Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mi lenne a jó megoldás?...

Mi lenne a jó megoldás? (autista kisfiú)

Figyelt kérdés
Szóval van egy 7 éves enyhén autista gyermek. Az egész úgy kezdődött hogy mar kiskorában ragaszkodott a megszokott napirendjéhez, útvonalakhoz, dolgokhoz. Aztán nyitogatás mindent ki-be. Aztán különböző hangadások. Majd a tömegközlekedési eszközökre leszűkült ez a megrögzöttség. Mára viselkedési probléma és agresszivitás is megjelenik nála. Néha elég egy félreértés, egy magasabb hangerejű hozzászólás, vagy épp a puszta semmi. Összetett betegségek kísérik ezt a meglévőt amelyek sok nehézséget okoztak a szülőknek akik állandó veszekedésbe éltek egymással. Szerintem ez az életvitel is hozzájárul a gyermek viselkedéséhez egyfajta mintaként. Most a szülők elváltak. Az egyik fél nem szeretné nevelni tovább a gyermeket így a másik fél folytatja egyedül. Viszont az a fél aki ott hagyta őket napi szintem jár a gyermeket látogatni. Eddig ez rendben lenne. De sárdobálózás megy, kiélezett viták továbbra feltekenység, hibáztatás, agresszió akár passzívan akár aktívan is megjelenik a felek között. Az elment fél félti a gyermeket hogy a gyermekkel maradt félnek nincs elegendő türelme és ez miatt bántódás érheti a gyermeket. Az a fél aki a gyermekkel van ezt tagadja, küzd a gyermekért akinek az iskolája már a bentlakásos otthont is tanácsolta. De nem ereszti nem mondd le róla nevelni akarja. A másik fél aki elment ő hajlana arra hogy otthonba kerüljön de örülne ha a családtagjával lenne a gyermek, mivel ő úgymond feladta. A gyermek összetett betegségei kb 5 óránkénti ápolást, gondozást jelent. A túl sok és a túl kevés inger hatására a gyermek sokszor olyan dolgokat kezd tenni ami miatt ön és közveszélyesnek is nevezhetnénk. Pl. Betörte a kis öklével a plazma tv-t mert nem töltött be egyből az a rész a meséből amit szeretett volna. Többször próbál ablakuveget, tükör felületet utogetni kezeivel. Van hogy megtámad hajhúzás,rúgás, marás. Előfordult, hogy saját magát bántotta fejét a talajhoz utogette. Veszelyes, nehéz tárgyakat dob felénk pl pohár, könyv, szék. Próbáltam kontroll alatt tartani nem hagyni üres járatokat de nem tudott koncentrálni az általam kitalált játékokra. Megpróbáltam úgy hogy pihenő időt iktattam be ez volt hogy sikeres volt, volt hogy nem természetesen aktualis hangulata is befolyasolja ezt. Kipróbáltam hogy mindenről ő döntött akármilyen hangos is volt az adott tevékenység. Mindhárom nevelői stílusnak ugyanaz lett a vége. Düh. Fél óra vagy 2 órás tombolás másban való kártétel. Sok minden hatással van ra a további betegségei is hatnak ilyenkor lehet pont az váltja ki hogy nem lát jól valamit mivel gyengén látó, vagy ijedtséget érez mikor erzi hogy az epilepszia kezdődni fog. A környezetében lévő személyek viselkedése az aktualis tevékenysége bármi kivalthatja egy hang egy látvány. Ezt a részét nem lehet megvaltoztatni csak a legjobbat kihozni. A problémám a szülők közti feszültségből ered egymást hibáztatják az akinel a gyermek maradt nem engedi a masik félnek hogy az uj párjával talalkozzon a gyermek így nem engedi hogy elvigye hosszabb időre kozben az a fél aki elment agressziót feltetelez annál aki neveli a gyermeket. Előfordult már hogy a gyermek kitaláciorol is beszamolt már valótlan meg nem történt eseményekről de nem kizárandó feltételezés, hiszen az egymással valo veszekedés során is megmutatkozott.Hogy lehetne kideríteni az igazságot, illetve azt hogy az a fél aki neveli a gyermeket rendelkezik e olyan készségekkel és magatartással, gondolkodással amely azt mutatja hogy pozitiv hatassal felbirja nevelni a gyermeket. A masik félnel ez nem kérdés mivel felismerte magában hogy nem rendelkezik ehhez elég kompetenciaval, de részt szeretne venni a gyermek életében. A legfőbb probléma az, hogy mindkét fél a saját maga problémáját helyezi előtérbe. A szülők egoja felul kerekedik a gyermeken.

2023. jún. 6. 00:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%

Az elsődleges feladat a gyerek szüleinek részéről, hogy elfogadják a gyereket olyannak, amilyen és a saját egójulat félredobva azt nézzék, hogy hogyan tudnának neki segíteni. Ilyen szülők mellett nem csodálom, ha sokszor kezelhetetlen és maratoni dührohamai vannak. Valószínűleg a szülők marakodása árt a legtöbbet. Ha ilyenek és nem tudnak/akarnak változtatni, akkor az otthon még akár jobb is lehet, mint a "gondoskodó család".

