Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van itt logopédus? Gyermekem...

Van itt logopédus? Gyermekem most 8-án töltötte a 3. életévét. Februárban kezdett el szavakat mondani!

Figyelt kérdés

Azóta is bővül folyamatosan szókincse! A hosszabb beszédre nem tud odafigyelni mióta volt egy olyan oviban ahol nem érezte jól magát, ott visszafelé is fejlődött, babanyelven beszélt újra!

Most új oviba jár, ahol sokkal jobban érzi magát, de nem tud a beszéde miatt a gyerekekhez közelíteni. Szavaiban sokszor keveri az ellentéteket. Pl. A kapcsold fel a villanyt=kikapcsolom villanyt. Igy kéri, hogy kapcsoljak villanyt. 3 ritkán 4 szavas mondatokat használ, és kevésszer találja el a helyes ragozast! Már mesél, mi történt az új oviba..Szóval nehezen, de élményeit megossza. Sokszor mondja ugyanúgy vmire azt amit én. Pl. Ha játszunk és sikerült neki vmi és véletlenül nem dicsérem meg ő mondja hogy: "ügyes vagy kisfiam"

Mesekönyveket mostanában lehet olvasni neki, megfigyeltem, hogy ott saját szavaival mondja el ami a képeken van. Hogyan tudnék segíteni neki? Kérdezni annyit kérdez, hogy hol van? Hogy kell? Melyiket válasszam. Vagy ha sír vki azt kérdezi tőlem,hogy mi baj van?



2016. dec. 12. 05:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan nem vagyok logopédus, de azért remélem, válaszolhatok. Bölcsiben dolgozom, és gyakorló anyuka is vagyok. Nálunk is van egy kisfiú, aki lassan betölti a 3-at, és nagyon nem lehet érteni, mit mond, legtöbbször artikulálatlanul motyog maga elé. Rengeteget kell vele mondókázni, énekelni, mesélni, így hét végére mindig nagyon sokat fejlődik, sajnos hétfőn mindig kezdhetjük előről...

Szóval csak annyit tudok tanácsolni, hogy halljon minél több élő szöveget(nem tv meséket), ritmusos mondókákat (pl Weöres Sándor versei), énekeket, és szerintem hamar utoléri majd a társait. Sok sikert!😊

2016. dec. 12. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Gyerekorvos, védőnő, óvónő nem tanácsolt valamit, hogy hová fordulhatsz (akár ingyen, akár magánban)? Ha nem is gondolom (bár én sem vagyok logopédus, csak hasonló cipőben járunk), hogy nagyon le lenne maradva, és mint írod, fejlődik, azért érdemes lenne élőben is megmutatni egy hozzáértőnek. A tornát/mozgást szokták egyébként javasolni ekkoráknak. Olyasmiket, mint a hinta+mondóka, a pörgés, a bukfenc, a futóbicikli, az úszás, a tánc, és bármi mondókázásra/éneklésre való mozgás vagy rajzolás (pl."csiga.biga...", "süss fel nap...") - ahol az egyensúly, a láb-kéz-agy-száj egyszerre működik. Persze mindez intenzívebb, ha elhordod valahová, de ha nincs rá lehetőség, az előbb felsoroltakkal lehet otthon próbálkozni, ártani biztos nem fog.
2016. dec. 12. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
23%

Szerintem ez teljesen rendben van... majd alakul. rengeteget kell mesélni, énekelni, mondókázni.

Van ismerős kislány, aki 3 évesen úgy került oviba, hogy egyáltalán nem beszélt. Kisfiam csoportjában (6éves, nagycsoportosok) van 3 kisfiú is, akinek szinte egyáltalán nem lehet érteni, hogy mit mondanak. most, utolsó évben foglalkozik velük logopédus... mindegyik alakul.

Ezzel szemben az én kisfiam 2 évesen összetett mondatokban, helyesen ragozva beszélt, DE pl a mai napig nem tud igazán felismerhetően rajzolni, pedig mindjárt iskolás.

Nem egyformán fejlődnek a gyerekek ;)

2016. dec. 12. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell egyformán fejlödniük,de a rajzhoz tehetség kell,a beszédhez nem. Ki mikor kezd elbe beszélni,az egyéni adottság. Nézesd meg orvossal,az nem árt.
2016. dec. 12. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
47%

jó, írhattam volna azt is a beszéd ellenpólusának, hogy 6 évesen még mindig nem tudja lökni magát a hintán... vagy ugyan 2 évesen már beszélt, de pl hasról hátra fordulni csak 10 hónaposan tanult meg...

tök mindegy. van, amelyik gyereknek ez megy előbb, van amelyiknek az. én azt gondolom, 3 évesen még nem kirívó probléma, ha nem beszél szépen, helyesen.

