Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Tikkelés, dadogás meddig...

Tikkelés, dadogás meddig tekinthető normálisnak?

Figyelt kérdés

5 éves kisfiam tavaly tavasz óta tikkel, felváltva váltogatja a szokásait. Tavaly a száját törölgette, aztán köhécselt, most szipog olykor, tehát nála inkább vokális jellegű.

Ezen kívül sokszor dadogva beszél. Nem akkor mikor ketten vagyunk itthon és beszélgetünk. Ilyen esetben csak akkor jön elő, ha komolyabban beszélgetünk, és tudálékosan magyaráz.

Oviba rendszeres, hogy rettentő gyorsan akar mindent elmondani és dadog, illetve szinte minden mondatába beilleszti az "egyáltalán" szót.

Amúgy nagyon intelligens, már több szót el tud olvasni, számolni 50-ig el tud, és már kezdi kapisgálni az összeadást-kivonást 5-ig. Beszéde is választékos, idegenebb szavakat is ismer és használ.

Introvertált, kiskora óta szorongóbb jellem volt, de mostanában egyre bátrabban vág bele dolgokba, sokat fejlődik ilyen téren, de a dadogás, tikkelés nem akar elmúlni.

Vagyis a tikkelés, hol jobb, hol rosszabb.

Apjával imádjuk egymást, kiegyensúlyozott a házasságunk, előtte nem is szoktunk szinte veszekedni. Az egész családunk összetartó, mindenki imádja őt. Logopédushoz járt fél évet, csak most nyáron nincs sajnos, szeptembertől lesz újra.

Egyedül a pandémiához tudom kötni, voltunk karanténba is két hetet, de az látszólag nem viselte meg. Építkezünk is, ami miatt először rettentően tiltakozott, de annyit járunk ki a házhoz, hogy úgy néz ki már nagyon várja. Nem tudom, lehet az is baj lelkileg, hogy oviba nincs állandó barátja, vegyes csoport miatt az ő korosztályából fiú nagyon nincs akivel mély kapcsolatot tudna ápolni.

Volt valakinél hasonló a gyermekénél? Lelki okokra vezethető vissza, vagy ilyen jellem, vagy szimpla beszédfejlesztéssel van összefüggésbe?


2021. júl. 16. 13:03
 1/10 anonim ***** válasza:
62%
A gyerek szorong,de fél is valamitől.Az rendben van,hogy a férjeddel jól vagytok,de neki van valami félelme, amit valahogy meg kellene tudni.Lehet,hogy egyszer megijedt,valaki ijesztgette,vagy fél a költözéstől.Esetleg gyermekpszichiáter hátha segít.Vagy rajzolja le amitől fél.Az,hogy nem barátkozik,kötődés zavar.
2021. júl. 16. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Esti, éjszakai órákban veszek észre rajta szorongást, de azt se állandóan. Heti 4-5x felkel éjszaka, volt hogy órákat beszélgettem vele, mert árnyakat látott, de általánosságban a szellemektől fél, hiába mondom, hogy irrancionális a félelme.

Most plusz egy éjjeli fény megy, így jobb hogy nincs sötét a szobájába, de van hogy megszokásból így is kellünk neki éjszaka.

Nappal jókedvű, kiengyensúlyozott. De úgy tudom öt évesen a "mumusoktól" való félelem normálisnak tekinthető.

2021. júl. 16. 14:02
 3/10 anonim ***** válasza:
55%
Én fiatalabb koromban sokszor kényszeresen pislogtam, hümmögtem, beszéltem. Most is nehezen bírom ki, hogy ne rajzoljak mintákat a lábujjaimmal vagy ne tapsoljak a kezeimmel. Ha egy szociális helyzet váratlanul ér, akkor lefagyok, azaz nem beszélek, meg sem mozdulok jó ideig vagy csak hebegek - habogok. Előfordul, hogy több midenre ugyanazt a szót vagy általam kitaláltat használok. Imádom az idegen eredetű szavakat, bár ez miatt olykor tudálékosnak tűnök mások szemében. Például nekem nem hörghurutom van, hanem bronchitisem. Sokáig az volt a diagnózisom, hogy introvertált, szorongó, atipusos anorexiás, borderline személyiség zavaros vagyok. Volt aki azt hitte drogozok vagy fogyatékos vagyok, esetleg a szüleim bántalmaznak, otthon nincs minden rendben. Szó sem volt róla ! Felnőtt koromban kiderült asperger szindrómám van.
2021. júl. 16. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Segítségből mondom, kedves kérdező, érdekes megfigyelni, hogy számos szülő a gyerekek közti eltérésre könnyen felkapja a fejét, míg a hasonlóságot észre se veszik sokan - szelektív a felnőttek figyelme is.


