Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Autisztikus/aspergeres gyermek...

Autisztikus/aspergeres gyermeket nevelő szülők! Viselkedési problémákkal kapcsolatban tudnátok tanácsot adni?

Figyelt kérdés

5 éves kislányommal már régóta vannak problémák (kényszeres tünetek és szociális problémák), és nemrégiben derült ki, hogy pervazív zavar. Nemsokára megyünk a Vadaskertbe bennfekvéses kivizsgálásra, pszichiáter tanácsára. Viszont most napról napra romlik a viselkedése, és semmilyen eszközünk nincs, az óvónők is tanácstalanok. Tudja, hogy amit csinál, az rossz, de másodpercek alatt cselekszik, gondolkodás nélkül (tehát pl. megrongál dolgokat, bántja a társait, nekimegy az óvónőknek). Fegyelmezésre, szidásra, büntetésre nagyon rosszul reagál, iszonyú hisztirohamokat vált ki belőle. Az óvónők már inkább mindent ráhagynak inkább. Egyébként nagyon értelmes, IQ-ja magas, kommunikatív, mindent megért, mindent meg lehet vele beszélni. Én itthon kompromisszumokra törekszem, de erre az oviban huszonvalahány gyerek között, szoros napirenddel nincs lehetőség sajnos és a legtöbb gond ott van vele. Az iskolakezdéstől rettegek. :(

Pszichológushoz járunk, de egyelőre nem sokat segít, és mondta is a pszichológus, hogy csodát ne várjunk, mert mindig lesznek problémák. Tudnátok konkrét tanácsokat adni?


2012. febr. 1. 12:43
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
82%

Nekünk is szociális problémák vannak, (ennyire nem súlyos), s 1 évig jártunk pszichológushoz. Hát, nem sokat segített. Mi a BHRG alapítványnál kötöttünk ki, megérte.

Mi még várunk a vadaskerti vizsgálattal, mert 4 hónap alatt, mióta járunk az alapítványhoz, javult a helyzet.Neurológusnál voltatok? Állítólag a táplálékkiegészítőknek is nagy hatása van.

+ ami hasznos, minden este levendulaolajos olajjal masszírozom a gyereket (persze utálja, de kompromisszumot kötöttünk), azóta nyugodtak az éjszakái:-)))

2012. febr. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Nekünk muszáj elindítani a vizsgálatot, mert szakértő bizottsághoz kell mennünk az SNI-s státusz miatt.

Én fejlesztőt most keresek, igazában csak olyan "praktikákra" gondoltam, ami valakinek már bevált, és át tudom adni az óvónőknek is, mert szegények nagyon ki vannak bukva, hogy semmi eszközük nincs a gyerekhez...

És hát nekünk sincs. :(

2012. febr. 1. 16:38
 3/41 anonim ***** válasza:
19%
Biztos, hogy autisztikus? Nem csak szemtelen?
2012. febr. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 A kérdező kommentje:

Imádom az ilyen válaszokat. Mint írtam, a gyereket látta már (több) pszichológus és pszichiáter is, nem én találtam ki magunknak egy diagnózist. Ezen kívül nem csak viselkedési problémák vannak, hanem kényszeres is. Ezt most nem részletezném, mert fél éjszaka nem aludtam emiatt a kényszeressége miatt.

Aki szerint meg csak címkéket húznak a problémás gyerekekre, annak javaslom, töltsön már el EGYETLEN napot egy ilyen gyerkőccel! Félreértés ne essék, imádom, de iszonyúan fáradt vagyok. :(

És még egy dolog: ha huszonvalahány éve dolgozó óvónők azt mondják, hogy semmilyen eszközük nincs a gyerekhez - pedig nyilván volt már dolguk pár szemtelen gyerekkel - akkor talán nem olyan egyszerű a dolog, hogy egyetlen legyintéssel el lehessen intézni.

Azért kíváncsi lennék, mit javasolnál számunkra, mikor minden hagyományos nevelési eszköz (szidás, fenyegetés, büntetés, dicséret, jutalmazás, megbeszélés) kudarcot vallott. Verni nem fogom.

2012. febr. 2. 10:53
 5/41 A kérdező kommentje:

Amúgy bocs a kifakadásért, de nem véletlenül kértem, hogy kifejezetten hasonló problémával küzdő szülők válaszoljanak (ezek szerint nincs olyan sok itt), mert aki nem nevelt ilyen gyermeket, nem fogja érteni.

Az autista/autisztikus gyerekek ugyanis nem értik az emberi viselkedési szabályokat. Látják, mit csinál a másik, de nem tudják értelmezni, hogy miért csinálja, vagy tudják értelmezni, de nem tudják, hogy mi a helyes válaszreakció. Van, hogy napokkal később jönnek rá, hogy mit kellett volna adott szituációban tenniük (ezt felnőtt autisztikusoktól hallottam, akik már ismerik magukat és el tudják mondani, hogyan élik meg).

