Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Túl makacs és határozott 8...

Túl makacs és határozott 8 évvesel mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

A lányom 8 éves és nagyon makacs, valamint túl határozott szerintem. Félek, hogy zsarnokoskodó felnőtté válik ezáltal és hogy majd a párkapcsolatában gond lesz emiatt, ezért szeretnék változtatni az ő érdekében.

Ha valamit nagyon a fejébe vesz, nem tágít, meggyőzhetetlen. Pl. itt volt/van ez a koronavírus. Sok az idős a családban, sokat beszélgettünk róla itthon, amibe ő is mindig beleszól, megvétóz minket képtelenségekkel és mikor próbáljuk neki megmagyarázni, akkor végighallgat és ennyi, de utána tovább mondja a magáét, mintha nem is hallgatna ránk egyáltalán. Vagy ruhavásárlásnál is ez van stb.

Más álláspontjához abszolút nem simul, pl. mondtam neki az előbb, hogy egyen a pörkölthöz egy bizonyos tésztát, kijelenti, hogy nem, mert nem illik hozzá. Mondom dehogynem. Ekkora peckesen közli hogy "nem illik mert én azt mondtam, én döntöm el, nekem mi illik". Félek, hogy ebből egyre nagyobb kivagyiság lesz, mit tegyek? Mit tehetünk?

Egyéb gond nincs vele, szerencsére jól tanul, nem rosszalkodik és okos lány, csak tényleg félek, hogy ezzel később mi lesz a párkapcsolataiban, ahol kompromisszum kell talán még nem késő változtatni.


2020. jún. 26. 16:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
45%
Valószínű ezt látta az anyjától. Ez a minta rögzült bele.
2020. jún. 26. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
85%

Én két dolgot tennék, párhuzamosan: egyrészt hagynám, hadd "égesse meg" magát pár döntését követően, e.g. ha ő köti az ebet a karóhoz valmilyen kérdésben (és én tudom, hogy nem jól gondolja), akkor hagynám, hadd csinálja. Ha egy párszor a saját bőrén megtapasztalja hogy nem mindentudó akkor sokkal fogékonyabb lesz arra az igazságra hogy okos ember más kárán tanul, a buta a sajátján, a hülye semmiből:)


A másik ami talán ennél fontosabb hogy ha mondok neki valamit (pl. milyen tésztát egyen a pörkölthöz) akkor elmagyarázom, hogy miért mondom. Így rájön egy idő után hogy attól még hogy ő nem érti hogy én valamit miért kérek nyugodtan csinálhatja mert okkal kérem, még akkor is ha a pillanat hevében nem tudok róla kiselőadást tartani.


Olyan dolokat meg nem kell kérni tőle, amikről te se tudod megmagyarázni, hogy igazából miért kéred. Ezt a tésztásat pl. konkrétan nem értem, hogy miért nem választhatja ki, hogy ő milyennel szereti. Ha meg az a helyzet hogy egy bizonyos fajta tésztát már megfőztél, és lehetne enni, ő meg egy másikra mutogat a fiókban, akkor azt kell neki mondani hogy csillagom ezt már megfőztem, most ebből eszünk, majd legközelebb csinálok olyat, ha azt jobban szereted.

2020. jún. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Nem ezt látja, akkor nem zavarna. Itthon mindig minden meg van beszélve és a bátyja sem viselkedik így...
2020. jún. 26. 16:44
 4/16 anonim ***** válasza:
90%
Vannak dolgok amikben dönthet, pl. hogy milyen tésztát kér, legközelebb kérdezd meg milyet szeretne. Ha kis dolgokban dönthet nem lesz ilyen frusztrált.
2020. jún. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
87%
Miért a párkapcsolatától félsz? Irtó messze van még és addig még rengeteget változhat, hisz az élet a legnagyobb tanítómester. Barátai vannak, barátnői, elfogadják őt az iskolában? Ha igen, akkor nincs miért aggódni. Szerintem bőven elegendő, ha elmondod, hogy a pörköltet ilyen vagy amolyan tésztával szokás enni, de ha ő krumpligombóccal akarja, akkor egye nyugodtan azzal. Szót fogad neked különben vagy csak az álláspontjához ragaszkodik mindig? Meghallgatja a véleményedet? Lehet, hogy te vagy túl erős kezű és ezzel próbálja ellensúlyozni?
2020. jún. 26. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
74%

Mondjuk ha ráhagyják, persze, hogy ilyen lesz... Ha nem tetszik édes lányom a tészta a pörkölthöz, akkor nem eszel és jó napot. Tudod mikor hagynám, hogy zsarnokoskodjon a gyerekem...

Természetesen vannak dolgok, amiben simán lehet egy gyereknek döntésjoga, van két nadrág és ő mondjuk a jobb oldalit szeretné aznap felvenni, nem a bal oldalit, akkor húzza fel a jobb oldalit. Vagy ha neki a piros felsőt van kedve felhúzni, nem a rózsaszínt, akkor húzza fel a pirosat. Ha van leves és második, de ő csak másodikat akar enni, akkor egyen másodikat.

Meg nehogy már egy 8 éves jobban tudja, hogy egy járványhelyzetbe mi van, mit szabad és mit nem...jó lenne idejében megfogni azt a kislányt és akkor nem lesz ilyen zsarnok.

2020. jún. 26. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
10%
Testi fenyítés.
2020. jún. 26. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
37%
Valószínűleg túl sok minden volt/van ráhagyva, hogy kerüljétek vele a konfliktust. A tésztás esetben te mit csináltál a kijelentése után? Van egy olyan érzésem, hogy szépen nekiálltál kifőzni a másikat. Na, ezt nem szabad! 6-ossal értek egyet, teljes mértékben.
2020. jún. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Nem csináltam, kenyérrel ette.
2020. jún. 26. 18:53
 10/16 anonim ***** válasza:
70%
Szerintem nem az volt, hogy odatette az ételt és hozzá sem nyúlt. Hanem a gyereknek csak a pörkölthöz volt kedve, a tésztához meg nem, mert úgy gondolta, az nem passzol hozzá. Az ő izlése szerint. Már miért ne lehetne saját ízlése egy ekkora gyereknek? Mi sem eszünk meg mindig mindent a menzán. Ha valamit nem akar enni, ne egye meg, ételt nem erőltetünk gyerekre, mert az nagyon rosszul is elsülhet.
2020. jún. 26. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!