Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Vérszerinti szülő felkeresésén...

Vérszerinti szülő felkeresésének menete?

Figyelt kérdés

Nagykorú vagyok, nyílt örökbefogadással adtak örökbe, születésem után. Szüleim ismerik az örökbeadót, viszont előttem 16 éves koromig titkolták az egészet, más rokon noszogatása miatt vallották be, azóta kicsit megromlott a bizalmi viszonyunk, így nem akarom a tudtukra adni, hogy keresést indítok. Egészségügyi adatokra is szükségem lenne, mert hamarosan babát tervezünk a férjemmel és nyugodtabb lennék, ha tudnám, hogy esetleg milyen genetikai betegségeket örököltem/örökölhet a gyermekem.


Tudom, hogy melyik kórházban születtem, viszont az örökbeadás már régen történt a 90-es években. Esetleg kórház megnevezéssel és születési dátummal ügyfélkapun keresztül is indíthatok kérvényt? Legjobban annak örülnék, ha van arra mód, hogy az indítványt elektronikus úton benyújtsam, mert minél kevésbé szeretnék konfrontálódni a kéretlen ügyintézős kérdésekkel kapcsolatban.


2022. febr. 21. 12:22
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell hozzá korhaz. A születési adataid kellenek, a gyamhivatalaom keresztül kell elinditani a kapcsolatfelveteli eljárást. Azt nem árt tudni, hogy a verszerinti szülő joga visszautasítani a kapcsolatfelvetelt.
2022. febr. 21. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként csak személyesen lehet, nincs mód ügyfélkapus ügyintézésre. Amúgy meg nem tesznek fel felesleges kerdeseket
2022. febr. 21. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
es az egeszsegugyi adatok lekeresehez valoban kell nekem egy orvosi igazolas arrol, hogy milyen panasz miatt szeretnem lekerni az egeszsegugyi adatokat?
2022. febr. 21. 13:02
 4/6 anonim ***** válasza:
86%
Nem kerheted le más egészségügyi adatait.
2022. febr. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

De ki lehet kérni és nem kell hozzá a vérszerinti szülő hozzájárulása.


3. Kérheti továbbá, hogy az egészsége szempontjából jelentős, a vérszerinti szülőre vonatkozó egészségügyi adatokról tájékoztassák. (a tájékoztatás anonim, a vérszerinti szülő adatait nem tartalmazza.


Ugyanakkor ki kell emelni, hogy az örökbefogadás tényének közléséhez, valamint az arról történő felvilágosításhoz, hogy él-e az örökbefogadott vér szerinti szülője, van-e testvére, féltestvére, továbbá a vér szerinti szülőnek az örökbefogadott egészsége szempontjából jelentős egészségügyi adatairól történő információ megadásához nem szükséges a vér szerinti szülő hozzájárulása.

2022. febr. 21. 13:21
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha idézel, akkor a törvényből es rendesen:


"53/C. § * (1) * Ha a vér szerinti szülő egészségügyi adatainak megismerésére irányuló kérelem alapján valószínűsíthető, hogy a kért adatok az örökbefogadott egészsége szempontjából jelentőséggel bírnak, a gyámhivatal - a vér szerinti szülő személyének és adatainak tisztázását követően - megkeresi a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt a kért adatok közlése iránt.


(2) * A gyámhivatal a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől beszerzett adatok alapján - a vér szerinti szülőre vonatkozó természetes személyazonosító adatok közlése nélkül - tájékoztatja a kérelmezőt a vér szerinti szülő egészségügyi adatairól.


(3) A gyámhivatal elutasítja az egészségügyi adatokról való tájékoztatás iránti kérelmet, ha a kérelem alapján nem valószínűsíthető, hogy a kért adatok az örökbefogadott egészsége szempontjából jelentőséggel bírnak."


Ez azt jelenti, hogy te benyujthatod a kérelmet a verszerinti szüleid egészségügyi adatainak lekeresere, de a, nem kapsz meg minden adatot, b, csak azt az adatot kapod meg, ami a te egészségedre a későbbiekben hatással lehet és c, ha úgy látják, nincs különösebb jelentősége az egészségügyi háttérnek elutasítjak.


Tehát ha abból indulunk ki, hogy nagy valoszinuseggel te egy alapvetően egészséges nő vagy, nincs mondjuk genetikailag örökölt betegséged, máris elutasitjak

2022. febr. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!