Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 5 évesen körülötte forogjon a...

5 évesen körülötte forogjon a világ, de én ezt nem bírom már. Tapasztalt anyukák, mit tennétek?

Figyelt kérdés
Kisfiam extra nehéz baba volt, így lényegében az első 3 évét szinte kézben töltötte. Koraszülött volt, aztán hasfájós, majd a fogzás viselte meg, mellesleg bukós is volt....., szóval minden percemet, figyelmemet lekötötte. Későn szültem őt, így nyilván késői baba lévén én is hibáztam, ajnároztam, túl tökéletesre akartam a gondoskodást. Mostanra elértük, hogy a kisfiam egyenesen nincs meg anélkül, hogy otthon minden körülötte forogjon. Csak itthon ilyen, egyébként ha van mivel lefoglalja magát, akkor bárhová el lehet vele menni, közreműködő, nagyon tisztelettudó, barátságos az idegenekkel, tud viselkedni. Velünk is nagyon kedves, bújós, és értelmes. Sokat beszélgetünk, foglalkozunk vele. Ami viszont kiborító, hogy itthon csak unatkozni tud és rajtunk követelőzik, hogy játsszunk vele. De ez nem megy reggeltől estig, hogy csakis őt szórakoztatjuk. Nem tudunk a férjemmel egy kávét meginni, hogy közben a kisfiunk ellegyen egyedül a szobájában, vagy csendben eljátsszon mellettünk. Őt kell figyelni, vele beszélgetni, játszani. Lényegében mintha az lenne az életcélja, hogy nekünk feladatot adjon, mozgasson. sajnálom, hogy ezeket írom, mert emellett nagyon imádjuk őt, büszkék vagyunk rá. De jó lenne, ha nem kizárólag csak szülőknek kellene lennünk, hanem kicsit feltöltődhetnénk néha. Neki sem jó ez szerintem, hogy nem hajlandó magában semmit csinálni. A gyurmázáshoz, színezéshez, autózáshoz, legózáshoz, de mindenhez mi kellünk, egyedül nem csinálja, csak velünk együtt. Nehezítés képpen, nagymama sincs, aki néha foglalkozna vele, elvinné. Mondjátok meg, mit kellene tennem, hogy javuljon a helyzet: Sajnos ha elküldöm a szobájába, hogy most már foglalja el magát, mert én nem érek rá, akkor szomorú lesz, rosszul esik neki, néha el is sírja magát? Van, hogy azt is mondja, hogy én nem is szeretem, bár ezt szerintem manipulációnak használja, mert mindig éreztetjük vele, hogy imádjuk. Bocsánat, hogy hosszú lett, de kezdek már kiborulni :( Bár tudom, hogy mi rontottuk el, de nem tudom, mit tegyek!
2015. máj. 13. 20:52
 1/9 anonim ***** válasza:
71%

Nyugodtan sirdogaljon, csak manipulal vele.

Egyszeruen meg kell neki mondani, h anya, apa beszelget, setaljon be a szobajaba, es talalja fel magat.

Aztan hagyni, h nyuglodjon, elobb-utobb ra fog jonni, h titeket nem az o szorakoztatasara talaltak fel.

Ot evesen mar muszaj lenne egyedul is ellennie, nem kisbaba mar.

En leulnek vele, es elmondanam, h o mar nagyfiu, es kezdjen magaval valamit, mert en nem fogom szorakoztatni, ellenben ha rajzol vmi szepet, akkor szivesen megnezem azt.

Rosszul esik neki, es szomorkodik? Ezt ti szurtatok el, de neki meg kell tanulnia, h nem korulotte forog a vilag, nektek is vannak igenyeitek.