Azt látatlanban is megmondom, hogy olyan ember nincs, aki úgy születik, hogy egy autit teljes egészében kezelni, feljleszteni tudjon. Az embernek ezer és ezer pofon árán meg kell tanulni, hogy ezt hogy kell csinálni. A legnagyobb elszántság ellenére is vannak napok, amikor azt is eredménynek kell tekinteni, ha a gyerek és a környezete is nagyjából épségben megúszta a napot. Itt az egyik fél dobbantott, majd visszajár megmondani a tutit. Remek! Tehát azt nem tudja, hogy mit kellene csinálni, de kritizálni mindent tud. Erre én is begurulnék.

Az adott esetben a szülők együttműködése nélkül minden csak romlani fog, aminek a gyerek fogja meginni a levét. Ez egy neurotipikus gyereknél is extrém viselkedést okozhatna, it ráadásul szegény gyerek még auti is!

Te ki vagy a történetben? Napi szinten kapcsolatban állsz a kisfiúval?

2023. jún. 6. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%
Embereljék meg magukat a szülők, és helyezzék a gyerek érdekeit előtérbe.
2023. jún. 6. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%

Te ki vagy a történetben?

Evidens a bentlakásos otthon, hiszen az egyik szülő nem akarja nevelni, a másik meg nem tudja.

2023. jún. 6. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%
Ez nem enyhe autizmus, már ne is haragudj. Ezzel is szembe kéne nézni a szülőknek. És el kellene kezdeni felnőttként viselkedniük, mert a gyerekük tönkre megy a játszmázásaik miatt.
2023. jún. 6. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%
Enis erre gondoltam hogy ez mitol enyhe ? Nekem nem tunik annak
2023. jún. 6. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A tehetetlen testvére vagyok. Nem napi hanem heti 1,2x látom olyankor minden jó csak a szülők engem használnak üzenetküldőnek. Elvileg azért enyhe mert a kognitív képességeiben nem mutat akadályozottságot, kommunikációs készségei kiválóak hanem mozdulatok, hangadások és a szemkontaktus tartás és ez a fél óra vagy akár 2 órás idővallumban történő cselekvései mintha átváltozna ilyenkor, mert ekkor érzelemmentes, majd hirtelen a tekintete is visszaáll az alapra és van amikor megbánást mutat. Igazából úgy vettem észre hogy külön-külön jó hatással vannak rá sőt mióta külön váltak mintha nyugodtabb lenne. Csak félek hogy ez mindig így marad mindig harcolni fognak mert az nem jó a gyereknek. Én nem voltam ott mikor ők vitáztak az alapján gondolom hogy mi mehet ott hogy mindkét fél nekem mondja a másikat miközben engem ők mar nem érdekelnek csak a testvérem. Gondolkodtam azon hogy magamhoz veszem de a hétvégeken vele töltött idő alatt rájöttem, hogy hosszútávon én se tudnék olyat biztosítani számára ami jó. Vagyis akkor tényleg az életemet kell ráfordítani ami azt jelenti hogy maximum 4 órás állásom lehetne, ami semmire se elég nem tudnám fennt tartani magunkat. Igazából néha azt látom hogy az anyagi akadály is közrejátszik ebből adódva belegondolok hogy lehet nem lenne gond a szülőkkel ha bizonyos feltételek adottak lennének. Csak most ebben a helyzetben kell maradni és ezt megoldani. Már 5 hónapja hogy külön mentek. Igazából az elején többször hivogattak a saját igazuk miatt kb. 3 honapja ugy 2 hetente van hogy összeszólalkoznak de tudom hogy a válás is egy gyászfolyamat mindenki részéről az egyik fél új parkapcsokattal a másik pedig kutyával oldotta meg ezeket én felfogom hogy ezek a dolgok az adott helyzet kompenzálásaként szolgálnak, de ők nem. Őszintén nekem az egész válás dolog ráment a magánéletemre,egészségi állapotomra is hatással volt a stressz és sehol se tudtam koncentrálni féltem a bizonytalanságtól. Mostanra beállt egy állandó helyzet minden hétvégén vele vagyok a többi nap az egyik fél látogatja reggel és délután közben az akivel van programokat szervez meg gondozza úgyhogy így jó,csak aztán mondjuk 1 vagy 2 hét után jönnek ezek a hívások,sms-ek tőlük ahogy egymásra panaszkodnak. Egyébként pozitív változást észleltek a fiúnál a szakemberek csak az aggaszt amikor nem vagyok ott és nem tudom hogy vajon mi történik.
2023. jún. 6. 09:47
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az otthon lenne a legjobb megoldás.
2023. jún. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
6%

Szerintem semmi különösebb baja a gyereknek, de fixen nem a szüleitől, ennél rosszabbaknál is van csodálatosan nyugodt gyerek, auti is ismerősi körben.