Ezért az autista/autisztikus irracionálisan reagál bizonyos helyzetekben. Csak a legsúlyosabb problémákat írtam le, de van olyan is, amikor NEM agresszióból "molesztál" gyerekeket, hanem pl. simogatja őket, vagy az ölükbe ül. Az óvodás gyerekek pedig ezzel sem nagyon tudnak ugye mit kezdeni. Ahogy a gyerekem sem tud velük mit kezdeni.

A nap nagy részében egyedül játszik a csoportban. Egyszerre maximum egy gyereket tud elviselni, de azt sem túl sokáig. Szóval a dolog eléggé összetett...


Én most egy dologgal próbálkozom: hogy konkrétan "betanítom" neki azt, hogy milyen szituációban pontosan hogyan kell viselkedni (ezt szokták alkalmazni ilyen gyerekeknél), csak a lehetséges szituációk számát tekintve ez évekig tarthat, és addigra már új helyzetekbe kerül az iskolában. A pszichiáter szerint mindig lesznek gondjaink, ez nem betegség, hanem állapot - tehát fejleszthető, de nem gyógyítható!

2012. febr. 2. 11:01
 6/41 anonim ***** válasza:
87%

első vagyok.


Igen, a 2. kérdés ismerős....

Az a baj ezekkel a gyerekekkel, hogy az idegrendszere nem ok. Ezt pedig pszichológus, ha meg szakad, akkor sem tudja megoldadni. Azért írtam a BHRG-t, mert ott idegrendszert érintő tornát írnak.


A büntetés: ezeknél a gyereknél olaj a tűzre. Nálunk a módszer: trambulin: 100-200, volt, hogy 400 ugrálás.

2012. febr. 2. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 A kérdező kommentje:
Utolsó: köszi! Trambulinunk van, de bent sajnos nem fér el, így csak tavasztól őszig tudjuk használni. :( És akkor sem mindig érdekli - de ha azt mondod, hogy a tudatos használata segít, akkor így fogunk tenni!!!
2012. febr. 2. 11:27
 8/41 A kérdező kommentje:

Egyébként a büntetéssel kapcsolatban még annyit, hogy a tiltás, fenyegetés, büntetés valóban olaj a tűzre. Nem csak azt tapasztalom, hogy iszonyatos hisztit vált ki (de olyat, hogy nem kap levegőt a gyerek), hanem emellett félelmet vált ki belőle - tehát napokkal később elkezdi emlegetni a büntetést vagy fenyegetést, és egyik pillanatról a másikra sírva fakad. Teljesen beleéli magát, felnagyítja, szorongani kezd tőle.

A férjem kezdte el mondogatni, hogy eddig a könnyebb ellenállás felé haladtunk, és mostantól fogjuk szigorúbban a gyereket. Megpróbáltuk. Azóta csak romlott az általános állapota. Eddig pl. az éjszakák nyugodtak voltak, de most már éjszaka is felriad, és órákig hisztizik valamin, vagy kiabál, sír félelmében. Az oviban is mondták, hogy napról napra romlik az állapota, és sürgősen csináljunk valamit, ne várjuk meg a kivizsgálást se!

Egyébként bizonyos területeken olyan elmaradásai vannak, hogy nem lesz iskolaérett - bármilyen okos, és tud már olvasni, írni (magától tanult meg), nem mehet iskolába, ha a rajza 3 éves szinten van és a figyelme pillanatok alatt elkalandozik a feladatról. (Ha mellette ülünk, akkor viszont órákig képes feladatokat csinálni, mert kifejezetten szereti, ő kéri, hogy még csináljunk!)

2012. febr. 2. 11:49
 9/41 anonim ***** válasza:
70%

ja, mi szeptemberben kezdtük el a nagy szigorúságot. 3 nap múlva dadogott a gyerek,...

azért is írtam lefekvés előtt a levendulaolajos masszázst, mert az éjszakáit lenyugtatta.

A tramnbulin meg az energiáit vezeti le, és a mozgás is baromi jó hatással van rájuk.(mondta a gyógypedagógus, hogy hormonok szabadulnak fel) + azért a 400 ugrálás, azért komoly következmény is. Ém visszatartom a gyereket az isitől, most megyünk a nevtanba, mert csak így lehet visszatartani, remélem 1 év alatt sokat fejlődik

2012. febr. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
82%

Sajnos "normál" óvónőnek sohasem lesz eszköze az ilyen gyerekhez. el kell keserítselek. Nagy labda van? Olyan amin ugrálhat? jártatok neurológusnál?

Milyen fejlesztéseket csináltok? valamilyen torna?


Tudom milyen nehéz neked... bár az én fiam nem autisztikus...

2012. febr. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!