Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Miért csinálja ezt, miért...

Miért csinálja ezt, miért zavarja minden ruhadarab és el fog ez múlni valaha?

Figyelt kérdés

22 hónapos kislányomnak legjobb tudomásom szerint (és a szakemberek szerint) semmi "baja". Akkor ezek szerint normális, hogy ezt műveli:

- Minden ruhadarab zavarja. Télen állandóan levette a babakocsiban a sapkát, sálat, kesztyűt, néha a csizmát is. Nem tudom megszámolni, hány ruhadarabját hagytuk már el így, hogy eldobálta.

- Itthon ha hagynám akkor folyton csak pelusban lenne. Harisnya, zokni, szandál, kiscipő stb. ezek közül egyiket sem viseli el a lábán, de vannak helyiségek ahol kő van, előbb-utóbb tutira fel fog fázni. Éjszaka nem hajlandó pizsamát felvenni (ráadom, de szinte azonnal leveszi). Nem tudom, lehet kapni valahol kényszerzubbonyt??? Viccelek, de tényleg mindent levesz magáról. Tegnap hajnalban arra keltem, hogy üvölt mint a sakál és ott fekszik az ágyban egy szál bodyban, takaró lecsúszva és jéghideg a lába.

Hajában semmit nem visel el, se csat se hajgumi vagy hajpánt.

És még egy dolog ami ehhez kapcsolódhat: ha akar valamit, akkor azt akkor és pont úgy akarja. Ha nem úgy valósul meg, akkor orbitális hiszti lesz belőle. Pl. ma kérte hogy vegyek le neki egy nagyobb játékot (babaház), mutatta hogy hova rakjam, kb. egy centivel raktam arrébb és már ment a hiszti , üvöltés hogy "odaaaa"!!! Persze akkor már nem jó, nem lehet helyesbíteni, nála nincs második esély. Teljesen kikészít. Mondja már meg valaki, mi az isten baja van???


2017. ápr. 24. 11:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Milyen szakembernél voltál? Ez nem igazán normális.
2017. ápr. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
51%

Lehet, hogy akaratos a termeszete alapbol.

Neked kell kemenyebbnek lenni most, es ellenallni a hisztijenek kovetelozesenek. Gondolom probalod, amennyire csak tudod! De ne torj meg. Akinek alapbol ilyen a szemelyisege es meg ra is segit a kornyezete, hogy minden akarata es kivansaga ervenyesuljon, azokbol sajnos rossz vegeredmeny lesz.

