Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Magas Intelligencia? Syndroma?

Magas Intelligencia? Syndroma?

Figyelt kérdés
Fiam 7 éves. Már az oviban nem szeretett a társaival játszani,csak azt ami egyszerü volt. Ö kis okoskodó, nagyon fontosak neki a szabályok. Az igazságtalanságtól szószerint kibukik. Most 2.os. Kezdetét vette, hogy a többiek kiutálják. Persze öt nem érdekli a mese annál inkább mi hogy müködik. A suliban csak átlagos. Nem tudom mit tegyek. Nincs barátja. Az orvos azt mondta nem jó ötlet öt teszteli, mert igy is ugy is együtt kell a dologgal élni, csak az életét nehezíteném. Járt már valaki hasonló cipöben?
2017. nov. 16. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Válts orvost
2017. nov. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
28%

Amit írsz ,jellegzetes asperger szindróma, azaz magasan funkcionáló autizmus.


Bár távból NEM diagnosztizálunk, tehát csak annyit állítok - diagnózis HELYETT:

jellegzetes, amit írsz, de ettől még egy gyermekpszichológusnak látnia kell és játszania vele, hogy kiderüljön, beleesik-e az autizmus spektrumba a gyermek, vagy nem.


Hozzáteszem: az aspie-k rendkívül sokfélék, alig van közös pont. Tehát félre értés ne essék; így is eléggé félreértettek szegények.


Pl az egyik aspie-nek kiváló humora van, remek művészi érzékkel, a másik aspie vak a művészetekre, nincs humora, hanem mindenben szabályt lát. Az egyiknek kiváló a memóriája , a másiknak pocsék, az egyik rááll egy-két hobbira éveken át, a másik meg a bőség zavarával küzd. Megint egy másik aspie érzéketlen a művészetekhez, de valamely tudományágban mér gyerekkorában kiemelkedő, és a humora is remek. Van tehát vőben variáció, látszólag egymásnak ellentmondóan.


A közös pont: hogy EGYÉNISÉGEK, sajátos gondolkodásmóddal, és kisebbségi nyelvezettel! Ezért vannak kommunikációs és szociális-beilleszkedési nehézségeik. EZ NEM BETEGSÉG! hanem másság, ezért nehéz beilleszkedniük a társadalomba.


Miért van ez? Azért, mert rendkívüli egyéniségek az aspie-k, és valamilyen téren kiemelkedőek, átlag felettiek - a másként gondolkodásuk miatt. Más a agyi fejlődésük.


Pl Einstein is aspie volt, utólag visszafejtették.


Amiben a többséghez képes hiányosságuk van, az pusztán csak abból ered, hogy más a "nyelvezetük", hozzáállásuk a világhoz, gondolkodásmódjuk, értékrendszerük.


DE NEM potenciálisan hiányzik belőlük, más szóval KÉPESEK -legkésőbb huszonévesen- megtanulni a többségi szokásokat. Azt, ami a többségnek magától értetődő. De nekik

nem evidens, hanem a többség nyelvezete nekik tanulandó. És képesek arra IS.


Az igaz, hogy járHAT enyhe, sajátos szervi problémákkal, pl érzékszervi alulingereltséggel (tompaság) és/vagy túlingereltséggel. De a hétköznapi embereknek is vannak sajátos szervi gyenegségeik.


Gyakorlatilag NEM betegségről van szó, NEM mentális probléma.

Hanem puszta MÁSSÁG az asperger szindróma.

Egyfajta KISEBBSÉG.


Ha idejön egy norvég és nem értik meg, ő se hülye, csak más az anyanyelve.


Más kérdés, hogy az orvosoknak, pszichológusoknak érdeke betegségként számon tartani ezt.


És más kérdés az is, hogy az autizmus középsúlyos és súlyos változata -kanner szindróma- már azonban egyértelműen betegség, mentálisan.


De a leírásod alapján kizárt a kanner.

Vagy apsie, vagy az sem.


Azt mindenesetre hozzá kell tenni továbbá, hogy nincs éles határ kanner és aspie között. Tudok olyan személyről, akinek a diagnózisa asperger, de közel van a kannerhez olyannyira, hogy NEM igazán képes önellátásra huszonévesen sem, sőt, talán sose lesz az élete során. Segítséggel képes! De egyedül folyton bajba kerül, pl egyház egyedül való fenntartása során talán akkor is ,ha megtanítják mindenre.


Utóbb tehát a kanner-aspie határon lévőkre utaltam.


De aki "ALIG autista", tehát aki messze van a kanner szindrómától, de egy kissé aspie, az az életkorának megfelelően képes az önellátásra.


Csak a vázlat egy részéről írtam, arról is hiányosan, és érintőlegesen. Azért, hogy legalább valami képet kapj erről, és az írásom alapján legyen kiindulópontod utánaolvasni részletesebben erről.


Nem könnyű a többségieknek (neurotipikusaknak) megértenie az aspergereseket, ez tehát összetett kérdés. Elsősorban megértést, valódi odafigyelést kell adni nekik, mert a társadalom értékes előrevivői, valamint mert kisebbségiek, ezáltal kiszolgáltatottak!

2017. nov. 16. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
21%

Egy-két ponton félreérthető az elírásom, elnézést! Javítom:

*egy ház egyedül való fenntartása...Stb.

