Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mégis miért van a Nevelési...

Mégis miért van a Nevelési Tanácsadó?

Figyelt kérdés

Kisfiam megkésett beszédfejlődésű. 3 évesen saját önszántunkból elvittük a Nevtanba. 3 alkalommal nézte meg a gyerekpszichológus, szerinte semmi komoly,logopédus kell neki. Semmi papírt nem kaptunk róla, hogy ott voltunk. A logopédus eleve foglalkozik vele az oviban, saját jószántából, mivel ő is látta, hogy megkésett beszédfejlődésű.

Az idén új óvó nénit kaptunk. Decemberben behívtak az oviba, hogy szerintük autista, és vigyem el a Nevtanba. Én mondtam nekik, hogy nem autista, tavaly voltunk vizsgálaton, semmi baja. Felhívta a Nevtant az óvoda, azt mondták, hogy valóban voltunk vizsgálaton, de NEM ADNAK KI RÓLA PAPÍRT. Csak belső használatra készült. Ez nem röhejes? Kérdeztem is az óvodavezetőt, hogy mit várnak ettől a vizsgálattól, mire azt mondta, hogy majd küldenek utazó gyógypedagógust.

Azóta 3. alkalommal voltunk ma a Nevtanban, megint az a vélemény, hogy egy elbűvölő, kedves gyerek, de a beszédben még mindig el van maradva, és menjünk vissza még egy vizsgálatra 2 hónap múlva. Már meg találtam kérdezni, hogy mégis minek, és lesz-e ennek valami eredménye. Erre csak annyit mondott a pszichológus, hogy felírnak neki logopédiai fejlesztést. Ezen már elborult az agyam, 2 éve kap logopédiai fejlesztést! Ezért járok én ide, hogy felírjon egy fejlesztést, amit eleve megkap? Tudom, hogy kéne még neki gyógytorna, szombatonként járunk, de nem ártana még több is. Azt mondta a nő, hogy ők nem küldenek semmilyen utazó gyógypedagógust, max. ha én akarom, akkor hordjam fejlesztésre persze hétköznap délelőtt a városba. Erre én mondtam a nőnek, hogy adja ki most írásban az óvodának a szakvéleményt, hogy a gyerekem nem fogyatékos, és felejtsük el egymást. Még ő volt felháborodva. Végülis kihívták a vezetőt is, és ő is csak azt mondta, hogy ők nem tudnak gyógypedagógust küldeni. Most akkor 8-10 vizsgálat után írásba adja, amit már úgyis tudok? Végülis 2 éve is csak annyit mondtak, hogy anyuka fejlessze otthon.

Milyen létjogosultsága van az ilyen intézményeknek?


2015. ápr. 16. 22:53
 1/8 anonim ***** válasza:
27%

Sajnos,nálunk is így van.

3 hónapra előre kaptunk időpontot,nagyon sokan járnak,kb.az iskolai oktatás mellett ma már minden gyereknek lenne szüksége fejlesztésre..

Egy nevelési tanácsadóban 2-3 pedagógus ha dolgozik a mi kerületünkben főállásban,csak az igazán súlyos esetekkel foglalkoznak rendszeresen,de ott is igazából csoportosan.

Magánba hordjuk a gyerkőcöt,van is sok fejlődés,csak sajnos ezt anyagilag nem mindenki engedheti meg

2015. ápr. 16. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%

szar a rendszer. a nevtannak semmi köze se a megkésett beszédfejlődéshez pláne nem az autizmushoz. nem erre vannak szakosodva, az óvoda meg csak ide küldhet... szar a rendszer és még sokszor mondhatnám :D


neked viszont mint a szülőjének úgy gondolom, kötelességed lenne elvinni a gyereket és nem ilyeneken felhúzni magad.

eleve nem értem, hogy mondhatod, hogy megkésett beszédfejlődésű ha nem szakember diagnosztizálta ezt? ugyanis ez nem egyelő azzal, hogy később kezdett beszélni. enyém az, rengeteg helyen jártunk vele, többek között a nevtanba is, oda az óvoda küldött, mert meg kellett tenniük, de persze nem történt semmi. viszont máshonnan meg rengeteg fejlesztést kaptunk.

az autizmust meg ki kell zárni megkésett beszédfejlődésnél, ez már protokoll szerintem, hisz az egyik területe, na meg ha az óvónő így kimondta, gondolom a másik 2 területen is jelentkeztek tünetek.


