Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mikor számít egy gyerek...

Mikor számít egy gyerek speciális nevelési igényűnek?

Figyelt kérdés
Van egy ötéves kislányom. Az óvónők, a pszichológus szerint is értelmileg teljesen egészségesen fejlődik,érzelmileg is rendben van, kötődik a családjához, barátaihoz, az idő nagyrészében tündéri, vidám itthon és az oviban is, viszont súlyos indulat kezelési problémái vannak. A legkisebb frusztrációra is- például nem kaphat most azonnal csokit; vagy fel kell öltöznie, pedig ő épp nem szeretne- nekiáll üvöltözni, olyan hangosan dühöngeni, hogy a szomszéd már átszólt. Egyszerűen nem ismer nemet, akár szépen, szelíden, akár határozottan rászól az ember, fittyet hány az autoritásra, és addig ordibál, míg nemcsak a környezetét, de saját magát is teljesen kimeríti idegileg. Aztán ha elmúlik a frusztráció, mintha mi sem történt volna, mosolyogva, csendben tovább játszik. Mintha két külön ember lakna benne. Mi meg teljesen le vagyunk amortizálva. Már jó ideje jelen van nála enyhébb formában ez a probléma, tavaly voltam vele pszichológusnál, de akkor még nem volt ennyire extrém a dolog, a dokinéni meg is mondta őszintén, nem tudja, mi lehet az oka, szerinte rendben van a gyerek, csakhogy az utóbbi egy-két hónapban súlyosbodott a helyzet. A szimpla hisztiből konkrét dühöngés lett -minél idősebb, annál komolyabb erővel tudja csinálni a dolgot-, sajnos néha már dühében el is hajít dolgokat, vagy rámcsap, akár nyilvános helyen is, és a gyereknek, aki már betűket, számokat ír, és egyre komplexebb dolgokat felfog a világból, szemmel láthatólag nem jut el a tudatáig sem az, hogy ezzel a viselkedéssel nem ér el semmit, sem az, hogy ezzel mennyire megbántja az embereket maga körül, és mivel sajnos egy ideje az oviban is csinálja, el fogja idegeníteni vele a társait. Még az életben nem talákoztam olyannal, hogy egy kisgyerek egyik percben még tombol, lökdös, a másikban meg odabújik hozzám, és közli, hogy mennyire szeret. Most megyünk vissza a nevelési tanácsadóba (a nyáriszünet után), mert ez így nem mehet tovább, de nekem két nagy félelmem van. Az egyik, hogy ha ezt továbbra is csinálja közösségben -az óvónő is kimerült, néha többször is megakasztja a munkát egy nap, mert le kell állni megnyugtatni-, SNI gyereknek minősíthetik. Pedig a nap nagyrészében azért kooperatív, nem arról van szó, hogy az egész nap kizárólag fegyelmezéssel megy el. Egy ismerősöm mesélte, hogy az ő ovis csoportjukból egy konkrétan közveszélyes kisfiút kellett kiemelni és speciális csoportba rakni, mert egész nap folyamatosan bántalmazta a társait, volt, hogy ceruzával ment neki a másik nyakának. Ha az én lányomat berakják ilyen gyerekek közé, azzal gyakorlatilag tönreteszik. Vannak arra valamilyen irányelvek, mikortól számít egy gyerek SNI-nek, vagy azt a szakember csak a konkrét esetet megvizsgálva tudja megmondani? Illetve nem tudom, hogyan tud a pszichológus majd belelátni az eset valódi mélységébe, mert ha egy kedves néni beviszi magával egy szobába új játékok közé, és szépen játszik vele, azt imádni fogja, és példásan fog viselkedni. Tavaly is nagyon szeretett menni terápiára, és végig csupa mosoly volt. Szerintem le fogom videozni, mikor éppen hisztériázik, akkor meg tudom mutatni az orvosnak.