"Oviba rendszeres, hogy rettentő gyorsan akar mindent elmondani és dadog, illetve szinte minden mondatába beilleszti az "egyáltalán" szót."


Szinte MINDEN 3-6 évesre jellemző az élettani dadogás, te magad egébként meg is válaszoltad a lényeget, hogy miért. Mert ennek a korosztálynak előbb járnak a gondolatai, mint a kontrollja. Hat éves korig -JÓ ESETBEN(!)- relatíve lassan érik az agykéreg, ami a kontrollért felelős, és nem is szabad túlingerelni! (A fegyelmezés, meg az iksolás módszerű, direkt tanulás sajnos túlingerelné.) Az agykéreg alatti, a kreatív érzelemfeldolgozásért felelős agyterület viszont intezíven érik.


Mindennek meg van az ideje és helye. Valamit valamiért. A kontroll, az említett okokból, kb 6 éves korig tehát lassan érik, cserébe a kéreg alatti állomány intentívebben.

És mivel még gyenge az önkontroll (szerencsére!), kb 6 éves korig, ezért nem képesek még kellően kontrollálni az érzelmi tolulást, amit szavakba és játékba öntenek. Ezért látszanak a 3-6 évesek kapkodónak olykor, és főleg beszédben "hadarva dadogónak".


Ez tehát természtes életkori sajátosság. Élettani dadogás.


A tik már egyéni eset inkább, ahhoz látnom kellene a gyermeket, hogy gyanő felmerüljön bennem, hogy nincs baj, vagy hog vajon van értelme vajon pszichológushoz vinni (ahogy ilyen piciket játszatni szoktak, játékterápia folyományaként megfigyelik). Látatlanban tikről értelmetlen nyilatkozni általában, hacsak nem szélsőséges eset volna.

(Zárójelben hozzáteszem, engem érdekelne, miért került logopédushoz, főleg, hogy volt-e értelme odajáratni. Lehet h volt, lehet h nem. Neked mondtak erről vmit?)

2021. júl. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Volt értelme amúgy a logopédusnak, mert az S, illetve SZ betűvel gondjai voltak kiejtésben, elég sokat fejlődött, de nehezebb szavakat pl Szahara, azt még nem tudja kimondani.

Az is furcsa, hogy most hétvégén figyelgettem képzeld, és szerintem egyáltalán nem dadogott, tikkelni se vettem észre, egészen ma reggelig, mikoris az óvónőnek a kapuban mesélni kezdett valamit, akkor nagyon dadogott. Aztán délután itthon megint.

Ez is normális hogy ilyen hullámvölgyekbe jön a dolog?

2021. júl. 20. 13:20
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nagy fiamnál is volt ilyen éppen ennyi idősen. Gyerekpszhologushoz jártunk. És rajott 3 találkozás után hogy mitől dadog. (neki csak az volt) nem tudta meg az agya eldonteni hogy jobb vagy balkezes legyen e?!

Azóta persze helyre jött minden évek óta minden oké. Most 13 éves.

2021. júl. 21. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, 5 éves kortól van értelme annak, hogy foglalkozik egy logopédus egy gyermekkel, ettől korábban inkább csak felmérés javasolt. És hasznos is. A "Szahara" szó azért nehéz számos 5 évesnek, mert R betű van benne, és akad köztük, aki ráadásul még selypít is, vagy pedig pösze. Az R a legnehezebben elsajítható hang a magyarban, ezt a gyerekeken lehet lemérni. Nem is sajátítja el mindenki, hiszen léteznek pl raccsoló felnőttek is.


Kapuban az óvónéniek mesélt dadogva: erről írtam, élettani dadogás, érzelemcentrikusak az ovisok, raádásul az agykérgi kontrol még nem erős náluk, szerencsére (írtam, miért szerencse, ennek csak 6-7 éves kortól kell intenzíven érnie). Az érzelemcentrikusság okán sokszor dől belőlük a szó, főleg élménymeséléskor, és az agykérgi gátlás eleddig alacsony foka miatt nem tudja kellően követni az érzelmi tolulását beszédben az óvodás. Ezért élettani dadogás jellemzi sokukat. Élettani és természetes, mert kinőnek ebből spontán, amikor 6-7 évesen intenzívebben kezd érni az agykéreg (az önkontrollért felelős agyi állaomány, azaz a kortex).

2021. júl. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Érdekrlne, hogy hogyan alakultak a gyermekednél a dolgok!?


Sajnos nálunk is hasonló probléma van.

2023. máj. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Tikkelés ha szorong valami miatt èpp akkor előjön, amúgy hàlisten megszűnt.

Ahogy a dadogás is teljesen megszűnt.

Most lett 7 éves.

2023. máj. 24. 12:22
 10/10 anonim ***** válasza:
Köszönöm a választ!
2023. máj. 25. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!