A gyereket egyáltalán nem kell otthonba rakni, a legtöbb(az értelmesebb) autik dühös típusok, erre van gyógyszer, szedi fél évig, majd miután megtapasztalta a világ dolgait düh nélkül, simán elhagyhatja, és elmúlik ez nála. Antipszichotikumot szoktak felírni ennyi idős dühös adhd/auti gyereknek, minimálisan szedál, de nem veszed észre, csak annyit, hogy nem dühös és talán picit kevesebbet beszél, de játszik, mosolyog, aktív marad.


Az a szülő remélem GYODon van, aki a gyereket neveli, egymibe jár a kissrác, vagy integráltan tanul?


Féltékenység, káromkodás mindenhol van pár év kapcsolatosdi után, mindenki veszekszik a párjával, szerintem ezt te túlreagálod. Sőt, ennél rosszabbak a passzív-agresszívek, akik nem hangosak, csak épp nem olyanok, mintha egy pár lennének, néha odaszúrnak, de amúgy csak élnek egymás mellett. Dühösnek szabad lenni, ez nem valami bűnös dolog, csak meg kell találni a módját, hogy korrekten vezessék le, és ezt megmutatni a gyereknek. Egyébként semmi extrát nem csinálnak, káromkodni, csúnyát mondani a másik dolgairól, rokonairól, ismerőseiről ez elég általános, olyan meg szinte nincs is, aki ne emelné fel a hangját, ha ideges.


Szorongásra szedj valamit és húzd ki magad a közvetítő szerepéből, a gyereket meg nem kell attól félteni, hogy a szülei veszekednek, ez egy teljesen normális, hétköznapi dolog. Feszültséglevezetést tanítson a fejlesztő és kb ennyi a dolog. 7 éves auti és adhd is szokott kárt tenni a környezetében dühből, mondom, erre van gyógyszer, ami mérsékli a haragját addig, amíg megtanulja, hogy nem kell felhúznia magát mindenen.


NEM a környezetből jön a harag, az enyhe autik maguktól viselik rosszul a stresszt, angol kifejezés is van rá- "aspergers anger". Nem bírják elviselni ha valami nem úgy van, ahogy szerintük kellene és irracionális dühöt éreznek miatta. Idővel mérséklődik, de sokat segít, ha pár hónap alatt gyógyszerrel felépül egy helyes hozzáállási rendszer, utána megszokják hogy nem dühösek dolgok miatt, és gyógyszer nélkül sem lesznek azok.

2023. jún. 6. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
74%

7 éves autim van, soha nem tett kárt semmiben... nem dührohamos.

Bocs, ha off, csak általánosítani nem kéne.


Az biztos, hogy a szülők kapcsolata okozhat viselkedésproblémát. Pszichológushoz lenne érdemes elvinni.

2023. jún. 6. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
36%

És aspergeres?


Neked egy gyereked van, én 2 auti sulira látok rá és 3 egymire meg 2 integráltra osztályonként 2-3 autival. Az ép értelmű enyhén érintettek nagyrésze ha dühös vagy szégyenli magát vagy magát csapja meg, vagy mást, vagy tárgyat, de van hogy “csak” ráharapnak valamire, vagy elrohannak, de minimum nagyon szélsőségesen reagálnak igazságtalan vagy annak vélt, vagy szégyent keltő helyzetben. Ha a tiéd a nehezen kommunikáló típus, akkor annyira nem enyhén érintett, mint egy aspi, ilyen is van, de ők egész mások, nem nyitott típusok, hanem csendben meglapulnak a sarokban, alig néznek rád meg minden, ők balhés szülőkkel is ilyenek(ismerek ilyet is), de nem igazi enyhén érintettek, hanem furcsább a viselkedésük, mint a többieké, bizarrabb. Az enyhéket alig ismerni fel, ha nem dühösek, úgy beolvadnak.


Egyébként én egyedül nevelem az enyémet, esélye nem volt vitatkozást látni vagy családi balhét, már kicsinek rosszul reagált a stresszre, akkor is, ha leraktam vagy csak gubancos volt a póni farka és nem vitte a fésű. Ők ilyenek, gyenge stressztűrés, alkati adottság, nem a szülők teszik tönkre őket.


Ez csúnya csúsztatás, az autit legkevesebb esetben érdekli a tőle független veszekedés, ellenben bármi ami őt érinti, nehézséget okoz neki felnagyítja és ezen bukik ki. Hamarabb lesz balhé azért, mert nem úgy van valami, mint szeretné, minthogy átérezze két másik ember konfliktusának érzelmi nehézségeit.. valamit tuti felfog, de negyedannyira csak, mint egy átlagos, hiszen szociális nehézségeik vannak, nehezen veszik észre a dolgokat és azok mélységét, más dolgoknak meg túl nagy jelentőséget tulajdonítanak.

2023. jún. 7. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!