#problémás gyerek #SNI gyerek #magatartás_probléma #speciális nevelési igényű gyerek
2016. júl. 7. 12:50
 1/9 anonim ***** válasza:

SNI azt jelenti, hogy sajátos nevelési igényű.

szakértői bizottság állapítja meg, a nevtan maximum kérhet, hogy menjetek bizottsághoz.


nagyon sok betegség, állapot van amitől SNI-s lesz egy gyerek, a siketektől kezdve egészen az enyhe autizmusig...


egyébként a nevtanban pszichológusok vannak, a te gyerekedet meg pszichiáternek kéne megvizsgálni, ez már oda tartozik. neten meg tudod nézni hol van a területetekhez tartozó, Bp-en pl. kórházban rendelnek (Heim Pál, Bethesda)

2016. júl. 7. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Van neki egész konkrét definíciója:

[link]

A másik pedig... bízz a pszichológusban. Attól, hogy ott mosolygós, példásan viselkedik, még egyáltalán nem biztos (sőt), hogy a szakember (ha igazán jó szakember) nem látja, találja meg az okát a viselkedésének. Ezzel csak engem (egy laikust) tudna "átverni", én biztos azt mondanám neked, hogy "dehát olyan szépen viselkedik", de egy pszichológus ezt tanulta sok-sok évig, hogy meglássa a jeleket, az adott reakciókból olvasson. :)

Ne aggódj, szerintem a pszichológus rengeteget fog segíteni, lehet, hogy csak minimális idegrendszeri éretlenség, részképesség-zavar, nem is akarok több tippet felsorolni, mert én nem vagyok szakember. Biztos nincs nagy gond, hisz mint mondod, szépen fejlődik, okos, értelmes kislány.

2016. júl. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
57%
A sajátos nevelési igénynek ezer meg egy fajtája van. Attól még, hogy vki SNI-s, járhat ugyanabba a közösségbe, mint a többi 'egészséges' gyerek. Osztogatják beszédhibára, autizmusra, meg ezer másra is. Mindegyik más. És igen, csak a végén fogod megtudni, mennyire 'súlyos' a te kislányod esete. Sajnos nem tudom megmondani, mi lehet vele, de ahogy ti is érzitek, ez nem normális dolog. A nevelési tanácsadó azért van, hogy segítsen, pontosan fel tudják mérni, mire van szüksége a lányodnak, és nem fogják elmebetegek (már elnézést) közé rakni. Ismertem olyan kisfiút (az én osztályomba járt anno), akinek időnként voltak dührohamai. Nekienyhe nyugtatót adott anyuka reggel, és így kezelhető volt egész nap az iskolában. Egy idő után pedig vhogy kezdte elhagyni a dolgot, megpróbálták elvennia a gyógyszert tőle, és még hetekig szépen teljesített az iskolában, de utána sajnos megint szednie kellett, mert nem bírt magával. Nem tudom, mi lett a vége, mert akkor már nem dolgoztam ott, de biztosan a te lányod is kezelhető.
2016. júl. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
29%

Kiráz a hideg az ilyen kérdésektől.

"Az egyik, hogy ha ezt továbbra is csinálja közösségben -az óvónő is kimerült, néha többször is megakasztja a munkát egy nap, mert le kell állni megnyugtatni-,"

Ez a dolga, törődjön bele. Ha nem bír a gyerekekkel, akkor menjen hentesnek.


"SNI gyereknek minősíthetik."

Magatartás zavaros gyereket maximum BTN-esnek fogják, az nem egyenlő az SNI-vel. És nem minősítik! Az a te fejedben van, hogy valakit SNI-s gyereknek minősítenek! AZ összes SNI-s gyereket nevelő anya nevében kikérjük ezt magunknak te tapló!


"Pedig a nap nagyrészében azért kooperatív, nem arról van szó, hogy az egész nap kizárólag fegyelmezéssel megy el."

Tehát csak nevelés hiánya van és az óvónő alkalmatlansága.


"Egy ismerősöm mesélte, hogy az ő ovis csoportjukból egy konkrétan közveszélyes kisfiút kellett kiemelni és speciális csoportba rakni, mert egész nap folyamatosan bántalmazta a társait, volt, hogy ceruzával ment neki a másik nyakának."

Ő valszeg pszichiátriai eset volt, ezt a vak is látja, csak a hülye nem érti meg.


"Ha az én lányomat berakják ilyen gyerekek közé, azzal gyakorlatilag tönreteszik"

Mivel? Nincs is már külön SNI-s csoport! Mert integráció van!!! Speckó ovi meg alig, azt pedig nem érdemlitek ki, ne aggódj!