2016. dec. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Az nem kirívó, ha nem beszél három évesen "szépen, helyesen", de ha elolvastad a kérdést, itt minőségileg mások a problémák mint ami jellemző a három évesekre. Ráadásul nem egy-egy szó van, amit nem tud hibásan használ, hanem pl. az ellentéteket rendszeresen keveri, a szemszög váltás egyáltalán nem megy.

Hallásvizsgálat történt már? Javaslom az Edukidet, fizetős hely, de nem horror árakkal, és nincs várakozás. Ha vidékiek vagytok, akkor is gyermekaudiológiát keressetek!

Jelentkezzetek be a területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálathoz! Ott vizsgálat után eldöntik, hogy helyben kap-e foglalkozást a gyermek, vagy továbbküldik a Beszédvizsgáló Országos....bizottsághoz. Esetleg semmi különöset nem kell csinálni vele, csak adnak néhány tanácsot az otthoni foglalkozáshoz.

Utóbbit a leírtak alapján nem gondolom valószínűnek, de lehetséges, hogy mire sorra kerül a Szakszolgálatnál, felgyorsul a fejlődése. Bejelentkezni azért kell, mert ha mégsem következik be a kedvező fordulat, fontos lenne beavatkozni.

Addig pedig meséljetek képeskönyvekből (Boribon, Kippkopp, és bármi, ami érdekli). Ne felolvasást tarts, hanem a képeken mutogatva saját szavaiddal mondd a történetet, vagy nevezd meg a dolgokat. Még az"oldalanként egy jármű" jellegű könyveknél is próbálj mondatokat mondani."Nagy kereke van a markolónak. Homokot visz a teherautó."

Később kérdezgesd a gyerektől: Hol a markoló kereke? stb.

És nagyon jók a mondókák, énekek is. Lehet az ismétlődő tevékenységekhez saját rigmusokat kitalálni, és naponta ismételgetni.

"Felveszem a cipőmet, cipőmet, cipőmet,

Felveszem a cipőmet a lábamra."

És persze minden közös tevékenységet beszéddel kísérni, mindig azt megfogalmazva, amit csinál a gyerek, vagy te. "Előveszek egy tálat. Vizet engedek bele. Tele van, elég. Rakd bele a krumplit. Ügyes vagy, beleraktad. Most megmossuk. Úsznak a krumplik körbe-körbe.És már énekelhetitek is, hogy "kis krumpli fürdik fekete tóba..."

Nézd meg a Gyereketető és különösen a Logopédia mindenkinek blogokat. Mindkettő szakszerű, sok kitűnő ötlettel.

2016. dec. 12. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ajánlom a Szabó Borbála Mozdulj rá c könyvét


ebből olvasnak a pedagógusok is, sok mondóka van benne mozgásokkal egybefűzve, leírja mit kell csinálni. a beszéd is a mozgással ejlődik, a beszédritmusérzék is a mozgás ritmusával. a kettő nagyon összekapcsolódik.


pl mint babakorban a sétálunk, sétálunk, egy ksi dombra lecsücsülünk mondóka.


ilyeneket napi szinten kellene vele játszani, a gyermeknek tetszik is


az, hogy 1 sz első személyben fog beszélni, azt egy gyerek sem tudja rögtön megszólalás után, a nyelvtan egy hosszabb tanulási folyamat

2016. dec. 12. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
amúgy ellentétpárok tanulására is rengeteg játék kapható (általában kártyák, vagy puzzle-k. hideg meéleg, kicsi nagy, fel le, ki be, stb ezt tanítani kell, akár már babakortól
2016. dec. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

Unokahúgom most volt 2 éves, de még semmit sem mond ki, maximum annyit, hogy nem. Azt is úgy, hogy szinte elsziszegi. Legtöbbször artikulálatlanul dünnyög, dúdol,kiabál, sír, de beszélni nem hajlandó.

Pedig az anyja egész nap énekel, mondókázik, mesél, gyerekdalok...

Ez mitől lehet?

Erősen hipotón volt, még most is nehezen mozog kicsikét, én erre gyanakszom, hogy le van maradva a fejlődésben?

2016. dec. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
9-esnek: Mindenhol azt olvasni, hallani, hogy a mozgás és beszéd összefügg (pl. szoktak "beszédindító" tornázós foglalkozásokra küldeni kisgyerekeket), ugyanakkor 2 évesen egyáltalán nincs lemaradva, ha még nem beszél. A nagyobb gyerekem két és fél évesen kezdett beszélni, rögtön szép összetett mondatokban, pedig addig semmit nem mondott, csak azt, hogy "eee" és mutogatott meg húzott. A kisebbik most kettő és fél, egy fél éve már ugyan mond szavakat, de csak kb. 10 szó eddig a szókincse (pl. nem, baba, mama, autó...), és abból sem mind érthető. De rajta már nem izgulok, hiszen látom, hogy akar is kommunikálni, mindent meg is ért, és biztos jó a hallása, mert mindig "énekel", na és a mozgása az meg kifejezetten akrobatikus :)
2016. dec. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!