2017. ápr. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Nálam a kisebbik nagyon hasonló volt, totálisan ráismertem benne. Neki nem mindegy milyen gatya (farmert nem hajlandó felvenni csak legginst), nem mindegy milyen a varrás a harisnyán/zoknin, igazgatja folyamatosan. A hajába 2 éves koráig bármit betehettem, aztán egyszerre ott tartottunk, hogy semmit. Mondtam akkor levágatjuk, közölte rendben. Vállig érő lett és csak hajpántot hagyott beletenni. Most tartunk ott 4,5 évesen, hogy kezdi kinőni. Nálunk az a nagy előny, hogy van egy nővére, akinek mindig tök szép fonásokat, frizurákat csinálok és nagyban dicsérjük milyen szép a haja, így már a pici is engedékenyebb sokkal. A zoknik közül hiába van vagy 20 pár, kb 5-t hajlandó felvenni belőlük, a többinek a varrását folyamatosan igazgatja, de már itt is haladunk. Én úgy látom idővel kezdi kinőni, szóval csak a türelem amit tudok javasolni. A babaházat azzal a lendülettel tettem volna vissza a helyére amint elkezd feszkózni miatta és közöltem volna, hogy majd ha normálisan kéri akkor megkapja és játszhat vele. Nálunk is volt pár ilyen helyzetre példa, ha hagyod hogy itt érvényesítse az akaratát, akkor később csak rosszabb lesz a helyzet. Nálunk ilyenkor puffogott magában még vagy fél órát aztán rájött ha normálisan kéri már kapja is, ha nem tetszik a helye, azt is lehet szépen kérni. Szóval kitartás, türelem és csak erősen.
2017. ápr. 24. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
70%
Úgy tudom, hogy ezek amolyan autisztikus vonások - nem autizmus, hanem mindenkinek vannak heppjei, csak némely gyerekeknél korszakonként jóval feltűnőbbek. Nálunk a nagyobb fiamat zavarja sokféle ruhadarab, még most iskolásként is megy néha a nyavalygás, mert soha nem akar pulóvert, sapkát és sálat venni, a cetliket meg mindenből ki kell vágni. És ő is nagyon ki tudott akadni azon, ha valamit nem úgy csináltunk pontosan, ahogy azt "kell". Pl. 2-3 éves kora között csak úgy tudtunk méterről méterre menni az utcán, ha az összes autó színét és márkáját mondtam (még akkor is, ha le kellett takarítani a havat az elejükről), ha csikk vagy szemét jött, azt le kellett rugdosni, otthon a ruháit vagy játékait meg naponta százszor át kellett csoportosítanunk, szépen újra összehajtva fiókokba vagy sorba rakni színek szerint. Az ételekből is csak bizonyos színűt és állagút fogadott el (ez másfél-két évesen volt a mélyponton). Ezernyi taktikát, fegyelmezést kipróbáltunk persze (amik most a kisebbik fiam hisztijeinél vagy beválnak vagy nem is kellenek, bár ő csak simán hisztis, nem ilyen kényszeres). Imád most is mindent gyűjteni és kategorizálni és rögtön észreveszi, ha valami megváltozik, de persze már nem üvölt eszetlenül órákig, ha valami nem stimmel. Szóval van/volt benne is "egy vonóval", és izgultam is miatta, hogy "noormális"-e de ugyanakkor egy kifejezetten barátkozós, nyitott, talpraesett gyerek és hál'Istennek a legtöbb tikjét kinőtte, sőt pozitív, hogy legalább valamelyest rendszerető maradt.
2017. ápr. 24. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy ez simán csak "heppje" a gyereknek. Elképzelhető - bár ezt igazán egy vizsgálat tudná kideríteni - hogy hiperszenzitiv a kislányod. Vannak olyan esetek, amikor a gyerekeknek kisebb-nagyobb fizikai fájdalmat okoz a bőrével érintkező ruhanemű. Akkor is úgy érzi, hogy szorít a ruha, ha egyébként az lóg rajta. Érzékeny lehet neki a nadrág érintése a derekán, a zokni "szorítása" a bokáján, a sálat a nyakán fojtónak érezheti, még akkor is, ha az lazán van a nyaka körül, satöbbi. Esetleg érdemes lenne ilyen irányban megvizsgáltatni.
2017. ápr. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
49%

Nagyon sok gyerek vetkőzik folyamatosan 1-3 korában. Az én húgom, a szomszéd kislány, a barátnőm egyik lánya szintén ilyen volt. Amit tudtak mindent levettek magukról. A húgomat anyu naponta többször öltöztette fel, mert egy szál trikóra és pólóra vetkőzött, a pólót is csak azért nem tudta levenni, mert hátul gombolódott. Barátnőm kislány a pelust is lecincálta magáról és összepisilte a kiságyat, mire észrevette az anyukája. Aztán mind értelmes egészséges felnőtt lett. Szóval vannak ilyen gyerekek.


Ami az akaratosságot illeti, 3-s válaszoló nagyon jókat írt. Egyébként az én legkisebb gyerekem is borzasztó akaratos, muszáj megálljt parancsolni neki, különben a fejünkre nő.

2017. ápr. 24. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
vetkőzik 1-3 éves korában
2017. ápr. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Erre a hiperérzékenységre én is gondoltam bár nem produkál minden tünetet. Amit még nem írtam le, hogy pl. utálta a pépes ételeket. 2 falat után ment a kukába minden bébiétel vagy általam készített babakaja. ha durvára volt törve pl a krumpli azt jobban megette már egész kicsiként is. Az alvása is katasztrófa volt.

lehetnének autisztikus tünetek is de a szakemberek azt mondták, hogy autizmusra ne is gondoljak az biztos hogy nem autista . A korai fejlesztőben vizsgálták egyébként.

2017. ápr. 25. 13:04
 9/17 anonim ***** válasza:

A dackorszak is belejátszik (kb másfél/két éves kortól 3, 3 és fél éves korig tart). De még 4-5 évesekre is jellemző valamilyen szinten, hogy zavarja őket a ruha. Nekik még természetesek az érzékeik, a műszál is zavarhatja a kisgyermekeket. Bár ha, tegyük fel, hiperszenzitív, akkor a pamut is lehet probléma.


