Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Válogatós gyerekek anyukái,...

Válogatós gyerekek anyukái, milyen módszerrel lehet kinevelni a gyerekből, hogy ne undorodjon az ételektől és ne válogasson?

Figyelt kérdés
A 6 és fél éves kislányom igazi kis anyaszomorító viselkedéssel eszik az asztalnál.Turkálja az ételt,megjegyzéseket tesz rá,ha olyan akad a szájába visszaköpi ,bele a tányérjába.Ugye elv,hogy gyereket nem ütünk meg,de szavakkal büntetésekkel mit sem érünk.Verni nem szoktuk,de sokszor már megkérdőjelezem,ezt a teóriát.Ma este a vacsoránál is ez történt,hogy kiköpte az ételt.Elvettem tőle a vacsoráját,esti mese megvonással ágyba parancsoltam,de nem tudom ér-e egyáltalán valamit ezek a büntetések,mert évek óta probléma van a gyerekkel étkezés ügyileg.Nyamnyog,lassan is eszik,sokszor kell rászólni,hogy az evésre figyeljen,mert játszik,vagy dúdolgat.Folyamatosan rá van szólva,nevelve van,de egyszerűen olyan mintha nem tudná megtanulni,hogyan kell az asztalnál helyesen viselkedni.Sajnos lehet az iskolában tanulja el ezeket a finnyázgatásokat az ételre a többi gyerektől ,de jó volna valami okos módszer amivel kinevelhetném belőle ezt.A másik ami miatt még jobban el vagyok keseredve,hogy amiért ilyen a gyerek,elég sokat veszekszünk már a férjemmel.A párom engem hibáztat,hogy bén túl jó szívű vagyok,és ha nem lennék az elveim mellett,már rég le kellett volna keverni egy két pofont a gyereknek.Sajnálom,hogy ilyen a kislányunk,mert a meghitt családi vacsorák,vagy ebédek ilyen szomorú történetté alakulnak.A gyerek sír,apa dühös,én meg letargiába kerülök.
2016. márc. 5. 23:00
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
56%

Úgy,hogy nem kap mást!

Ennyi.

2016. márc. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
85%

El kell különíteni, hogy mi az, amit tényleg nem szeret. A legtöbb felnőttnek is van néhány "boáá" típusú étele, amit soha nem enne meg. Nálam ilyen az articsóka, rukkola, édesvízi halak, nyúlhús.


Ha ilyen van, akkor olyat nem kell adni neki. A többinél pedig egyszerűen egy normális időkorlátot adni az étkezésre. Vedd alapul, hogy ti kényelmesen, nem kapkodva mennyi idő alatt végeztek (mérd le). Ahogy ez letelt, vedd el előle a tányért, akkor ő is végzett.

A kiköpésnél pedig használjon szalvétát és dobja ki a kukába.


Tehát a lényeg, hogy ha van 5-6 ételtípus, amit nem szeret, akkor az érdemes tiszteletben tartani és nem adni neki. A lassú evésnél pedig egyszerűen az idő leteltével összepakolni. Ha éhes marad, a legközelebbi étkezésnél többet és gyorsabban fog enni. Azonnali csodát ne várj, de pár hét alatt rá fog jönni, hogy kénytelen alkalmazkodni a feltételekhez.


Ha semmi nem segít, akkor gasztro kivizsgálásra elvinném, lehet, hogy szervi panasza van, ami miatt nehézkes az étkezés neki. Nyelőcsőszűkület, reflux, stb. Vizsgálják ki, zárják ki a szervi problémákat.

Nagy hűhót ne csapjatok az étkezés körül, ne erőltessétek, ne büntessétek fizikai erőszakkal, mert az jó esetben felnőttkori étkezési zavarhoz fog vezetni.

