Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy másfél éves gyereknek...

Egy másfél éves gyereknek mennyire kellene már ilyenkor alakzatokat kirakni?

Figyelt kérdés
Arra az egyszerűre gondolok, ahol geometriai alakzatokat, mint hárömszöget, kockát, kört kell belerakni az annak megfelelő helyre. Először kezdtük a karikákkal amiket egy gúlára kell pakolni, az már nyilván megy neki, de itt össze-vissza akarja rakosgatni. Néha sikerül neki, de például a kört is szinte mindig a négyzetbe akarja rakni, pedig már többször megmutattuk neki. Van olyan ahol ábrák vannak, de abba is csak néha talál bele. Mit csinálunk rosszul, vagy mennyire kellene jól mennie ennek a feladatnak?

2020. máj. 31. 11:22
 1/10 anonim ***** válasza:
78%

Gyűrűpiramis és formabedobó, a szavak, amiket keresel. 😉

Nekem mindegyiket belerakták már ennyi idősen, a legnagyobb át is tért a rendes kirakókra másfél évesen. De tudom, hogy vannak gyerekek, akiket ezek a dolgok nem kötnek le, az enyémek kifejezetten molyolósak. Cserébe semmi kismotor, futóbicikli és egyéb járgány nem érdekes egyiknek sem.

2020. máj. 31. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, valóban nem tudtam a nevüket. :) Az én fiam meg autóbolond, rengeteget tologat mindenféle járművet, nagyon mozgékony is, van hogy 3 autót akar együtt tolni a kertben. Lehet, hogy nem köti le, de kíváncsi lennék, hogy ez a gyerek értelmi képességét mennyire tükrözi. Azaz, ha nem jó az ilyen logikai feladatokban, akkor lehet nagyobb korában sem lesz jó benne.
2020. máj. 31. 11:40
 3/10 anonim ***** válasza:

Én épp azt tanultam,hogy mivel minden gyerek más, más a fejlődésük is. A kishugom sem szerette a formabedobót például, ő is összevissza pakolgatta. Helyette inkább a könyveket preferálta meg a figurákat/plüssöket/szerepjátékot. Most pedig 3,5 évesen már pár betűt is ismer (a családban lévők kezdőbetűit).

Szóval az én véleményem az, hogy nem gond, egyáltalán. Idővel finoman esetleg lehet tanítgatni neki persze, de a legrosszabb az, ha valamit erővel akarna esetleg tanítani a kicsinek az ember (ezt tapasztalatból is mondom 😅). Lehet, hogy egy év múlva pedig az lesz a kedvence vagy valamilyen más logikai játék. 🙃

