Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Mennyi felelősségvállalás...

Mennyi felelősségvállalás várható el 20 éves dolgozó, szülőkkel élő gyerektől?

Figyelt kérdés

Kedves szülők! Olyan helyzetre gondolok, mikor a fiú /vagy lány/ nem akart tovább tanulni ezért dolgozni kezdett érettségi után. Otthoni ellátása természetesen a ti feladatok, mint főzés, mosás.

Belead a rezsibe? Ha nem kértek hazaadni semennyi pénzt, mit vártok el ezért cserébe? Otthoni munkákba mennyire vesz rést? Ha semmiben nem segít egyáltalán, és nem ad haza semmit hónapokig, mondván hogy másra kell a fizetése /pl. autója szervizeltetése, stb/, akkor ebben mennyire vagytok elnézőek? Ha elkölti minden hónapban a a pénzét és nem tud ruházkodni, vesztek neki ruhákat?

Ha rá akarjátok szorítani több felelősségvállalásra, és ezért nem segítitek ki mindig anyagilag, pedig megtehetnétek, akkor jogosan lehet mondani, hogy rossz szülők vagytok?

Ha nem kell hazaadnia, és mégis egyre rosszabbul áll anyagilag, mit lehet tenni? Hol az a határ, mikor a szülőnek ki kell hátrálni a gyerek anyagi problémái mögül?

Vagy egy család vagyunk, és ami a miénk az az övé is elven nekünk kell megteremteni mindent neki anyagilag, amíg velünk él?

Hogy etikus ez, hogy maradhat a szülő jó szülő anélkül, hogy magatehetetlen gyereket nevelne vagy szívtelenül viselkedne?


Köszönöm mindenkinek előre is!


2017. febr. 28. 11:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
44%
A saját dolgait rendben tartja, pénzt nem kérünk tőle, de minden mást a rezsin kívül magának fizet. Tél elején pl kapott csizmát meg kabátot, de ajándékba, nem azért, mert toporzékolt, hogy fizessem ki. A pénzével még tanulgat rendesen bánni, de mindig kijön belőle (ráadásul jó munkát is talált, az elmúlt 8 hónapban 2x emelték a fizetését, nemsokára megint fogják) Tervez elköltözni, úgyhogy gyűjtögetnie is kell, legalább addig tudjon rendesen, amíg itthon lakik (az ok, hogy miért nem veszem el a fizetése felét minden hónapban...)
2017. febr. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
64%

Egyértelműen bele kell hogy adjon a rezsibe, méghozzá pont annyit, amennyi a rá eső rész, meg akkor is, ha anyagilag nem szorulunk rá. A háztartási munkákból is ki kell vennie a részét, tehát mos magára, takarítja a szobáját, ha én főzök ő mosogat és fordítva.

A fennmarado pénzével azt csinál, amit akar. Ha elkolti, majd a kovetkezobol vesz magának ruhát.

Embert nevelek, a társadalom hasznos tagját, aki tisztában van vele, hogy az élet pénzbe kerül

2017. febr. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
80%
Feltételezem, megadtatok neki mindent, ami az önálló élethez kell. Nem írtad, hogy bármilyen testi vagy szellemi fogyatékossága lenne, így elvárható, hogy 20 évesen a saját lábára álljon. Természetesen - úgymond jófejségből - támogathatod a nagykorú gyermekedet is, de ilyenkor már jogos, ha ezért elvárásokat támasztasz. Például fizeted az egyetemi kollégiumot, amíg rendesen tanul az egyetemen. Vagy maradhat a közös lakásban, amíg úgy látod, tényleg azon van, hogy a megkeresett pénzt félreteszi, és a saját életét alapozza meg. Az nyilván nem működik, hogy a fiatal felnőtt kvázi ingyen hotelnak használja a szülői házat, a fizetését pedig olyan dolgokra költi, amelyek nem viszik előrébb.
2017. febr. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
28%
"Ha rá akarjátok szorítani több felelősségvállalásra" - 20 évesen már senkit nem lehet érdemben megnevelni. Ha még kamaszkor előtt nem sikerült kialakítani benne a felelősségtudatot, akkor ő már - jogosan - szülői következetlenségként élheti meg.
2017. febr. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
92%

természetesen a ti feladatok, mint főzés, mosás. - ő miért leesik a keze, ha mos?


alap, hogy magát tartsa el, és ha ad haza, akkor félretenném neki és ha költözik megkapja, persze függ az anyagi helyzettől.

2017. febr. 28. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy 20 éves már nem gyerek, hanem felnőtt ember, tehát elvárható tőle, hogy felnőttként viselkedjen.

Nem gondolom természetesnek, hogy a felnőtt gyerekemre én mossak, sőt még a kamasz gyerekemre sem (mosás alatt értelemszerűen a szennyes összeszedést, szétválogatást értem, hiszen a mosás érdemi részét a mosógép végzi, abba belepakolni, illetve kiteregetni meg már egy 12 éves is biztonsággal tud)

Már egy kamasz is részt tud vállalni a házimunkában, takarításban mindenképpen, főzést 100 %-ig nem bíznám rá, de besegíteni neki is érdeke, különben bajban lesz ha elköltözik és enni szeretne.