Első körben nekem is megfordult a fejemben az autizmus, bár ennyi idősen legfeljebb csak kannert lehet diagnoszizálni, tehát súlyos autizmust, azt meg kizárták nála, ahogy írtad. Középsúlyos és enyhe (magasan funkcionáló, asperger) autizmus meg nem diagnosztizálható kb 36 hós kor alatt.


Szerintem ne erőltesd a ruhát, amikor megoldható, éjjelre meg gumilepedő.


Számomra a magasan funkcionáló autizmus gyanús egy kissé, a leírásod alapján, mert jellegzetes, de súlyos formát kizárnám. De ezt, mondom, kizárólag a leírásod alapján. Távból meg képtelenség akár csak megközelítőt diagnosztizálni, na meg nem gyógypedagógus vagyok, sem gyermekpszichológus.


Nézzük meg a dackorszak oldaláról, ami a ruha problémát nem feltétlen oldja meg, de sok szempontból hasznos, és áttételesen összefügghet az általad említett problémák megoldásával is.


Másolok neked egy cikkből remek tanácsokat a dackorszakhoz. Felesleges volna összefoglalnom a saját szavaimmal, ha egyszer szerintem ennyire lényegre törő, összeszedett a cikk.


Kimásolom, mit javasol a cikk írója a szülőnek. Szakmai tapasztalatom okán szakszerűnek ítélem meg, tehát ne valami magazinos bulvár tanácsadásra gondolj az írója részéről:



 ha lényegtelen dolgokat nem tiltunk meg;

 vagy úgy fogalmazunk, hogy a tiltás el is hagyható, például: "Tedd le a fényképezőgépet!" (Azt mondjuk, hogy mit csináljon, ne azt, hogy mit ne!);

 ha egy figyelmeztető mondattal lehetőséget adok, hogy a gyermek presztízsveszteség nélkül visszavonuljon. Önállóan, maga válassza az elvárt, helyes cselekvést. Például: "Az a papa tolla!";

 ha a szülő a tiltás, elvárás megfogalmazásakor nem saját akaratát, hatalmát állítja szembe, hanem arról beszél, hogy miért nem engedheti meg a gyereknek ezt vagy azt;

 nem szabad annak előfordulnia, hogy a szülő naponta szemrehányásokkal árassza el a gyereket, de közben hagyja, hogy a gyerek tovább csinálja a tiltott dolgot;

 ha a szülői következetesség megértéssel, belátással párosul, s emellett a gyermek megfelelő önállósághoz jut abban, amiben lehet, a szembeszállás gyengül, helyébe együttműködés lép.

Ellenkező esetben a dackorszak tartóssá válhat, vagy egyre nagyobb erővel vissza-visszatér.



1. Utasításokat ne általánosságban adjunk (például ne rosszalkodj), hanem fogalmazzuk meg, mit várunk.

2. A személyes példa a legösztönzőbb hatású.

3. Legyünk következetesek abban, amit kívánunk tőle.

4. Bármennyire kicsi a gyermek, mindig ismerjük be, ha hibáztunk.

2017. ápr. 25. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Én már két mezítlábas gyereket neveltem fel. Az elsővel még küzdöttem, sikertelenül. A lakásban mezítláb járkált, tavastól őszig az udvaron is. Ő már elmúlt 25, él és egészséges fiatal hölgy. A kicsivel már nem izgatom magam. Most már elmúlt 12, és néha ellopja a papucsomat, ezen kívül van egy kisszőnyege amit az asztalnál a meztelen talpa alá rak. Egyikük sem betegesebb, mint a középső testvérük, aki viszont önként hordott zoknit, papucsot, bundás mamuszt kicsi korától fogva.

A legkisebb fiú kb két éves korától 5-6 éves koráig lehetőleg ruhát sem viselt. Megjött az óvodából és anyaszült meztelenre vetkőzött. Ez szerencsére elmúlt, ahogy kezdett szégyenlősebb lenni. Aludni most is ruha nélkül alszik, ha itthon vagyunk, vendégségben hajlandó felvenni egy alsógatyát, ami szerintem a takaró alatt lehúz.

2017. ápr. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!