Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan készítsem fel két...

Hogyan készítsem fel két óvodáskorú gyermekemet, hogy a nagyapjuk meg fog halni? Mit mondjak nekik, ha a tragédia bekövetkezik? Apósomnak gyógyíthatatlan betegsége miatt csak hetei lehetnek hátra.

Figyelt kérdés
A kapcsolat nem túl szoros, nem lakunk együtt, de közel egymáshoz. Mióta kezeléseket kap, nem látogathatják a gyerekek (orvos mondta), karácsonykor látták utoljára. Le van fogyva, amit a gyermekeim nem vettek észre. Közben a gyerekek is fertőző betegséget kaptak, a látogatás továbbra sem tanácsos. Nem tudom mi a helyes ilyenkor. Ti hogyan kezelnétek, esetleg kezeltetek hasonló szomorú helyzetet?

#kisgyerek #nagyszülő halála
2015. jan. 3. 21:38
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Kisfiam 2,5 éves volt amikor anyósom meghalt. Szerették egymást. Mi azt mondtuk neki, hogy nem láthatja többé a mamáját, mert beteg volt és a csillagok közé költözött. A sírhoz kiszoktunk menni, tudja, hogy ott van a teste, persze ezt később mondtuk el neki, amikor már felfogta, kb. 3-4 éves volt. De a lelke felköltözött a csillagok közé. A Tiszába is szoktunk dobni virágot, (hamvaszva lett), és lett szórva a Tiszába is. Ott meg a víz elviszi neki. Ezt teljesen megértette, nem kérdez még ezekről a dolgokról. 6 éves lesz februárban. Elfogadta így, ahogy mi elmondtuk neki.
2015. jan. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az én nagymamám hónapokig haldoklott, a fiam 3,5 éves volt, amikor végül elment. Azelőtt hetente legalább egyszer találkoztak, szoros volt a kapcsolat.

Nem volt egyszerű. Tárgyilagosan kezeltük a helyzetet, elmondtuk, hogy a Dédi beteg volt, öreg, elfáradt, és nem fogunk vele többet találkozni. Nem titkoltuk a fiunk elől a fájdalmunkat, a maga szintjén elmondtunk neki mindent (nyilván a megrázó részletekbe nem avattuk be), a temetésre nem vittük el, de a sírt már meglátogatta.

Nehéz volt. Hónapokig előjött a téma, meg volt szegény zavarodva, azt hajtogatta, hogy ő nem akar meghalni, hiányzott neki a Dédi, a maga módján gyászolt ő is. Ezt nem lehet megúszni.

Kitartást és sok erőt kívánok az előttetek álló nehéz időszakhoz.

2015. jan. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Nálunk nehezíteni fogja a helyzetet, hogy a temetés tőlünk nagyon messze, 200km-re lesz, mert a szülőfalujában szeretne nyugodni. Tehát a sírhoz nem fogom tudni őket kivinni. A temetésre sem tudom, hogy jó lenne-e elvinni őket. Bennem még mindig élnek a közeli szeretteim temetésén átéltek, pedig csaknem felnőtt voltam már...
2015. jan. 3. 21:54
 4/7 anonim ***** válasza:

Sajnálom és átérzem,ami veletek történik.Arról nem beszélnék,hogy haldoklik,ha netán kérdezik miért nem láthatják az igazat mondanám,h nagyon beteg.Mikor nálunk meghalt valaki,mi is azt mondtuk,h a mennybe költözött,az angyalokhoz,többet már nem tudunk találkozni vele,de fentről figyel és vigyáz ránk.Mi is rendszeresen látogatjuk a sírt,és teljesen természetesnek veszi..Ők még máshogy fogják fel ezeket a dolgokat..

Sajnos nálunk is várható,h hasonló okokból az egyik dédi is itthagy minket..Mi a hátralévő idővel kapcsolatban struccpolitikát folytatunk(igaz nálunk ez kb. még egy év,ha szerencsések vagyunk)..nem beszélünk róla felnőttek sem,a gyerekek előtt meg pláne nem..

2015. jan. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
most olvasom amit írtál,temetésre mi sem vittük magunkkal,nem is maga a tény,hogy ott fekszik valaki holtan,inkább az,hogy a gyerek nem érti,h miért sírnak a szerettei..őket szerintem ez jobban megviselné..
2015. jan. 3. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

4 éves volt a gyerekem amikor anyósom meghalt. vele éltünk, tudtuk, hogy beteg, de nem tudtuk, hogy ilyen hamar bekövetkezik majd :( halála előtti nap bent volt nála a kórházban, azt kicsit bánom. mi sem tudtuk, hogy az állapota nagyon leromlott aznapra, szó szerint fuldoklott :( úgy jött haza a gyerkőc, hogy "mama meg fog fulladni" :( sajnos pár óra múlva így is történt :( ezt majd később, ha nagyobb lesz mondom el neki. vallásosak vagyunk, egyébként is meséltünk már neki a mennyországról, azt mondtuk neki, hogy felköltözött a mama, mert ott már nem fáj neki semmi. nagyon hiányzik neki, kérte már Jézust, hogy adja vissza, de azért ügyesen kezeli többnyire, korához képest nagyon éretten fogadta.

temetésre nem vittük, nem való gyereknek. egyszer volt velünk a temetőben, emlékhelynek nevezzük, amit a mamájának állítottunk, hogy ott legyünk szomorúak, ne otthon. a testről nem beszéltünk neki, direktbe nem ijeszteném meg ilyennel, ráér ez még.

5 éves korában a nagypapámat veszítettük el, többször mentünk elbúcsúzni, szóval tudta, hogy mi lesz, elköszönt, sírt, de elfogadta, mert tudta, hogy nagyon nagy fájdalmai voltak hosszú idő óta, és ugye most már nem fáj neki. ő mondta, hogy a felhők annyira puhák, hogy ha ott sétál akkor nem fáj a lába, azért ment fel.

temetésre szintén nem vittük, viszont a torra igen.

sokat beszélünk róluk, képeket tettünk a falra, hogy ne felejtse el őket, igyekszünk megőrizni a kis emlékeit velük

2015. jan. 3. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Énnekem a nagyapám halt meg mikor négyéves lehettem. Nem tudtam ,hogy meg fog halni. Teljesen sportos ember volt. Aztán egy nap leutazott a legidősebb fiához és nem jött haza. A visszaúton a vonatperonon megütötte a guta vagy nemtudom. Anyám azt mondta nekem , hogy elaludt és már nem fog felébredni. De ezt már akkor mondta mikor már rég tudtam , hogy halott. Mert halottam miről beszélget mindenki láttam a szomorú arcokat. Ezt csak azért írtamígy , hogy lássátok , hogy a gyerek is felfogja ha meghal a családtagja. De pozitívabban kezeli annyira pozitívan , hogy az néha már morbid.
2015. jan. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!