Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Mit tehet a szülő, ha nem...

Mit tehet a szülő, ha nem akarja óvodába küldeni a gyermeket?

Figyelt kérdés

Kisfiam szeptembertől óvoda köteles, novemberben tölti a negyedik életévét. 2 éves kora óta járunk a Pedagógiai Szakszolgálathoz, kap heti háromszor fejlesztést, és folyamatban van a kivizsgálás autizmus irányába. Ideiglenes F84-es kódot is kapott már. A pszichiáteri szakvélemény alapján bölcsiben kellene maradnia, ezt a fejlesztő pedagógusai is megerősítették.

Mikor meglett a pszichiáteri szakvélemény, azonnal felvettük a kapcsolatot a bölcsődével, akik azt mondták, ha a pszichiáter így látja jónak, akkor maradjon.

Rá 1 hónapra mennünk kellett a Pedagógiai szakszolgálathoz, hogy kijelöljék az óvodát. Ott mondtuk, hogy nem erről volt szó, hanem arról, hogy bölcsis marad. De ők erről semmit sem tudtak, így mondtàk, nem adhatnak erre engedélyt, mert nem kaptak hivatalos papírt arról, hogy az Oktatási hivatal ezt jóváhaggya. A bölcsőde állította, hogy beadták a kérelmet.

Megint eltelt egy hónap, és kaptunk egy telefont a PSz-től, hogy még mindig nincs papír, és kijelölik a befogadó óvodát. Megbeszéltük velük, hogy hétfőn felkeressük a vezetőt, és kérünk egy igazolást. Közben a vezető is megkeresett minket, hogy sürgőssen beszélnünk kell a gyermekünkről.

Az lenne a kérdésem, ha mégis oviba akarják küldeni, mit tehetünk ellene? Szerintünk sem való az óvodába( nem beszél, nem szobatiszta, újabban a kakit is kikeni az arcára/ruhájára).

Amúgy érteni érti amit mondunk.



2022. jún. 24. 15:44
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
94%

Ha nem integrálható, akkor érdemes lenne speciális óvodába íratni. A bölcsibe lehet, hogy megoldják a pelenkacserét, de ott már egyre inkább ki fog lógni a sorból, mivel ő már más korosztály. Örökké nem járhat bölcsődébe, márpedig az autista gyermekek esetében nem lehet tudni mikor várható a szobatisztaság és, hogy valaha egyáltalán fog e beszélni. Egy speciális óvodában megkapná azt a fejlesztést az óvodapedagógusoktól, amire szüksége van életkorából fakadóan. A bölcsiben már csak visszahúzzák, ami az értelmi- szociális fejlődését illeti, mivel ők egészen más korosztály.

Engedd el a bölcsit! Sokkal jobban fog fejlődni az oviban, a saját korosztályában.

Én is autista gyereket nevelek, nem mellesleg óvodapedagógus vagyok. Tudom miről beszélek. :)

2022. jún. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:

Integrálható, és annyit mondtak a szakszolgálatnál, hogy értelmileg is ép. Ők is ezt mondtàk, hogy az oviban húznák a többiek, kaphatna fejlesztést is.

A pszichiáter és a fejlesztők (akik az utóbbi 1 évben foglalkoznak vele) szeretnék ha bölcsis maradna. Egyrészt a kis létszám miatt, másrészt, ha nem marad bölcsis, nem járhat a korai fejlesztőbe. Az ottaniak szerint viszont olyan jól haladnak vele, hogy ha még egy évet kapna velük, lehet beszélve, szobatisztaként menne oviba.

2022. jún. 24. 16:02
 3/29 anonim ***** válasza:
84%
Lehet, hogy az oviban is lenne olyan csoport, ahová mehetne, esetleg egy kisebb csoportba, ahol még nem mindenki beszél. Vagy olyan oviba, ahol van segítő. Az is lehet, hogy jó hatással lenne rá, ha mégsem esetleg teljesíthetné az óvodakötelezettségét a szakszolgálati fejlesztés keretében, mert ilyet is lehet. A kaki kenés tudom furcsa, de akár normális is lehet, mond, hogy nem ezzel nem szabad játszani, mosd meg a kezét, és adj neki gyurmát, homokgyurmát, ujjfestéket, amivel a kezével dolgozhat. Ezeket az ingereket keresi, és talán lassabban fejlődik és most lett számára érdekes. El fog múlni.
2022. jún. 24. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
82%

Az én gyerekem maradt egy évet bölcsiben, nálunk az ovi és szakszolgálatos hölgy együtt intézte el, de azt hiszem a kulcspapír az volt, amit a bölcsi adott, hogy "befogadja a gyermeket a következő tanévre" kb ennyi állt rajta.


