Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogy veszitek rá kamaszlányoto...

Hogy veszitek rá kamaszlányotokat a házimunkára?

Figyelt kérdés

Van egy 12 éves lányom. Mióta kamaszodik a házimunka nála egy pokol. Nem azt kérem hogy nyalja fel az egész lakást, hanem hogy a saját szobáját rendbe tartsa (megágyazás, szemét ne legyen a földön, tányérok poharak kerüljenek ki a mosogatóba, szennyes a mosógépbe) de ez már egy hiszti nála...Néha (2 hetente 1-2 alkalom) megkérem hogy ugorjon le a boltba ( mi a 3.-on lakunk, a bolt a földszinten szóval nem kell messzire menni) vagy hogy teregessen ki. De az egész egy hisztibe fajul át. Hogy ő nem ér rá, ő olvas, tanul, telefonozik stb. Pedig tényleg nem kérek nagy dolgot.

Mivel kerülhető el a hiszti? Pofontól csak mégrosszabb lesz...


2018. aug. 2. 15:48
 1/9 anonim ***** válasza:
51%
Nem kell rávenni, mert nálunk ez természetes. 6 éves korától maga tartja rendbe a szobáját, aztán fokozatosan kapott új, állandó feladatokat. Ahogy reggel felöltözik, fogat mos, fésülködik, ugyanolyan napi rutin a felsöprés és a mosogatógép ki-be pakolása. 12 éves.
2018. aug. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%

Az erőszakos viselkedést (hiszti) nem toroljuk meg erőszakkal (pofon). Az nem nevelés.


Természetes, hogy kis kora óta részt vesz a házimunkában.


A hiszti senkit nem érdekel, sem nem kommunkáció, sem nem elintézési mód. Teszi, mert ez a dolga. Nincs alternatíva.


A hisztibe meg nem mész bele, mert te vagy a felnőtt elméletileg. Ha hisztizik, lesz szíves bevonulnizárt ajtó mögé és közönség nélkül szórakoztatnia vele saját magát. Mobil és net nélkül. Majd ha ember módjára viselkedik, akkor meg lehet vele beszélni a dolgokat.


Egyébként fektesd le a világos szabályokat. AMiben érdemes engedned. Az ő szobája, olyan rendet tart, amit akar, de:

1, nem viszünk be ételt

2, a vizespohár kijön ÉS belerül a mosogatógépbe minden nap

3, a szennyes bekerül a mosógépbe


Azaz nem utána mész, szeded utána és pattogsz, hanem ezeket ő csinálja. Ha kupleráj van, az van. Zárja be az ajtót, ennyi. Legyen az ő birodalma.


Boltba meg lemegy. Nem vitatéma. Előre megbeszélve, hogy mostantól ez van, de nem úgy, hogy azonnal pattanj, mert elfogyott a tej, hanem:

-lefektetni, hogy kedden és csütörtökön boltba megy

-hogy aznap mikor, az mindegy, de mondjuk délig legyen a hűtőben minden


Ennyi. Egyebekben tesz, amit akar. De ha nem viselkedik a család épeszű tagjaként, akkor hülyegyerekként lesz vele bánva (ezt is mondd el neki), és a hülyegyerekeknek nem jár telefon, wifi, tv.


Ez van, az élet kegyetlen.

2018. aug. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
34%

Az előttem lévőt azzal egészíteném ki, hogy a hiszti az érzelemnyilvánítás, csak a nem kívánatos módon. Én nem küldöm el a gyereket, mikor annyi negatív érzelme van, hogy csak hiszti formában tud belőle kitörni, de elvárom, hogy se magában, se másban, se tárgyakban ne tegyen kárt ilyenkor. Ezt pedig csak úgy tudom csekkolni, ha ott vagyok vele.


Ha magában dühöng elvonultan, az persze más, de gyereket nem küldünk el, ha az nem bír a negatív gondolataival/érzelmeivel(milyen már, hogy az ember elküldi a gyerekét magától, mert az nem elég jó neki abban az x percben??), hanem segítünk feloldani benne a dolgot/megnyugtatni/levezetni a feszültségét, amennyiben vevő rá.