2015. máj. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm szépen! Mennyi foglalkozás a normális szerinted? Tehát nyilván kell vele játszanunk, de mégis kb. mennyi kellene, hogy elég legyen neki normális esetben? Tehát ha intenzíven játszom vele egy órát, meg az apja is annyit, és amúgy bármikor, ha odajön, figyelek rá és válaszolok neki, akkor jogos az elvárás, hogy ezen kívül eljátsszon egyedül vagy csak kevés közreműködéssel?
2015. máj. 13. 21:04
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

egyszerűen mondj neki nemet.

tehát: szivem, apával megisszuk a kávénkat és beszélgetünk, utána megyek, addig készítsd elő mivel szeretnél játszani és kezd el, amint végeztünk megyek...

én ezt szoktam. és a kérdésedre, hogy mennyi az annyi leírom hogy néz ki nálunk, hátha segítek. (enyém is 5 éves)

hétköznap reggeli nincs játék, felkelünk, elkészülünk és megyünk. délután megyek érte és ő dönt, hogy mit szeretne ha nem kell boltba menni. vagy játszótérre megyünk, vagy biciklizni, vagy a kertbe játszani, néha kéri, hogy jöjjünk haza, pl. ma is mert elfáradt és akkor kicsit tv-zett.

hazaérünk, én megiszok egy kávét és netezek, ez kb 10 perc, addig elvan, eleinte nehéz volt, de most már tudja, hogy nekem kell egy kis pihi :) ha idejön akkor megmutatom a poharamat, hogy még van benne és megy tovább :)

ezután én bevonulok a konyhába, vagy jön velem és a kezem alá dolgozik vagy segít rendet rakni vagy játszik a szobájában/nappaliban. aztán megy fürödni, mostanában kéri, hogy én fürdessem le, gondolom ez is kis törődés neki, így segítek, majd megtörlöm :) aztán együtt vacsizunk és legkésőbb 7kor végzünk, akkor megyünk be a szobájába és csak az övé a következő 1,5 óra. játszunk majd mesét olvasok, énekelünk. f9kor jövök ki tőle.

szombaton délelőtt együtt bevásárolunk, abba abszolút beleszólhat, ő választja ki mit főzzünk, kérhet amit kíván reggelire, a zsepit ő választja, stb. ezektől fontosnak éri magát :) aztán közösen takarítunk, majd az apjával lemennek a kertbe vagy biciklizni én meg megfőzök 3 napra...

vasárnap szintén a gyereké, megyünk csavarogni vagy játszótérre, akkor igyekszünk minél többet vele lenni, de mondjuk ha férjem megnézne egy filmet vagy én egy műsort azt tiszteletbe tartja a gyerek és addig elfoglalja magát

2015. máj. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ez nagyon jól hangzik és lényegében szinte ugyanezt a napirendet próbálom én is kivitelezni. Annyi, hogy ebéd után hozom el az oviból, és velem van egész délután. A kávézást is így próbálom kiharcolni, de akkor jön 10 másodpercenként, vagy kitalálja, hogy ő is akar velem kávézni, csináljak neki maci-kávét, amit persze rendszerint otthagy, ki kell önteni...., vagy jön és folyamatosan magyaráz, csak mondja-mondja, vagy a másik szokása megállás nélkül, hogy Anya nézd, amit kb. percenként mond.... Nincs egy önálló gondolatom sem egész nap, mert olyan nincs, hogy ne szakítaná félbe. Ő is mesélés után 8 körül fekszik le, de még mellé kell bújni, meg simogatni, meg folyton eszébe jut még valami, amit mondana, vagy hogy szomjas, vagy bármi, csak nehogy legyen egy nyugis negyed órám. Az udvarra is kimehetne, látom az ablakból, vagy a teraszról, de egyedül nem hajlandó, vele kell menni és nézni őt, válaszolni, segíteni neki játszani....., jajjjjj. Besokalltam. Imádom, de elveszítem saját magam, úgy érzem. Egy anya-robot vagyok már. :( Ő pedig profi módon manipulál. Egyik nap, mikor próbáltam már erélyesen rászorítani, hogy hagyjon legalább 5 percet, elsírta magát, és azt monda, hogy hiányzik neki a kedvességem. Na puff, erre meg ellágyulok és lelkiismeret-furdalásom lesz.
2015. máj. 13. 21:34
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

ne legyen lelkifurdalásod, ez tényleg csak manipuláció :)


nálunk is este megy a "rosszat álmodok, félek, pisilni kell, kakilni kell, stb".