Azóta változott a világ, én felkeresném az oktatási hivatalt, viszont szegregált ovik pont az ilyen gyerekeknek vannak kitalálva, és egy év szegregált után, ha beszél és szobatiszta, válthattok majd normál ovira!


Utasításokat ért, végrehajt? Mit szokott csinálni, ha ideges? Miért tartasz a szegregált ovitól? 3 évesek még nem tudnak annyira kárt tenni magukban, nincs nagy szórás sem az értelmi sérült- nem értelmi sérült gyerekek közt. Beadod 4 órára(a legtöbb ilyen hely engedi, hogy napi 2 órát legyen bent hosszú beszoktatásra hivatkozva, sőt, ha elviszed valamilyen fejlesztésre, le is igazolják a hiányzást! Nálunk pl csütörtökön ezért nem járt egy gyerek, akkora volt magánfejlesztésen) és te elmész GYODra! Illetve kap ingyenes fejlesztést is abban a 2 órában, amit járna oviba, így nem kellene tartanod a gyerekközegtől sem, hogy milyen sérelmek érik, alig lenne bent köztük!


Hidd el, rugalmasabbak az ovik, mint gondolnád, ha arról van szó, hogy a gyerek ne járjon oda:)


Én is be voltam tojva, mert ugyan beszélt a gyerek, de felidézni és hitelesen visszaadni nem tudta, mi volt az oviban, így az elején nagyon rettegtem, mik történnek vele, de nem volt annyira vészes. Gondolom nálatok is ez lehet a háttérben, mindenki félti a gyerekét, pláne ha nem tudja elmondani, mi van bent..


Egyébként ha jól tudom, akkor is kijelölnek ovit, ha nem ott lesz szeptemberben a kezdés, csak beadod, hogy halasztasz egy évet, de a körzetest még kijelölik és mellé írják, hogy halaszt és következő tanévet ebben meg ebben a bölcsiben tölti. Ahogy sulinál is, akiknek a gyereke még marad egy évet. Intézkedni kell. Egyébként szerintem jobb a bölcsiben, a 3 évesek már beszélnek, vannak feléjük elvárások és okosak. Az enyém jobban kijött a kisebbekkel és a nagyobbakkal, de idegbajt kapott, ha pl hazudtak körülötte, és azt mondták ő kezdte, akkor garantáltan kiakadt üvöltve, és senki nem hitte volna el, hogy nem ő kezdte, mert nem tudta elmondani az ő álláspontját is, de már felfogta a helyzetet. Több ilyet láttam, jelentéktelen dolgokat, pl ott volt a gyerek a babaházban, jött 3 gyerek bementek, enyémet kiküldték, pedagógus csak annyit lát, hogy enyém húzza ki a gyerekeket és kiabál, csapkod, a többi meg sír, hogy fáj neki és az enyém buta és gonosz.. Ember legyen a talpán, aki nem az enyémet kiáltja ki hibásnak, ha csak a sírásra figyel. Az enyém volt durva és hangos, de a többiek voltak az igazságtalanok és zsarnokok(nyilván mint a legtöbb kisgyerek).. Bölcsiben könnyebb volt, ott csak páran beszéltek, kevesen voltak és jobban figyeltek rájuk, ott az enyém kivirult.

2022. jún. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
81%

1-es vagyok.

Azt írtad folyamatban van a kivizsgálás autizmus irányba, ami azt jelenti, hogy még nincs hivatalos kódja. Gyermekneurológia, pedagógiai szakszolgálat ráír a szakvéleményre egy irány diagnózist, ami a ti esetetekben az F84, azaz gyermekkori autizmus, de ez nem hivatalos diagnózis. Amikor megtörténik a kivizsgálás a gyermekpszichiáternél, ő fog diagnózist adni és ha az meglesz, onnantól fog a szakértői bizottság dönteni arról, hogy integrálható e a gyermek. Óvodapedagógusként teljes biztossággal mondhatom, hogy egy nem beszélő, nem szobatiszta autista gyermek nem integrálható!

