy adóssággal nyitom az életemet, máshgy nem tudtam volna Egyetemre jönni, tudtuk Anyával, hogy ezt be kell vállaljuk.

2016. szept. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Azért is tettem fel a kérdést, mert látom magam körül, hogy sok az egyedülálló szülő, rengeteg embernek lakáshitele van, vannak ilyen 100-130 ezer forintos fizetések, ugyanakkor több a diplomás a fiatalok között mint a szakmunkás, a diákmunkára meg elég annyit mondani, hogy "nehéz lenne". (Persze nehéz volt az mindig is.) Egyszerűen nem tudom összerakni, hogy ez hogyan megy. Oké mindig voltak, akiknek nem gond 100-200 ezret havonta kiperkálni gyerekenként (!), de azért hogy ez általános lenne, az nagyon meglepő. Meg ilyenek, hogy lakást kap érettségire.... Tudom, hogy van ilyen, de a legtöbben vagy örökölnek (később) vagy a szülőknél laknak még gyerekkel is vagy egész életükben küszködnek egy saját otthonért. Érted, így ellentmondanak a dolgok egymásnak. Vagy nem?
2016. szept. 27. 07:56
 10/18 anonim ***** válasza:
50%
A családi kategóriában volt pont tegnap egy kérdés, ott minden harmidaik kapott lakást a szüleitől. PErsze.
2016. szept. 27. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!