én azt tanácsolom neked, hogy jelentkezz be a beszédvizsgálóba/beszédjavítóba (megyénként más a neve). autizmus kivizsgálásra vagy ha neked jobban tetszik kizárásra pedig a legjobb a vadaskert, de mehetsz gyerekkórház pszichiátriájára, ők is azért elég jók a témában.

2015. ápr. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
El vagy picit tévedve. A nevelési tanácsadó arra való, ami a neve : nevelési tanácsot ad. Semmi köze a gyógypedagógiahoz, logopediahoz, nem állapít meg fogyatekossagot. Papírt nem ad ki, csak és kizárólag hivatalos megkeresesre, Pl ovoda/iskola szakvéleményt kér.
2015. ápr. 17. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
66%

Ha az óvoda írásban bead egy vizsgálati kérelmet, akkor a nevelési tanácsadó azt elvégzi, majd annak az eredményéről írásban tájékoztatja az óvodát szakvélemény formájában.

Ha a szülő kéri a vizsgálatot, akkor csak külön kérésre adnak szakvéleményt, de ha kéred, akkor kutya köteles adni!

Tehát, ha az ovi hivatalból küldi, akkor adnak véleményt.

Gyógypedagógusi ellátás annak a gyermeknek jár, akinél a Szakértői Bizottság megállapította a sajátos nevelési igényt. Erre úgy kerülhet sor, hogy a nevelési tanácsadó továbbküldi oda a szülőt a vizsgálati eredményekkel, vagy a szülő kérvényezi OTT a vizsgálatot.

A nevtan nem küldhet sem fejlesztőt, sem gyógypedest az oviba.

Ha a gyerknél megállapították a sajátos nevelési igényt, akkor a szakértői kijelöl neki óvodát, vagy ha a jelenlegi ovi integrált, akkor az ovinak kötelessége biztosítani a gyógypedagógust, logopédust.

Ha autizmus merül fel, akkor speciális diagnosztizáló helyre célszerű menni!

Ilyen hely az autizmus alapítvány, a Heim Pál kórház Delej utcában, a Bethesda Kórház, a Vadaskert, a SoTE gyermekpszichiátria.

Itt megvannak a megfelelő differenciáldiagnosztikai tesztek és a képzett szakembergárda.

A Nevelési Tanácsadóban dolgozó szakemberek java része erre nincsen kiképezve, az enyhébb esetket jó eséllyel nem veszik észre, vagy más diagnózissal kódolják.

A szakértőihez is kész diagnózissal célszerű menni.

egy pszichológus

2015. ápr. 17. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A Cseperedő alapítvány még lemaradt az autizmust diagnosztizáló helyek listájáról!
2015. ápr. 17. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Beszédjavító Intézetben voltunk 2-szer is, ott írták fel a logopédiai fejlesztést.

Az óvoda írásban kérte a szakvéleményt. Nekem azt mondták, hogy azért, mert ilyenkor kapunk fejlesztő pedagógust. Én egyedül ezért kezdtem el hordani, de az nonsense, hogy már ennyiszer voltunk, és még mindig nem történt semmi. Nem értem az olyan hozzászólókat, akik még engem vádolnak azzal, hogy nem hordom kivizsgálásra, hiszen írtam már, hogy mennyiszer voltunk.

Nem autista. Fel sem merült, csak a túlképzett óvónőben, ezt első ránézésre minden pszichológus azonnal kizárta.

Egyáltalán nincs autisztikus tünete. A megkésett beszédfejlődés önmagában nem autisztikus tünet.