én mondjuk ilyenkor szigorú vagyok, megmondom neki, hogy nem maradok, mert dolgom van. ha pisilni kell kijöhet, másért nem. ha rosszat álmodik (még be se csukja a szemét) akkor azt mondom, hogy olyan erős, bátor, különben is szuperhős akar lenni felnőtt korában, gyakoroljon, amitől fél, azt győzze le :D és akkor csönd lesz :)


próbáld ki, hogy feladatot adsz neki. építs egy autót legoból, ha megcsinálod akkor kapsz majd valamit, nyilván ilyenkor nem pénzbeli dolgokra kell gondolni, én többnyire dícséretet adok neki vagy azt, hogy akkor építek az autó mellé valamit.

vagy adj neki papírt, ceruzát, mond neki, hogy lepjen meg valami nagyon szép rajzzal, addig be se mész, nehogy meglásd azt a gyönyörű művet, szóljon ha kész. talán ezekkel a kis taktikákkal rávezetve rájönne, hogy egyedül is tud lenni pár percre :)

2015. máj. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az ötletet, mindenképp belekezdek és kipróbálom :)
2015. máj. 13. 21:57
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Gyakran én játszom az ötéves kisfiunkkal, amíg anya a vacsorát főzi. De ha dolgom van, akkor nyíltan elmondom.

- Apa jössz velem kisautózni.

- Igen, de csak később. Megpermetezem a fákat, és ha készen vagyok, becsatlakozom a játékba, oké?

-Oké, apa.


De gyakran felajánlom azt is, hogy ha segít, akkor csinálhatjuk együtt a feladatomat is - ráadásul ha besegít hamarabb készen leszek. Ezt mondjuk viráglocsoláskor, vagy gyomláláskor szoktam kérni tőle. Nem mindig jön, de ha például jön gyomlálni segíteni, akkor ő segít a gyomokat a teherauzójával a komposztra szállítani.

2015. máj. 14. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Miert pontoztatok le?

Elmondom nalunk hogy van.

Reggel ugye oltozes, reggeli, ovoda.

Delutan hazafele beszelgetunk, ha van edzes, akkor ott van, ha nincs, akkor ha hazaerunk bemegy a szobajaba, elmolyol vmivel, mig en elpakolok, iszok egy kavet, ezek kb fel oraig tartanak. Akkor jatszunk vmit, amit o valaszt, leginkabb legozunk. Hazajon a ferjem, kimegyunk vagy biciklizni, vagy gorkorizni, ilyenkor jonnek a kis haverjai is, nem igenyel minket.

Vacsora, utana furdes, egyedul vegzi, vacsorakor beszelgetunk, kivel mi tortent, reggel ugy bucsuzunk, h talald meg a napban a szepet, este kitargyaljuk, h ki mit talalt. Kis mesenezes, majd esti mese, mese utan osszebujas.

Ha van edzes, akkor kimarad a kavem, es a szabad jateka.

Telen nehezebb volt, en mar nem szeretek autozni, az apja viszont szivesen jatszik vele ilyet is.

Hetvegente reggel takaritunk, pakolunk, en fozok, ebed elott biciklizes, jatszoter, delutan ismet. Estenkent szoktunk tarsasozni, kartyazni.

Mig itthon voltam vele rengeteget jatszottunk, es jon a nyari szunet, mikor megint sokat leszunk egyutt, o sem megy oviba, en sem dolgozom, csavargunk majd sokat, rakeszulunk az iskolara, mert szeptembertol kezdodik neki is.

2015. máj. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ja, aki hagyja magát manipulálni a gyerekétől, az így jár. Ha olyan szuper okos, meg szófogadó, meg tökéletes a viselkedése, semmi gond. Megmondod neki, hogy foglalja el magát fél órára. Problem solved.
2022. ápr. 11. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!