2016. júl. 7. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Valóban, ez nem SNI, hanem BTMN lesz- Beilleszkedesi, Tanulási, Magatartási Nevelési zavar. Ez csak egy "cimke", ami arra jó, hogy a pedagógust figyelmeztesse, a gyerek az átlagtól eltero, tehát lehet hogy az ülj le Pistike nála nem fog működni. Nem teszik be a gyereket ilyen külön csoportba, meg is bolondnak tőle a nevelő, ha 2-3 BTMNes gyereknél többel kellene egyszerre foglalkoznia, hiszen eleve a törvény szerint egy ilyen címkés gyerek 2nek számít.
2016. júl. 7. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Akkor számít SNI-nek, ha a szakértői bizottság úgy ítéli meg. :)

Első körben a Nevelési tanácsadóba mentek, ott maximum BTM-et kaphat, vagy továbbküldenek a szakértőibe.

A szakemberek egyénileg döntik el.

Ilyen jellegű viselkedési problémákkal nem szokták "kiemelni" a gyerekeket, a többiekkel együtt vannak. Ha SNI-sek, akkor kapnak speciális foglalkozást az oviban, suliban. Ahhoz már nagyon súlyos viselkedési probléma kell, hogy valaki ne járhasson normál közösségbe. (Veszélyt jelent a társaira és önmagára.)

Szerintem egyébként jó ötlet a videó is, bízz a szakemberben, persze, de az ő munkáját is segíted vele.

2016. júl. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük ezt egy kicsit rendbe: a BTMN a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség, az SNI pedig egy zavar, a fejlődés valamelyik területén. Egyik sem diagnózis, csak egy ellátási forma, mindkettőbe több problématípus tartozhat. A BTMN az enyhébb, míg az SNI a komolyabb problémákat jelzi, tehát attól, hogy a BTMN nevében bent van a "magatartás", még nem jelenti azt, hogy a az SNI gyerekek között nincs magatartászavaros, csak az már egy súlyosabb fokozat.

Amennyiben a szakértői bizottságtól kérsz segítséget, első körben a területi szakértőibe mehettek(ez a Nevtan), és ha súlyosnak ítélik a helyzetet, ők küldik a megyei bizottsághoz. Egy óvodáskorú gyermeket ilyen problémákkal csak akkor szokás kiemelni a csoportból, ha ön- és közveszélyes a viselkedése, sajnos a szülőnek ilyenkor nehéz, de be kell látni, hogy vannak mások is a csoportban, és rájuk is tekintettel kell lenni. (Én a helyedben ettől azért nem tartanék, nem az szokott lenni az első intézkedés, hogy minden terápia nélkül egyszerűen kiragadják a gyereket a megszokott csoportjából.) De ha nem akarsz papírt a gyerekednek, korábban már javasolták, hogy vidd el a legközelebbi gyermekpszichiátriára, ez nem tartozik az oktatási rendszerbe, így nem küldenek papírt az óvodának sem, bár innen, ha nem látják túl súlyosnak, előbb elküldenek.

A szakember pontosan érteni fogja, hogy miről beszélsz, mikor azt mondod, hogy otthon másképpen viselkedik. Hasonló helyen dolgozom, minden harmadik szülő úgy érkezik, hogy "itt most viselkedni fog, de látná otthon". Érdemes hosszabban elbeszélgetni a pszichológussal, akár a gyerek nélkül is, hogy jobban átlássa a problémát. Esetleg érdemes lehet megkérdezni a pszichológust, hogy van-e lehetősége az óvodában megfigyelni a gyereket, ez szokott a leginformatívabb lenni.

2016. júl. 7. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen hasznos válaszaitokat!
2016. júl. 7. 21:51
 9/9 anonim ***** válasza:
Így igaz, ahogy előttem is írták, az sni-t nem osztogatják csak úgy. Viszont a btm "cimke", nem csak a pedagógusnak szól, a szülőnek is. Ez ilyen gyerekek is kapnak megfelelő fejlesztéseket, ha megfelelő intézménybe járnak. A fiamról már évekkel ezelőtt megállapították, hogy btm-es és azóta is jár fejlesztésekre.
2016. júl. 8. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!