Ha ott marad és akarja, hogy halld, akkor vevő rá.


Amúgy minden másban teljesen igaza van szerintem az előttem válaszolónak.


Hagyj neki szabadságot. Csak azt mondd mit, ne azt, hogy hogyan. Azt, hogy mikorra, ne azt, hogy melyik percben.


Honnan tudod mi van a szobájában? Ne mászkálj be, ne kémkedj, ne túrd át a cuccait. Ha kupi van, az ő kupija. Rendetlenség lehet, amíg tisztaság van.

2018. aug. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
60%

Kamasz fiam van, meg egy kisebb lányom.


Nálunk akkor van wifi, ha elvégzik a dolgukat. Amíg nincs elmosogatva, addig nincs. Egyik nap az egyik, aztán a másik csinálja. Teregetést is. Másban is szoktak segíteni, ha szólok.

Nem parancsolok, hanem kérem, és megköszönöm. Szerintem ez is számít.

2018. aug. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
49%
21 éves vagyok, így még nincs kamasz gyerekem, csak a saját példánkból tudok kiindulni. Én lány vagyok, van egy 18 éves öcsém. Én már 12 évesen szívesen segítettem anyának a sütésben-főzésben, a szobám rendbentartása, kisállatok ellátása alapvető volt. Öcsém már kicsit más tészta, ő eléggé trehány és lusta időnként. Amit velünk anyáék csináltak ennyi idős korunkban, ha úgy látták nem vesszük ki a részünket a házimunkából kellőképpen: minden testi fenyítés nélkül leültettek minket az asztalhoz és elmondták, hogy mivel mi is a család és a háztartás részét képezzük, ezért lehetőség szerint - úgy, hogy ne menjen a tanulás rovására és nekünk is legyen szabadidőnk - bizony ki kell vennünket a részünket a házimunkából. Ők - nem cserébe, természetesnek érzik - eltartanak minket, ruháznak, ha kell valami suliba, el akarunk menni valahová, finanszírozzák, de akkor ennyit elvárnak, hogy legalább ezt tegyük meg a saját és a családi közösség érdekében. Plusz elmondhatod a lányodnak szerintem, hogy ez egyébként alapvető, hogy igényesek vagyunk a környezetünkre, talán egy nőnél még inkább "elvárt" a mai világban, és nyilván egyszer neki is lesz önálló háztartása, nem árt, ha az alapvető otthoni teendőket nem 25-30 évesen sajátítja el, hanem akkor, amikor még van segítsége, aki meg tudja neki mutatni a dolgokat. Azt sajnos nem tudom, hogy a hisztit mivel lehet elkerülni, ilyen nálunk nem volt, illetve állítólag velem egyszer fordult elő 3 évesen, akkor anya elvitt zuhanyozni, valószínű nem tetszett, mert azóta nem csináltam :D de szerintem is az a legjobb, ha nem veszed fel, mert ha azt látja, hogy a szülő azon örlődik/idegeskedik, hogy hisztizik, akkor csak még jobban csinálja, mert úgy érzi nyert ügye van.
2018. aug. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
vassal,vérrel
2018. aug. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Amikor én kamasz voltam, ugyan ez volt. Annyi dolgom volt, hogy tisztán tartsam a szobámat. Eleinte nehezen ment, mert lusta voltam, untam megcsinálni. Arra nagyon érzékeny volt anyum, ha a szekrényben a ruhák fel voltak túrva. Akkor szepen kiszedte az egész ruhát, és újra össze kellett fogjam. (Tapasztalatból tudom, hogy nagyon idegesítő, ha megpróbálod rendben tartani a szekrényt
2018. aug. 6. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Véletlenül elküldtem a választ.

Tehát, nehezen megy ez.

Hagyd egy hétig, hogy kupiba legyen, azután szerintem kijön az igényessége, és magától fog takarítani.

2018. aug. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
korbáccsal
2018. aug. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!