2020. máj. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
91%
Kislányom augusztusban lesz 2 éves, a formabedobót kb 1 hónapja tudja kirakni, én mindig kitartóan mutogattam neki, majd egyik napról a másikra kirajta, bár az én lányom alapból ilyen egyik napról a másikra gyerek🙂 azt a karikát tudná de egyáltalán nem érdekeli.
2020. máj. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ne stresszelj rá, rakd félre egy-két hónapra a játékot. Hadd gyakorolja a nagymozgásokat, amiket élvez és szeret! Az én lányom már nem emlékszem, hogy mikor tudta bedobni, csak arra, hogy nem ez volt a kedvenc játéka, szinte használatlanul ajándékoztuk tovább, nem erőltettük, hogy játsszon vele. Őt pl. már másfél évesen a szerepjátékok érdekelték, főzött a babáinak, stb. Már tizenéves, jó tanuló, matekból is jó, pedig nem szeretett kirakózni, formabedobózni, stb. Egyébként, ha fontos számodra, hogy fejlődjön a térlátása, stb, akkor először duplót, aztán legót adj neki. (Matektanár ismerősöm mondta, hogy észrevehető a különbség azok között, akik legóztak gyerekkorukban és azok között, akik nem. Akik legóztak, azoknak jobban megy a geometria és jobb a térlátásuk.) Szerintem amúgy az építgetéshez pár hónap múlva valószínűleg lesz kedve, érdekesebb, mint a formabedobó.
2020. máj. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Rendben, megpróbálok nem stresszelni emiatt. Mondjuk azért az zavar, hogy anyós mondogatja nekünk, hogy a másik unokája már 9 hónaposan beszélt, meg hogy a miénk még nem tudja kirakni sem a játékot. A fiam úgy láttuk, hogy nagyon hamar elindult, hamarabb, mint a kortársai, nagyon jó a mozgása, ügyes. Szereti a könyveket ő is, mindig mutogatja, hogy mi van a könyvben, de még nem beszél.
2020. máj. 31. 12:44
 7/10 A kérdező kommentje:
Legója is van, az érdekli, próbálgatja összetenni őket, de kicsit ideges lesz, ha nem jön neki össze és akkor elmegy mást csinálni. Tudom, hogy még kicsi, csak még gyakorló anyuka vagyok és próbálom felmérni a képességeit és hogy mi lenne jó neki. Az apja idegeskedik leginkább ezen a formabedobón, mert régebben már megcsinálta utána meg már megint nem tudja. Ez történt ma is és ez vezetett a kérdésem kiírásához.
2020. máj. 31. 13:24
 8/10 anonim ***** válasza:
49%
Ha aggódsz, akkor vidd el egy felmérésre, én is vittem az enyémet más miatt, volt ilyen feladat, hogy tegye be a formákat a helyére. Ugyanakkor nem hiszem, hogy aggódnék ezen, hogy nem formabedobozik, nem minden gyerek szereti.
2020. máj. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ne aggódj. 5-ös voltam. A gyereket soha nem szabad egy másik gyerekhez mérni, ez csak stresszt és idegeskedést szül. A nagy átlagot érdemes nézni, és sohasem azt, hogy x hónapos korában ezt meg ezt el kell sajátítania, hanem azt, hogy a gyerekek többsége x és y hónapos kora között tudja ezt meg ezt. Ha valami óriási lemaradás mutatkozik, akkor persze érdemes megnézetni, de ez hülyeség, hogyha az apja 15 hónaposan tudott beszélni meg formabedobózni, akkor a fiának is kell tudni. Nem, nem kell. 15 hónaposan a legtöbb gyerek egyébként nem beszél. A nagydumás lányom, aki kétévesen már összetettmondatokban beszélt, 15 hónaposan mondta ki az első szavát. És engem is megpróbált szétszívatni az anyós, hogy le van maradva. Kvázi mindennel. Pedig gyakorlatilag mindent a tankönyvi középátlagban csinált. De volt minden probléma: nem jár (14 hónaposan kezdett járni), nem beszél (15 hónaposan kezdett beszélni), sovány (ha éppen nem gyarapodott), viszont kövér (ha éppen hízott egy kilót). Ezeket el kell engedni. A férjedet is rakd helyre. Majd ha a védőnő vagy a gyerekorvos azt mondja, hogy baj van, akkor léptek. Addig viszont élvezzétek, hogy gyereketek van, játsszatok vele, amit ő szeret, ne idegeskedjetek fölöslegesen, mert az a légkör az, ami a legrosszabbat teszi a gyereknek, nem az, hogy nem tud formabedobózni.
2020. máj. 31. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Mit csinálunk rosszul, vagy mennyire kellene jól mennie ennek a feladatnak?"


Nincs feladat, hacsak nem ovis korban naposi munka, háziállatetetés, és egy-két hasonló apróság. Egyáltalán nem elvárás. Avval játsszon ovis, bölcsis, amihez kedve van éppen. Az fejleszti a legjobban. Az elvárás inkább gátolja.


Nem beszélve, hogy tökéletes az is, ha összevissza pakolja, főleg 3 éves korig, mert olyankor az úgynevezett gyakorlójáték dominál, kísérletezik eltérő sorrendekkel. Pont ez a nagyszerű a kisgyermekekben, hogy még nem merevültek normába, mint többé-kevésbé mi, felnőttek. Lehet mutatni ötleteket, de nem fejlesztő az, ha elvárja az ember ugyanezt! Elvárni azt lehet például, hogy figyeljen arra, amit mondunk, de ez is életkorfüggő, hogy mennyire, meg az a pár feladat, amit ovis kor kapcsán említettem (amit alig még néhány fajtával ki lehetne egészíteni, nem többel). Tehát életkorfüggő a figyelemtartás is, és tilos erőltetni, siettetni az érést, mert az olyan hatású, mint a gyorsnövesztő szerek a mezőgazdaságban. Türelem, rózsát terem. A fantázia, kísérlet a döntő, kb 6 éves korig, avval együtt, hogy 4-5 évesen már érik a szabálytudat, mert másodsorban akkortól már annak is van jelentősége a fejlődés tekintetében.

Esetetekben másfél évesről beszélünk. Tehát kérdésedre:

"Mit csinálunk rosszul, vagy mennyire kellene jól mennie ennek a feladatnak?"

A válaszom erre tehát az, hogy igen, ti csináljátok rosszul, de nem azért, mert a babátok nem utánozza, hanem azért, mert sajnos elvárjátok, hogy utánozza ahelyett, hogy hagynátok kreatívan kibontakozni. ÉS nem feladat, és nem szabad elvárni, hogy menjen, még öt évestől se!

Ha érdekel esetleg, kedves kérdező, legközelebb szakmai idézeteket is posztolhatok ide, de mivel nem tudom, érdekel-e, ezért terjedelmi okokból most zárom soraim. Nem tudom, mikor járok erre legközelebb, de talán néhány napon belül. Illetve ma is egy darabig.

2020. jún. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!