2016. márc. 5. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 A kérdező kommentje:
Az a nagy probléma,hogy ő csak 5-6 féle ételt hajlandó megenni.spagetti,sült krumpli,rántott hús,virsli,palacsinta az is kakaós,sült hús. Nem akar almát,vagy zöldséget enni.Szinte semmiféle főzeléket nem hajlandó megenni,se borsó ,se bab.Egyedül a paradicsom leves amit megeszik.Változatosan kellene étkeznie,de így nem lehet.Szervi baja nincs,mert most voltunk dokinál is.
2016. márc. 5. 23:19
 4/40 anonim ***** válasza:
96%

Nálunk egy módszer nagyon jól bevált: nem csinálunk az evésből nagy ügyet. A gyerekek elé rakom az ételt, ha esznek, akkor esznek, ha meg nem, akkor nem. Sőt, ha azt mondja valamelyik, hogy "én ezt nem szeretem" "nem kérem", akkor csak annyit mondok, hogy akkor ott hagyod, és igyekszem nem is ránézni. De mindig van olyan étel is a tányérján, amiben biztos vagyok, hogy szereti. Aztán ha tényleg nem eszik, akkor majd eszik a következő alkalommal. Az evés időtartamát igyekszem nem szabályozni, ha épp ráérünk, de mikor oviba megyünk reggel, előfordul hogy valamelyik gyerek lemarad a reggeliről, mert játszik evés helyett.

Nálatok elmondásod alapján már tiszta stressz az egész. Büntetés? Apa dühös, Te meg bosszankodsz? Legszívesebben lekevernél Neki két pofont? Te jóízűen ennél úgy, hogy közben folyamatosan veszekednek Veled, hogy hogy egyél? Fölösleges mindenért rászólni, elég csak a legalapabb dolgokért, pl. hogy ne dobálja az ételt meg ne hadonásszon késsel.

2016. márc. 5. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
80%

nem tudom, hogy emiatt-e, de nekem nagyon nagyon jó evő a gyerekem, nem válogat, nem panaszkodik, nincs vele gond. 6 éves.

én soha nem veszekedtem vele, nem büntettem étkezés miatt. ha valamit nagyon kért, akkor azt megkapta, pl. volt olyan, hogy 3 hétig minden nap brokkoli levest evett. én elkészítettem, megunta, utána bármit megevett ;)


annyi engedmény van nálunk, hogy ha nem ízlik az étel, akkor kaphat szendvicset.


én étkezészavaros voltam (vagyok), szüleim büntettek, ütöttek ha nem ettem és rendszeresen az asztalnál töltöttem a hétvégéket mert nem állhattam fel míg nem ettem meg... mai napig küzdök azzal, hogy tudjak enni, úgyhogy gyerekemnél én nem voltam hajlandó semmit tenni ez ügyben. egyszerűen fiziológiai szükséglet, ráadásul a gyerek szervezete még okos, amit kíván, arra van szüksége, nem szabad ezeket elnyomni, nem szabad megszabni mit szeressen.

azt meg mondjuk végképp nem értem, hogy ha megütöd akkor mi fog változni? max annyi, hogy megeszi, mert fél tőled, majd kikéretzkedik pisilni kamuból ahol kiköpi esetleg kihányja az ételt. én ezt csináltam 6-7-8 éves koromban :(

2016. márc. 5. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
90%

Tedd elé azt, ami az aktuális étel. Ne cseszegessétek, ne csináljatok semmit (maximum akkor szóljatok rá, ha az asztalon keni szét). 20-30 perc után - ennyi elég egy étkezés befejezéséhez, a lehető legtermészetesebb módon szedd le az asztalt, vagy vond be őt is. Pakoljon be a mosogatógépbe vagy a mosogatóba, csak előtte kotorja ki az ételmaradékot a kukába.



Nekem az volt a gyerekkori heppem, hogy keveset ettem. Egyetlen szabály volt: merjél keveset, ha még kérsz, akkor merjél újra csak. Ha mégis meghagytam, akkor vagy visszaborították, vagy apám szó nélkül megette a maradékomat.


Anyámat is sokat verték, piszkálták az evés miatt, ezért megfogadta, hogy ő nem tesz ilyet. CSontsovány gyerek voltam (bár inkább alkati kérdés volt), de a véreredményem jó volt, így nem problémáztak rajta.

A halat akkor se szerettem, így ha mégis azt ettek, abban az esetben nekem külön főztek.

