Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan segíthetek az unoka...

Hogyan segíthetek az unoka húgnak?

Figyelt kérdés

8 éves kislány, a szülei nemrég örökbe fogadtak egy vele egykorú lányt. De nagyon nem jönnek kk egymással, az új lány 9 hónapja van náluk, kb 2-3 hónapig nem volt gond, aztán a lány elkezdte lopkodni Bogi (unokahúgom) cuccait.

És folyton piszkálja, bántja ha más nem látja. Mindenki mellé áll a családban, mert szegény lány, de azt nem veszik észre, hogy Bogi azóta teljesen magába fordult. Egy családi összejövetelen szemtanúja voltam, ahogy az alig totyogó 1 éves kisgyereket folyamatosan fellöki, aztán mikor rászoltam elkezdett sírni, hogy én utálom Őt. Ami nem igaz, rengeteget van velem Bogi kicsi kora óta, sokat járunk el, mióta itt van az új lány Őt is vittem mindig, de egy idő után nem akart jönni, most meg ezt is rámkiabálta, hogy őt nem viszem sehova.

Most keresztsnyuéknál is össze jött 7 év próbálkozás után egy saját baba, 13 hetes terhes (a gyerekek még nem tudják), nem tudom mit fog a babával csinálni.

Már beszéltem keresztanyuval és azt mondta figyelni fog, de...

Hogyan segíthetnék a csajszimnak?



2016. dec. 30. 09:10
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat,sok dolgot átjavított a telefon.
2016. dec. 30. 09:14
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
Eleve nem fogadható örökbe sajáttal azonos korú.
2016. dec. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
91%
En is ezen akadtam fenn, tudtommal nem is lehet így..
2016. dec. 30. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nálunk ez megengedett.
2016. dec. 30. 11:47
 5/10 anonim ***** válasza:
71%
Örökbe fogadott gyerekek között sok a lelki sérült. Szerintem ők is egy ilyet vittek haza. Szerintem el kéne vinni szakemberhez a kislányt, mielőtt még tönkreteszi Bogi életét.
2016. dec. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ez mindenkinek nagyon nehéz helyzet. Pszichés támogatás szükséges az örökbefogadott kislánynak, és valószínűleg családterápia az egész famíliának.
2016. dec. 30. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Nem nevelésbe van véve?
2016. dec. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hol van ez a "nálatok"? Mert Magyarországon tuti nem játszódhat ebben a formában a történet, itt az örökbefogadott gyereknek legalább két évvel fiatalabbnak kell lennie a nagyobb testvérnél.
2016. dec. 31. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
78%

Szia! Szerintem az lenne a legfontosabb, hogy próbáld megérteni a családtagok érzéseit.

Miért ellenzik, hogy a családban élővel egykorú vagy idősebb gyereket fogadjanak örökbe az emberek? Mert egy örökbefogadottnak alapból baromi nehéz egy már működő családba beilleszkednie (nem ismeri a szokásokat, szabályokat, nincsenek közös élményei, amelyekből tudhantá, ki mire hogyan reagál, stb.). De ha mondjuk egy 8 éves mellé érkezik egy 5 éves, akkor sokkal természetesebb módon zajlik ez a folyamat, az „új tesónál” a 8 éves is természetesebbnek veszi, hogy „esetlen”, hogy segíteni kell neki.

A másik dolog, amit elég természetellenes, ha valakinek kvázi „ikertestvére” (vagy bátyja/nővére) „születik”. Gondolj bele, még vér szerinti tesók közt is normális reakció, hogy a nagy féltékeny a kis jövevényre, aki az addigi „egykeségének” véget vet, akivel attól fogva osztoznia kell a szülei szeretetén (meg persze egyebeken is). Ha egy gyerek ráadásul 8 évig volt egyetlen gyerek egy családban, ez még inkább igaz lehet. De persze ezt a szülők általában tudják kezelni, bevonják a nagyot a kicsi körüli teendőkbe, erősítik benne, hogy ő a „nagy”, aki mintát mutat a kicsinek, stb.

Egy hasonló korú gyereknél azonban ez nem működik, hiszen nekik „egy szinten” kéne lenniük, és mégsincs így. Ez mindkét gyereknek rossz lehet: a család addigi gyerekének fura, hogy egy kortársa (aki mellesleg bizonyos tekintetben „elveszi” tőle a szüleit) milyen „béna”, és nyilván segít neki, de nem kezelheti „kistesóként”. Az örökbe fogadottnak baromi frusztráló, hogy ott van egy korabeli lány, akinek minden tekintetben jobb, mint neki, vannak szülei, ismeri a család minden szokását, 8 éves emlékei vannak velük – míg ő hiába igyekszik, sosem lesz olyan helyzetben, mint a másik.

Nem akarom túlmagyarázni, biztosan érted, miért baromi nehéz helyzet ez.


Persze – ahogy itt is írták – egy 8 évesen örökbe fogadott gyereknek már számos trauma volt az életében, elhagyták a vér szerinti szülei, és ki tudja, hányszor pakolászták ide-oda otthonok és/vagy nevelőszülők között. Nincs olyan ember, aki ettől ne sérülne, aki ne félne attól, hogy ha megkedvel valakit, attól megint elszakítják. Ezért általában baromi óvatosak az ilyen gyerekek, vagy épp nem akarnak kötődni senkihez, hogy ne kelljen újra átélniük a veszteséget. (Nyilván ezek az érzések, viselkedések nem tudatosak bennük.)


Azt írod, lopkodja az unokahúgod cuccait, piszkálja, bántja (nos, igen, sokan azt gondolják ilyenkor, hogy micsoda kis hálátlan szerzet, pedig befogadták, jól tartják, szeretik, és ez a hála!). A fent leírtak alapján ugyanakkor nem annyira meglepő a dolog, nyilván féltékeny a kislány Bogira. Biztos kedves, segítőkész az unokahúgod vele, de érdemes lenne azért megnézni a másik kislány nézőpontjából is az ügyet, mennyire érezteti vele a fölényét a családban (ne sértődj meg, lehet, hogy nem tudatosan teszi).


A lényeg, hogy ez a helyzet mindenkinek baromi nehéz, és igen, jó volna pszichológiai segítséget kérni. Pláne, hogy a két kislány helyzetén könnyen lehet, hogy az új kistesó születése sem fog segíteni, mindkét lány szempontjából egy újabb „konkurens” érkezik a családba, akivel nyilvánvalóan náluk többet fognak foglalkozni a szülők. (Persze ez vezethetne akár oda is, hogy a két lány „szövetségre lép”.) Szóval a keresztmamádéknak nagyon észnél kell lenniük ebben a helyzetben.


Bocs, hogy nem mondtam konkrét módszert, ami csodát tehet, de azt gondolom, ha átérzitek mindkét gyerek érzéseit, motivációit, félelmeit, az már fél siker a segítsgényújtás felé.

2016. dec. 31. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
73%
Egy örökbe fogadott gyerek az lelki sérült. Pszichológus kell mellé. Még akkor is gondok lennének vele,ha nincs ott a másik lány. Hogy lopnak, ez szinte "természetes", mert ha 3-4 éves kora között nem ívódik a vérébe, hogy ami nem az övé, ahhoz nem szabad nyúlni, akkor később már nagyon nehéz lesz erről "leszoktatni". Mindenképpen pszichológust ajánlok.
2016. dec. 31. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!