Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van olyan szellemi fogyatékoss...

Van olyan szellemi fogyatékosság, ahol (manapság) nem állapítható meg a konkrét szindróma?

Figyelt kérdés

A magzatvízmintavételnél stb. vizsgálják ugye első sorban a Down-t, az Edwards- és a Patau-szindrómát, mert ezek a leggyakoribb ilyen genetikai betegségek. Nem vagyok viszont otthon a témában, a genetikai rendellenességeknél (tehát nem szülési/várandósság alatti oxigénhiány miatt stb.) van olyan, s ha igen mennyire gyakori, hogy valaki korábban teljesen negatív eredményeket kap a szűrővizsgálatokon, de mégis szellemi fogyatékos a gyereke? Tehát hogy pl. fizikailag semmilyen eltérést nem találnak (az előbb említett szindrómáknál ugye általában vannak), 3. kromoszómát sem találnak mondjuk, de szellemi fogyatékos a gyerek?

Köszönöm a válaszokat



2018. jún. 5. 12:42
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg szindróma létezik, nyilván azért erre a 3-ra szűrnek, mert ezek a leggyakoribbak. Sajnos "garanciapapírt" senki sem fog adni, hogy egészséges baba fog születni. Viszont sok szindrómás betegségnek van egyéb tünete a szellemi fogyatékkosságon kívül, ami látható az UH- n,.pl. szívbetegségek, morfológiai eltérések,.stb. Sok olyan betegség is van ( szerencsére ritkák), amik még születeskor sem derülnek ki azonnal.

Jól sejtem, hogy aggódó kismama vagy?

2018. jún. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A terhesség során a durva eltéréseket tudják kimutatni, de attól még lehet autista.
2018. jún. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Hát nagyon keveset tudnak kimutatni! Az enyhe értelmi fogyatékosok közül meg gyakorlatilag semmit. Ilyen helyen dolgozom, ahol mi diagnosztizáljuk a fogyatékosságot. Anamnézisében nagyon ritkán található terhelő adat.
2018. jún. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Kismama vagyok valóban, és a 12. heti ultrahang eredményei alapján aggódó is voltam, aztán szerencsére a prenatális teszt minden (vizsgált!) szindrómára negatívat mutatott. Nem mondom, hogy 100%-osan, de azért természetesen felszabadított a vérteszt eredménye az uh után.


Most igazából csak eltűnődtem, elgondolkodtam a dolgon, hogy hogy is van ez, mivel nem igazán ismerek szellemi fogyatékos embereket. (Illetve Down-osokat igen, de náluk a legjellegzetesebbek/legismertebbek a külső jegyek is.) És szóval csak azon tűnődtem, hogy akiket mégis lát az ember utcán, vonaton, társaságban stb., ő nekik hány százaléka, vagy legalábbis mekkora részük, akiknél ott a pontos diagnózis a háttérben, hogy pl. Edwards-os, csak nyilván én nem tudok róla, nincs ráírva, én meg nem kérdezem meg a szüleit, és mekkora részüknél van az, hogy nem konkrét szindrómához (pl. valamilyen triszómához) köthető a betegségük, hanem genetikai vizsgálat után is "látatlan", nem tudni, miért a fogyatékosság.


Még egyszer köszönöm a válaszokat, ha valakinek van még ismerete, tapasztalata, érdekel, köszönöm!

2018. jún. 5. 15:10
 5/6 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok.

Százalékot nem tudok mondani, de a legtöbb esetben előbb utóbb van diagnózis. Van, hogy több időbe telik, mert ha valamilyen genetikai szindrómara gyanús a baba, akkir nem úgy van, hogy leveszik a vérmintát, és addig nézik, amíg kiderül, hogy mi a baj, hanem az orvos felállít egy valoszínű diagnózist ( van pl. arcfelismerő program, ami a jellegzetes arcvonásokat azonosítja be, szóval a kinézet és egyéb betegségek, tünetek alapján), és konkrétan csak azt nézik, hogy az-e a betegség, vagy nem. Németországba szokták küldeni a mintákat. Akit én ismerek, baromi ritka szindrómája can, 3. vérminta lett pozitív, azaz harmadik "tipp" jött be.

2018. jún. 5. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

De szerintem a többsége azoknak a sérülteknek, akit a mindennapokban látsz, inkább oxigénhiányos, vagy súlyosabb autista, stb.

Ja, és ha tudsz, akkor ne ezekkel a folgokkal foglalkozzál kismamaként. Szükséges a bizalom, hogy minden rendben lesz! ( ami nem egyenlő a vak hittel, hogy engem úgyis minden elkerül...)

Élvezd a babavárást, olvasgass inkább mást!

2018. jún. 5. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!