Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Honnan tudni, hogy egy kisgyer...

Honnan tudni, hogy egy kisgyerek hiperaktív?

Figyelt kérdés
2007. júl. 10. 09:37
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A hiperaktivitás vezető tünete – azaz ami leginkább szembetűnő – az állandó mozgáskényszer. A hiperaktív gyerekek nem tudnak sokáig nyugalomban lenni, szüntelen mozgásban vannak. Ha ülnek, akkor is kopognak a kezükkel, harangoznak a lábukkal, hintáznak a széken.

Minden gyermeknek óriási a mozgásigénye, sokkal nagyobb, mint a felnőtteké. A hiperaktív gyermek futkározása azonban nem az önfeledten játszó, szaladgáló társaira emlékeztet. Mindenhol ott van, mindent el akar érni, mégis céltalan.

Meggondolatlanul veszélyes helyzetekbe sodorhatja magát – kiszalad a forgalmas útra, kerítésre, magas fára felmászik –, ezért vigyázni kell rá. Gyakran sérül meg. Nincs veszélyérzete, ezért állandó veszélyben van.

A hiperaktív gyermekre jellemző a nagyfokú impulzivitás és az akarat késleltetésének hiánya. Ha valamit szeretne, azt azonnal szeretné, és ha nem kapja meg, óriási hisztire, indulatkitörésre képes. Pillanatnyi felindulásában cselekszik, nem gondolkodik előtte.

Minden gyermek igényli a felnőttek figyelmét, elismerését – ez a hiperaktív gyermekre fokozottan igaz.

Csak rá lehet figyelni, de ezért képes bármit megtenni. A tanítási órán olykor lehetetlenné teszi a munkát: feláll, járkál, közbeszól, bohóckodik. Képtelen megvárni, amíg sorra kerül, amint eszébe jut valami, közbeszól. A gyermeket tanító pedagógus hozzáértése szükséges ahhoz, hogy felismerje: a hiperaktív gyermek nem neveletlen vagy rendetlen, amit tesz, nem szándékosan csinálja. Egyszerűen nem tud másmilyen lenni. A hiperaktív gyermekek leggyakrabban viselkedési problémáik miatt kerülnek orvoshoz, pszichológushoz, gyógypedagógushoz kezelésre.

2007. júl. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Csak annyit tennék hozzá, elvileg se nem a pedagógus, se nem a szülő dolga ezt eldönteni, a nevelési tanácsadóban megvizsgálják a gyermeket, ők diagnosztizálják. Ha jól tudom ez az egész ingyenes, de ott szakemberek vannak,mivel betegségről van szó senkinek sincs joga önkényesen kijelenteni, hogy gyermeked ez vagy az, a szakemberben viszont bízhatsz. NE BÍZD MÁSRA A BÍRÁSKODÁST, vidd el ebbe az intézménybe, persze beszélj előbb a pedagógussal is ./egy tanítójelölt
2007. júl. 17. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A kedves tanítójalölteknek meg azt illene tudni, hogy a pedagógus nem is mondja senkire azt, hogy hiperaktív, annyit viszont kötelessége mondani, hogy a gyerek hiperaktivitás-gyanús, ennél fogva ő teszi meg a kezdeti lépést a hiperaktivitásáá nyilvánítás felé. Ám ez nem azt jelenti, hogy rossz szándékkal teszi: a pedagógust e téren is a segítő szándék vezérli, hogy a szülővel és a többi szakemberrel karöltve megtalálják a megfelelő irányvonalakat a gyermek fejlesztéséhez és állapotának javításához. Sokkal rövidebb az út, és egyszerűbb a vizsgálatokat úgy elvégezni a nevelési tanácsadó szakembereinek (pedagógusok, pszivhológusok...), hogyha egy pedagógusi indoklással jegyzett kérelem van a kezükben, hiszen ez már irányt mutat a vizsgálat módjához és mikéntjéhez. Tehát a szakember segíti a szakembert, úgyhogy úgy érzem, hogy a szülő legelőször is az óvodapedagógussal vagy tanítóval beszélje meg a problémát, és ne egyből a nevelési tanácsadóba rohanjon. A tisztelt szülő meg hallgassa meg a nevelőt is, hiszen ez is része a pedagógus szakterületének. A tanítójelöltek meg ne szítsanak nagyobb feszültséget az ügyben, mint amekkora feltétlenül szükséges.
2007. júl. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem bír leállni a mozgással.
2009. febr. 28. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én hiperaktív gyerek voltam és most hiperaktív felsőtt vagyok. A mozgáskényszer egyáltalán nem a hiperaktivitás tünete, inkább a figyelemzavar az. Nem képes semmi hosszabban lekötni (pl hosszabban ugyanazzal játszani), gyakran elterelődik a figyelme, mindenbe csak belekap, de aztán nem érdekli.

Valójában gyermekpszichológus feladata eldönteni, hogy hiperaktív-e a gyerek ( a nevelési tanácsadó NEM pszichológus). De egyébként jobb esetben, ha egy gyereket hagynak kibontakozni, akkor nem feltétlenül okoz ez se tanulási zavart (nekem nem volt ilyen gondom), se komolyabb hátrányt az életben (egy kis szétszórtságot leszámítva) és általában a hiperaktív emberek kreatívabbak, amit jól tud majd hasznosítnai...


Ez egy jó cikk:

[link]


És az oldalon szakemberekkel kapcsolatban is találsz segítséget.

2010. ápr. 2. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!