Felnőtt gyerekemnek már nem igazán kéne ruhát vennem, hiszen nem növi ki azokat. Maximum cipőt vennék, hiszen az elkopik. De csak ha tényleg nincs másik. X-edik ugyanolyant semmiképpen, vegye meg a saját keresetéből (kamasz a zsebpénzéből).

Nem gondolom magam rossz szülőnek azért, mert nem tolok mindent a segge alá. Éppen ellenkezőleg. Rossz szülő az aki nem tanítja meg a gyerekét arra is, hogy hogyan ossza be a pénzét. ÉS ezt nem 20 évesen kell elkezdeni, hanem onnantól, hogy a gyerkőc megkapja az első zsebpénzét 5-6 évesen.

2017. febr. 28. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%

"...magatehetetlen gyereket nevelne vagy szívtelenül viselkedne?" - A magatehetetlen mást jelent. Azt jelenti, hogy olyannyira mozgáskorlátozott, hogy pl. ágyhoz kötötten beteg vagy nem hagyhatja el a steril szobát. Viszont, ha az életképes 20 évesem nem ad haza, nem tanul és nem rendezi el a dolgait, akkor 1. valamit nagyon elrontottam, 2. kénytelen megtanulni mi az élet, mert 3 hónap ukászt kap, és ha nem változtat, mehet a híd alá.


Mivel 20 éves, már nem gyerek, maximum agyilag van egy gyerek szintjén.

- Én elvárnám tőle, hogy a saját szobáját, dolgait tartsa rendben, segítsen be a házimunkába, hiszen én is munka után még háztartás vezetek, neki miért kellene kibújnia, ő is velünk lakik és használja a lakást.

- A kajába/reszibe szintén be kellene szállnia legalább egy minimális összeggel, hiszen ezeket mint ő is használja.

- Öltöztetni már nem vagyok köteles, hiszen van keresete. Ha elcseszi a pénzét, akkor vállalja a felelősséget. Ha lesz pénze, majd öltözködik.

- Ha valami értelmes dologra (pl. iskola, saját lakás stb.) kellene neki, támogatnám, anyagilag is, amennyire tudom.

2017. febr. 28. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Otthoni ellátása természetesen a ti feladatok, mint főzés, mosás.


Miért lenne ez természetes? Én is dolgozom mint ő, nem vagyok a cselédje. Rezsi egyharmadát természetesen hazaadja, és a havi négy bevásárlásból egyet ő fizet. Főzni az főz, aki hamarabb otthon van, hétvégén közösen, és a takarítás is közös.


Ha elkölti minden pénzét és ruhát akarna venni így járt. majd vesz jövő hónapban.


Amit megveszünk neki is: gyógyszerek, tisztálkodószerek, ha boltban vagyok és meglátom a kedvencét akkor veszek neki, ha valami miatt néha (évi egy-kettő alaklom) elcsúszik a telefon vagy internetszámlával akkor befizetjük helyette.

2017. febr. 28. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

20 évesen kezdtem el dolgozni. Otthon laktam.

Soha nem vártak el a szüleim se rezsi pénzt, se semmit azért mert még ott lakom.

DE!!!

Önmagamtól bevásároltam, megfőztem, takarítottam, stb.

Így neveltek.

Nem azért csináltam ezeket, mert elvárták, hanem azért mert jó érzés volt h végre én is adhatok!!!


Igen volt olyan h hó végére elfogyott a pénzem, és pont akkor láttam meg valamit ( egy farmert, pulcsit) akkor kértem KÖLCSÖN anyutól.

Azt sem várta el h visszaadjam. Meg is lepődött mikor 10 én már adtam is vissza a pénzt.


Pedig sosem volt jó anyagi helyzetünk!!!


Szóval ki mit vet úgy arat!!!

Nem 20 évesen kell megtanítani a munkára valakit

2017. febr. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Úgy akarom nevelni, mint engem nevelt anyukám.

Nem várta el, hogy fizessek egy kanyi vasat se, de az önállóságra való törekvést belém plántálta. Elérte, hogy ÉN akarjak felnőni, segíteni neki, viszonozni amit addig kaptam.

Fel se merült bennem már az egyetem alatt sem, hogy pénzt követeljek, hogy elvárjam hogy főzzenek, mossanak rám.


Nagyon szomorú lennék, ha a 20 éves gyerekemnek nekem kellene előírnom, hogy mit csináljon otthon és nem tudná magától.


Ha mégse sikerülne megtanítanom, és külső irányítás nélkül nem menne neki, csak szórni tudná a pénzt, akkor az alap, hogy nem vennék neki semmit, nem segíteném ki, hogy legalább a saját keresetéből megtanuljon kijönni. Házimunka alap a saját részén és a közös területeken is arányosan.

2017. febr. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!