2016. márc. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
85%

Nálunk rémálom volt az evés...tudom ,h nem szép becsapni a gyereket ,de nem evett gyümölcsöt. Ilyenkor banánt és epret összeturmixolok ,és azt mondom fagyi...megeszi.

Lehet ha kevesebbet szólná rá ,és szerintem azzal h ekkora problémát csinálsz belőle ,eléri a célját...Többet foglalkozol vele. Ez egy kicsit komplex dolog ,nem mindig az evésről szól.

2016. márc. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
91%

Nem hat éves, hanem kettő, de neki új dilije, hogy két kanál után felugrik és indul játszani. Egy darabig rohangáltunk utána a kajával, aztán rájöttem, hogy így mi vagyunk a szerszám rossz végén.


Ha feláll az asztalától, akkor megkérdezem, hogy "befejezted?". Néha észbe kap és eszik még. Ha elmegy, akkor a kaja is eltűnik. Megesszük mi, amikor nem látja. Ehhez tartom is magam, mert nincs kaja közben elmászkálás. Nagy balhét nem csinálunk belőle, de következő étkezésig nincs más. A rákövetkező étkezéseknél kicsit együttműködőbb. Gondolom addigra már éhes lesz.

Három-négy óra "éhezést" kibír, így nagy ügyet nem csinálunk belőle.

2016. márc. 5. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 A kérdező kommentje:
Ő már nem ovis hanem iskolás,ahol van egy megszabott idő ami idő alatt meg kell enni az ételt.Én nem várhatok rá ameddig egy pár kanál levest fél órán keresztül eszik meg.Egyébként is nagyon kis adagokat teszünk elé.A kis törpe uszkárunk többet eszik nála amúgy.Amúgy sosem volt belé tömve semmi.A kiköpködés azért történik,mert nem figyel oda az evésre,és esetleg olyan kerül a szájába amit nem szeret,na akkor fogja és beleköpi a tányérjába.Persze rafinált szándékkal,mert tudja,hogy amibe már beleköpött azt elvesszük elle ,és akkor már nem kell megennie.Sajnos a lányunk nem szeret enni.Édességből is válogat,azt se mindent szeret.Nagon nehéz így főzni,és kitalálni mit tegyen az ember elé.Régebben én imádtam sütni-főzni,de manapság már felhagyott ez a lendület,mert mikor a kislányom finnyáskodó arcát látom a főztömre elszomorodom.Ő rajta kívűl eddig mindenki dícsérte,hogy finoman főzök,és nem értem neki miért nem ízlik.
2016. márc. 5. 23:54
 10/40 anonim ***** válasza:
91%
Ha örökké nyaggatod, előre ideges már az evés gondolatától is, az nem visz előbbre. Tudom, milyen idegesítő egy válogatós, finnyáskodó gyerek, nálunk is ilyen volt az egyik. Ezért tök fölösleges a férjeddel veszekedni, főzz neki olyat, amit szeret, és kész. 6 évesen már kicsit bevonhatod (hétvégén pl.) a főzésbe, persze játékosan, ha részt vesz a folyamatban, hátha hajlandó enni a végtermékből is. Tépkedhet pl salátalevélből formákat, vághat paradicsomból vagy uborkából alakokat, abból készíthet magának a segítségeddel egy kis salátát, vagy megeszi a hússal. A spagettiszószba csempészhetsz zöldséget pürésítve, észre se fogja venni. Egyébként a világon semmi baja nem lesz, ha csak 5-6 félét eszik, a gyümölcsöt adhatod neki shake vagy smoothie formájában is, kevés gyerek nem fogadja el, pláne, ha ő készítheti (felügyelettel persze.) Ki fogja nőni, ahogy az enyém is, de erőszakoskodni vele, örökké piszkálni, büntetni az ízlése miatt nem szabad, meg fogja gyűlölni a családi étkezéseket. Arra tanítsd meg, hogy ha ki akar köpni valamit, akkor menjen el az asztaltól, vagy legalább szalvétába tegye, terítsétek együtt az asztalt, mondd el, mi mire való.
2016. márc. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!