Másrészt az értelmi,intelligencia szintet egy ilyen idős gyermeknél még nem is lehet mérni, pláne ha nem beszél. Az, hogy érti, amit mondasz csak egy dolog. Ezen kívül a gondolkodás, problémamegoldóképesség, figyelem, emlékezet, képzelet, stb tárgykörök is ide tartoznak,tehát ha értelmi sérülés is társul az autizmushoz, az csak később fog kiderülni.

A másik dolog, hogy a korai fejlesztés hivatalosan 3 éves korig jár. Viszont onnantól kezdve, hogy megkapjátok az autizmus diagnózist, ő már nem korai fejlesztést fog kapni, hanem autizmus specifikus fejlesztést, ami sokkal hatékonyabb és komplexebb dolog ebben az esetben.

Része lesz a beszédindítás is!!

A korai fejlesztésben egyébként a TSMT torna az, ami kimondottan jó beszédindításra és arra továbbra is járni fog a gyerkőc, az auti spec.fejlesztés keretében is.

Úgyhogy bátran vállaljátok be a kijelölt óvodát, de én úgy gondolom, hogy speciális ovit fognak javasolni.

2022. jún. 24. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:

Szegregált óvodáról nem esett szó. Azt mondták ő nem halmozottan sérült, nem való oda. Integráló óvodába küldenék.

Nem agresszív, ha valami nem úgy van, ahogyan ő szeretné, legrosszabb esetben is "csak" földhöz vágja magát, és sír. Nem bántja a társait. Az erős zajokat nem bírja, és kell neki a napi rutin. Ha eltérünk tőle, vagy más útvonalon közlekedünk mint a megszokott, akkor jön a hiszti, de megnyugtatható.

Nagyjából ért, nem azt mondom, hogy mindent, de alap dolgokat igen (gyere, indulunk, hozd ide..., gyere enni, gyere pelenkát cserélünk...).

Beszélni nem igen beszél, még sok a saját halandzsa nyelv benne illetve belekever angolt, néha pár magyar szót. Amit először megtanult, az angol abc, illetve angolul tízig a számok. Angolul 10-től visszafelé is megy neki. Magyarul néha sikerül csak neki számolni. A " nem" szót ismeri, használja is. A sokat hallott dalokat, mondókákat énekli, de nem mindig lehet rájönni mit.

Szobatisztaságot a bölcsiben is, és otthon is próbàljuk, néha sikerül a pisi, de nem érti, hogy ezt miért kell. A kaki kenés új dolog, kb. 2 hete kezdte.

2022. jún. 24. 16:32
 7/29 A kérdező kommentje:
A pszichiáter már megvolt, ő adta az F84 kódoty mondván, hogy speciálisabb fejlesztést kaphat. A papírjára azt írták maradjon bölcsiben, és folytassák a megkezdett fejlesztést. A pedagógiai szakszolgálatnak viszonz ez nem elég, a bölcsődétől várjàk a befogadó nyilatkozatot, amit állítólag ők elküldtek, de a Psz nem kapta meg.
2022. jún. 24. 16:39
 8/29 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem intergáltba küldjétek, ha azt javasolják. Esetleg, ha olyan helyen éltek, hogy lehetőség volna alternatív ovit választani, Montessori, Waldorf, sokat segíthet. Speciális intézménybe javasolták az én gyerekemet is, na nem a szakszolgálat, hanem egy katolikus óvoda intézményvezetője, akinek csak egy e-mailt írtam, hogy BTMN-nt kapott a gyermek a vizsgálat során, és késik a nyelvi fejlődése. Amúgy önálló. Nem is ismeri... nem is látta a papírját, csak azt írtam BTMN és másfelé irányít... Amúgy nem fogyatékos a gyermekem, semmi csak a nyelvi késése... TSMT tornára járunk, idegrendszeri érettlenség, korai mozgásfejlődési problémák miatt. Több ilyen eset is volt, ezért teljesen kikészültem. Szerintem jó lenne, ha alapítanék én egy ovit, olyan kedveset, ahol minden gyereket tisztelnek, szeretnek, befogadnak. Vagy épp egy iskolát, tanulócsoportot. :)
2022. jún. 24. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
89%

Csak egy javaslat: amíg magyarul nem beszél,ne halljon angolt. Nagyon meg fogja zavarni a beszédindítást.

Az én lányom is autista.

2022. jún. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%
A bölcsibe az év decemberéig maradhat amikor a 4.évét tölti, ha nem fejlesztő bölcsi. Tőlünk most autistáknak lévő oviba megy tovább az egyik kis fiú
2022. jún. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!