Viszont ha a Nevtan nem ad semmilyen fejlesztést, és szakvéleményt is csak 2 év és 10 vizsgálat után, akkor valóban semmi értelme, hogy a mi adónkból fenntartsák őket. Azt is ígérték, hogy felírhatják a logopédiai ovit,de most azt mondta a gyógypedagógus, hogy csak akkor, amennyiben nincs logopédus az oviban. Ami viszont elvileg mindenhol van, szóval tényleg nem értem az egészet.

2015. ápr. 17. 18:35
 7/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, végigolvastad, amit írtam?! Nem véletlenül írtam le! Attól még, hogy lepontozzátok a válaszom és vitatható a rendszer így működik.

Én látatlanban nem mondtam, hogy autista. A megkésett beszédfejlődés lehet önálló dolog, de lehet az auti tünete is. Azt is írtam, hogy a pszichológus nem kompetens az autizmus felismerésében. Kivételt képez, ha klinikai szakpszichológus és foglalkozott magasan funkcionáló autistákkal is.

A pszichológus dolga a pszichés háttér vizsgálata és kezelése. A fejlődési zavar organikus eredetű, nem pszichés. Nem a pszichológus feladata sem a diagnosztizálása, sem a kezelése.


Ha a beszédjavító intézet úgy ítéli meg, hogy komoly elmaradás van, ami speciális fejlesztést igényel, akkor javasolhatja a logopédiai óvodát. Egy normál, nem integrált oviban viszont nem várhatod a fejlesztést, mert nem tartozik oda.


Egyébként mire irányul a kérdésed? Mit szeretnél a gyerekenek? Azt írtad, hogy logopédiai fejlesztést kap.

Gyógypedagógust akkor "kap", ha a szakértői vizsgálat sajátos nevelési igényt állapít meg.

2015. ápr. 17. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

A Beszédjavító Intézet azt mondta, hogy a Nevelési Tanácsadó adhat ki papírt, hogy kell a logopédiai óvoda!

SNI-t nem fog kapni, azt már tavaly is megmondták, mert ahhoz túl enyhe. Azért nem igazán értem, hogy minek van ez az intézet, és mégis minek hurcolászom oda a gyerekemet már 2 éve, amikor semmilyen fejlesztést nem tudnak javasolni, szakvéleményt nem adnak ki.

Tudom, hogy a Vadasparkban diagnosztizálják az autizmust, de nem gondolnám, hogy oda kéne vinnem, amikor 4 különböző gyermekpszichológus egybehangzó véleménye, hogy nem lehet autista. Én is olvastam róla, a gyereknek semmi hasonló tünete nincs. Az óvónőnek az a baja, hogy hisztis, és a beszédben el van maradva. Már többször mondtam neki, hogy a hiszti abból ered, hogy nem tudja kifejezni magát, de hiába.

Ha bármilyen autizmusra utaló jele lenne, már vittem volna vizsgálatra.

Mellesleg egy barátnőm kisfia autista, és a Nevtanban a pszichológus kb. 5 perc után kimondta, hogy ő javasolja, hogy vigyék el a Vadasparkba. Szóvak nem autista szakértők, de azért több közük van hozzá, mint egy óvónőnek.

Az én fiamra csak annyit mondtak, hogy logopédiai fejlesztés kell neki, amin elgurult a gyógyszerem, hiszen 2 éve kap ilyet, az óvoda saját hatáskörében. Viszont még ennyi idő után sem adtak ki semmi papírt, hogy normális a gyerekem, ha már fejleszteni nem akarják. Én megmondtam, hogy adják írásba, mert nem jövök többet. De nem volt rá hajlandó a nő, hogy bármilyen papírt kiadjon. És még nagyon büszkék magukra,hogy bennünket soron kívül előre vettek (december óta várok vizsgálatra.)

Én komolyan nem értem, ami állami intézményekben megy. Én multinál dolgozom, a problémákat 1-2 nap alatt meg kell oldani, nem fél év múlva nekiállni nagy büszkén, hogy én milyen gyorsan dolgozom. Ha meg sok a munka, akkor túlórázunk, ennyi.

2015. ápr. 17. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!