Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ez már a dackorszak vagy...

Ez már a dackorszak vagy valami probléma?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 2,5 éves a fiam és 4 hónapja bölcsibe jár. Addig nyugodt, kiegyensúlyozott gyerkőc volt, este magától ment aludni, nappal szívesen játszott velünk vagy a nagyikkal. Azonban a bölcsi óta minden megváltozott. Mindenen "hisztizik", semmi se jó. Reggel nem akar bölcsibe menni, délután nem akar onnan hazajönni. Nem akar a nagyikhoz menni, majd onnan se akar hazajönni, ha mégis megy. Ha főzök és beleteszem mondjuk a vízbe a tésztát, hisztizik, hogy vegyem ki és tegyem vissza a zacskóba. Persze, ha nem teszem - mert már miért venném ki a forró vízből a tésztát -, akkor sír vagy 20 percig ezen és hangosan üvölti, h de akkor is vegyem ki. Próbálom elterelni a figyelmét, de visszatér a témához. Ha rakok a tűzre, újabb hiszti, hogy vegyem ki. Este ne akar lefeküdni, nem akar fürödni menni. Majd aztán nem akar felkelni, nem akar kiszállni a kádból, stb... Amit épp tenni kéne, az sosem jó és ezen bőg. Gyakorlatilag folyton sír. Én próbálok türelmes lenni és vagy átölelve vigasztalni, vagy magyarázatba kezdek, mi miért van, este, mikor már fáradtabb vagyok, néha kiabálok is vele, aztán jön a lelkifurka és reggelre megfogadom, soha többé nem kiabálok, új lappal kezdjük. De megint jön egy újabb sírós nap. Játszani sem lehet vele, mert sír, h menjek vele játszani, de ha hozzáérek a játékhoz, hiszti, hogy "anya, menj ki". Ha nem oda ülök, ahová neki tetszik, hiszti. Ha kimegyek a szobából, akkor hiszti, hogy menjek vissza.

Mi a fene lehet?

Tanakodom, hogy a bölcsi lehet-e a ludas, esetleg nem szeret járni, de ha beszélünk róla, azt mondja, jó ott és hogy játszik sokat. Enni mondjuk szinte semmit sem eszik. A dajkák szerint jókedvű a bölcsiben, játszik a többiekkel is, csak enni nem akar. Reggelente nem akar menni, de mikor megyek érte, meg hazajönni nem, szóval nem értem ezt az egészet.

Ma pl azért sírt 20 percig, mikor hazaértünk, h menjünk vissza a bölcsibe, mert ott akar aludni (ehhez tudni kell, hogy egyelőre hazahozom ebéd után és itthon alszik, mert a beszoktatáskor ő nem akart ott aludni és jobbnak láttuk így alakítani a napokat). Akkor mondtam neki, hogy holnap beszélünk a bölcsis nénivel, hogy ott szeretnél aludni és holnap ott alhatsz. Akkor persze, megint hiszti, hogy nem, ő most akar ott aludni.

Annyira sajnálom szegényt és annyira szeretnék rájönni, hogy mi ellen lázadhat igazából? Ha a bölcsi a baj, akkor hogyan jöjjek erre rá? Ha más a gond, akkor pedig azt hogyan derítsem ki? Ha egyértelmű jelét adná bárminek, venném talán a lapot, de egyszerűen csak semmi se jó neki. Tudtok segíteni?



2019. febr. 11. 12:53
 1/7 anonim ***** válasza:

A bolcsi alapbol egy erzelmileg megterhelo korszak kezdete, sok gyerek, idegen emberek, es ha beszokott, kkor is sok inger. Es persze ez eletkori dolog is, amit csinal. Erdemes lenne beszelgetni vele rola, rajzolni, szerepjatekozni, ahol a kis macinak oviba kell menni, az anyukaja pedig addig dolgozik, vagy legobol megepiteni az ovit, vagy kartondobozbol.


Ha kiborul, beszelni vele arrol, hogy neked is nehez ot otthagyni, akar kozosen sirni egy nagyot, ez sokat oldhat a feszultsegen. Segiteni kimondani neki az erzeseit. Az is lehet, hogy csak faradtabb, az en gyerekem pl. olyankor csinalja ezt, ha almos, vagy ehes. Reggel lehet faradtabb a fix keles miatt, delutan meg a delelotti sok inger miatt, es attol is lehet nyugos. A delutani alvas utan, mikor kipihent, jobb a helyzet?

2019. febr. 11. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nem, sajnos délután is és evés után is ugyenez megy.

Eddig pont azt a tanácsot kaptam, hogy ne éreztessem a gyerekkel, hogy én is szomorú vagyok a helyzet miatt (nyilván az vagyok picit, jobb lenne vele lenni, mint melóba-bölcsibe futni), mert megérzi és azért sem akar majd bölcsibe menni. De ha karakánul megmondom, hogy megyünk, kész, ott is csak beteszem a terembe és puszi, megy anya dolgozni, akkor se változik semmi.