(EGY HÁZ, külön két szó ITT.)

2017. nov. 16. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, hogy ennyi idöt forditottál rám. Igen én is ilyesmire gondoltam, asperger irányban, tudom hogy nem fogyatékos, mert rengeteg okos gondolata van és egy átlag iskolás, olyan mint egy kis felnött, de semmiböl nem átlagon felüli, és igen kommunikácios zavara van,logopédushoz járunk.Zavaró tényeö volt, hogy 2-3 éven kesresztül vitamin d hiánya volt ami visszafogta fejlödésben, én a probléma felismerése során erre az okra gondoltam, ami a beszétkészsegét illeti. plusz az hogy alapban két nyelven beszéln, és az iskolaja is 2 nyelvü ahol a 3 nyelvet tanulja. De érzem valami nincs rendjén. Most ugye az elött állok,hogy bevállajam-e a teszteket, rányomjuk-e a pecsétet, amivel késöbbi életét nem fogom megkönnyíteni, ha az aktákban mindelhol szerepelni fog, hisz bizom benne, hogy egyszer kifejlödik a kommunikácios készsége.és a probléma nem lesz szembetünö. Viszont apja magas inteligenciáju,vagy talán ö is asperger volt?? illetve egy ezermester aki professionálisan tud elvégezni majdnem minden tevékenységet, de nála is megfigyelhetö, hogy szociális emocionális téren vannak kissebb lemaradásai. De ö is egy teljes értékü ember. Igy hát arra gondoltat ha névtelen tesztet lehetne csinálni, elvégeztetném, hogy én tudjam, többre nem is lenne ez jó, mert külön iskola aspergereseknek nincs tudtommal. Csak hát mint anya nem tudom mi tévö legyek. Merthát a legjobbat szeretném neki, és nem szeretném elhibázni.....
2017. nov. 16. 20:25
 5/7 anonim ***** válasza:

Hogy mit tudnál tenni érte? Támogasd, értsd meg őt. :) Egyébként -bocs a kitérőért- azt viszont

nem értem, hogy ha egy kérdező örül a válaszomnak, miért nem pontozza fel? Visszanézek, és olykor NULLA százalékon állok... Közben meg kapom a szóbeli elismeréseket őszintén... Elnézést, de ez egy kicsit különös... Értem én, hogy valaki rám száll olykor, és nullára pontoz, de a kérdező megtehetné, hogy a zöld kézzel legalább valamicskét ellensúlyozza azt.


Nagy az isten állatkertje.. sok az irigy a szakszerű válaszaimra... De aki ne mirigy, az miért nem pontoz fel? :) Ez nekem fura. Én gyakran felpontozom a gyk-n, amit hasznos válasznak vélek. Főleg ha olykor én írok ki kérdést, akkor az arra érkező válaszokat megtisztelem avval, hogy felpontozom.


Azért a nulla pont egy kicsit túlzás, értesz...


Máskülönben nincs nagy jelentősége a százalékomnak, de azért kissé fárasztó ez a sok buta irigy ember, aki a szakszerű válaszaimat olykor nullára pontozza...


Nem egyszer tapasztalom, hogy jön az elismerés szóban a válaszaimra, amit köszönök bár, de ott díszeleg a válaszom mellett, hogy nulla%, vagy épp 20%...

2017. nov. 18. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Bocsi de nem tudom, hogy müködik a felpontozás, a zöldet megnyomtam..... Szerintem nagyon hasznos volt a válasz, de ha felvilágosítasz hogy kell szivesen megteszem....
2017. nov. 19. 19:06
 7/7 anonim ***** válasza:

Jaj, ne mond. :D Nem vagyok madár. Sebaj. ;) Ez a sokadik kérdés, ahol a kérdező NEM nyomta meg a korrekt, hasznos válaszomra a zöld kezet, miközben örül a hozzászólásomnak. Ez valahogy ellentmondásos, enyhén szólva.

Mivel addig, míg egy kommentemben jeleztem ezt, addig nulla százalékon voltam, ez azt jelentette, hogy TE SEM nyomtál zöld kezet. Addig biztosan nem. Szóval nem kell madárnak nézni engem. ;) A nulla százalék azt jelenti ugyanis, hogy SENKI nem nyomott zöld kezet.


Mindegy, nem annyira lényeges. Csak kissé röhej, hogy rengeteg hasznos választ írok az oldalon, egy részének örülnek is a kérdezők, mégis az ilyen válaszaimnak egy nem elhanyagolható százalékában nulla százalékot jelez ki az adott válaszomra a rendszer... Ez valahol egy kissé fanyar... Mert ez azt jelenti, hogy a kérdező dicsérő szavai álszentek, vagy puszta formalitás, hiszen hagyja, hogy nulla százalékon maradja.


Kivéve olykor , ha szóvá teszem, mint most, akkor esetleg a kérdező utólag lép. hát mit mondjak, köszi, hogy hazudtál nekem és hogy végül is utólag korrigáltál...


tudod amiről írok, úgy híják, hogy nem kongruens magatartás. Ha esetleg nem tudod mit jelent ez, semmi baj, keress rá neten. Érdemes...

2017. nov. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!