Kajákkal is nagyon válogatós lett (húst eddig se volt hajlandó enni, de most aztán tényleg fényevő), ha elé teszem, ami van és nem kéri, képes inkább egész nap nem enni, mint hogy azt egye. Ha főzök neki a kedvére valót, akkor is kiszámíthatatlan, hogy sokat eszik-e belőle vagy vagy 3 kanállal.

Próbálok vele sokat beszélni a bölcsiről, de hamar tereli a témát, meg ő még nem is beszél valami jól, így nem tudja kifejezni nagyon magát.

2019. febr. 11. 13:47
 3/7 anonim ***** válasza:
Nekem is pont ezt csinálja a fiam, csak ő nem volt bölcsis. Iszonyat sok türelem kell, hogy szófogadásra bírjuk. Reméltem, hogy majd az óvodában, a közösségben jobb lesz, esetleg itthonra is kapunk tippeket. Integrációs csoportba került. Ez egy véletlenszerű döntés volt, így sikerült elosztani a gyerekeket a csoportok között. Bizony hallottam, hogy az óvónő is megemeli a hangját a fiammal, mert nagyon nem fogad szót. Januárban behívtak fogadó órára. Ott volt a vezető óvónő, meg a fiam óvónője. Azt a javaslatot tették, hogy gyermekpszichiátertől kérjünk szakvéleményt, hogy következő tanévben is maradhasson integrációs csoportban a gyerek. A pedagógusok is nehezen boldogulnak vele, kell a fiamhoz egy pedagógus asszisztens, aki "könyörög" a gyereknek, és ha kell, húszszor megkéri, hogy vegye a cipőjét, tizedjère is visszakíséri az étkezőasztalhoz, rábeszéli, hogy üljön oda a többiekhez, ha valamilyen foglalkozás van. El is mentünk megvizsgáltatni a gyereket. A pszichiáter 5 perc után aláírta a papírt, hogy kell neki az integrációs csoport. A gyerek hozta a formáját: bármi feladatot kapott, közölte hogy NEM. Pontos diagnózisunk nincs. Lehet finommotorikus zavar, nagymotorikus zavar, beilleszkedési zavar, vagy szimplán fegyelmezési hiba. Mivel a gyerek gyakorlatilag megtagadta a vizsgálatot, a pszichiáter sem tud biztosat mondani. Úgynevezett ergoterápiát javasoltak. Egyáltalán nem biztos, hogy a Te hibàd a gyerek viselkedése. Mindenképp kérj egy fogadó órát a bölcsiben, beszéljétek meg a pedagógussal, hogy ő mit lát.
2019. febr. 11. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
1-es vagyok. Igen, agyerek megerzi, valoban jobb mondani neki, hogy mi az, ami jo lesz abolcsiben, esmennyi mindent tanulhat ott, de ettol meg lehetsz te is es o is szomoru az elvalas, kevesebb kozos ido miatt, a ketto megfer egymas mellett. Azt is erdemeslenne esetleg megfontolni, hogy neki meg ez tul korai volt. Nincs lehetoseged otthon lenni tobbet vele, vagy nagyszulo/egyeb rokon? Hanyan vannak egy csoportban es hany gondozora?
2019. febr. 11. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
3-as, de neked ilyen volt a gyerek mindig, nem? Neki csak abolcsi ota.
2019. febr. 11. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
11 hónaposan kezdődött a tiltakozás. Pont amikor várandós lettem a második babával.
2019. febr. 11. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, abban a korban van bár, ami a dackorszakkal is egybeesik, ez igaz (általában 1-3 éves kor között, ezen belül kinél mikor meddig, változó). Azonban az a további tényező, hogy bölcsibe került, esélyesen frusztrálja, az érthető, a legtöbb ilyen korúból kiváltja ezt. Írtak jó meglátásokat mésok, én csupán hozzáteszem, kiemelem a bölcsi (vagy adott esetben az ovi) közegében a szabályokhoz és egymáshoz (sok gyerekhez) való alkalmazkodás kényszerét, mint stresszforrás. Dolgoztam óvodában, nem értek egyet a 4 éves kor előtti bölcsibe ill óvodába járatással, a törvényt meg nem mindig szakemberek hagyják jóvá, sokszor csak 1-2 szempontot figyelembe véve döntenek a törvényhozók (pl már 3 éves kortól kötelező az ovi). Azért nem értek egyes 4 éves kor előtt, mert az életkori sajátosságok a gyerekek többségénél nem igazolja. Nekik még szinte kizárólag anya, apa kell (esetleg olykor nagyi), de másoknál otthagyni komoly stresszforrás számukra, és akkor számold tehát hozzá az ottani szabályokhoz és sok gyerekhez való alkalmazkodást is.


Kedves Filthfan, a pici gyerek rendszeresen megérzi, amit az anyukája megél. Lehetségesnek tartom, hogy a terhességedet is. Ez esetben akár látens testvérféltékenység is lehet a háttérben (és ha azóta megszületett a baba, akkor akár valós t.féltékenység is).

2019. febr. 12. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!